Funkcja terapeutyczna Turystyki i Rekreacji

Funkcja terapeutyczna Turystyki i Rekreacji

Funkcja-terapeutyczna-Turystyki-i-Rekreacji
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedzieliście negatywnie – ten artykuł jest dla WAS!

Zdrowotna funkcja turystyki

Turystyka stała się powszechna we współczesnym społeczeństwie dzięki odczuwalnemu na co dzień brakowi ruchu, potrzebie kontaktu z naturą. Jej zdrowotne walory polegają na wyrwaniu człowieka z niezdrowego środowiska miast do terenów nie ziszczonych jeszcze przez postęp i cywilizację. Wysiłek fizyczny podejmowany przez turystę podczas wędrówki działa kojąco na jego samopoczucie. Przebywanie w klimacie zbiorników wodnych, pól, lasów i gór poprawia kondycje psychofizyczną, hartuje organizm, zbliża do przyrody, a przy tym jest znakomitym lekarstwem na choroby cywilizacyjne. Każda minuta jazdy na rowerze, wiosłowania, wędrówki, czy jazdy na nartach wpływa pomyślenie na stan zdrowia.

Funkcja terapeutyczna (zdrowotna) turystyki polega na zapobieganiu i leczeniu skutków przemęczenia, stresów czy innych dolegliwości coraz częściej pojawiających się w życiu człowieka. Przemieszczanie się z codziennego środowiska, do nowych miejsc poprawia regeneracje sił psychofizycznych. Życie w wielkomiejskich obszarach, złe odżywianie się, siedzący tryb pracy, stresy i ciągły pośpiech zaburzają prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a nawet grożą zaburzeniami psychosomatycznymi i powstawaniem tzw. chorób cywilizacyjnych.

Same pozytywy

Działanie turystyki w kwestii ochrony zdrowia jest dostrzegalne, szczególnie wtedy, kiedy się zwraca uwagę na jej rolę w zmniejszaniu się negatywnych skutków postępu techniki.

Uprawianie turystyki, rekreacji i ogólnej aktywności fizycznej uważam za najskuteczniejszą metodę walki z depresjami, nerwicami i innymi dolegliwościami psychicznymi. Układ nerwowy odpowiada za stan całego organizmu. Jeśli człowiek wędruje po górach, jeździ na spływy kajakowe i wycieczki rowerowe, prócz wspaniałych przeżyć estetycznych których doświadcza, dba o swój stan psychofizyczny. Kontakt z przyrodą budzi radość życia, a wysiłek powodowany ruchem wytwarza endorfiny („hormony szczęścia”), które właśnie przeciwdziałają depresjom, neutralizują stres, ułatwiają wypoczynek, zapewniają spokojny sen i wpływają na poprawę nastroju.

Dla kogo?

Uprawianie turystyki jest odpowiednie dla każdego człowieka. W przeciwieństwie do innych metod walki z dolegliwościami zdrowotnymi, takimi jak farmaceutyki, elektrowstrząsy, operacje, aktywność fizyczna jest właściwa zawsze i wszędzie. Nie musi wymagać dużych nakładów finansowych ani specjalnych umiejętności. Można stopniowo wdrażać w życie elementy aktywności ruchowej- począwszy od krótkich spacerów, jazdy na rowerze, przez kilkudniowe wyjazdy krajoznawcze, pielgrzymkowe, po systematyczne treningi.

Skutki braku aktywności fizycznej

Skutki braku aktywności fizycznej wpływają na cały organizm, a nawet na życie uczuciowe. Ludzie, którzy nie mają okazji rozwijać namiętności ruchowych, np. turystyki, odczuwają niedosyt wyzwolenia motorycznego. Efektem tego jest popadanie w stan ciągłego napięcia nerwowego. Jeżeli więc postęp cywilizacji technicznej preferuje bierny tryb życia, człowiek musi sam zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczną stosując codzienną dawkę ruchu w formie spaceru, ćwiczeń fizycznych czy uprawiania turystyki.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Polecamy!!!

Polecam wszystkim uprawianie turystyki i rekreacji! Nie czekajcie na okazję, stwórzcie ją sami. Wystarczy odrobina chęci i spontaniczności. Nie musicie planować wielkich wczasów – a jedynie jedno-dwudniowy wyskok do lasu na spacer, na narty czy na basen! Nie dajcie się szarości dnia i obudźcie w sobie świeżość i wieczną młodość.

Fot. Irmina Szadkowska-Filipowicz

POMYSŁY NA DŁUGIE PODRÓŻE I KRÓTKIE WYCIECZKI Z DZIECKIEM

 

 

Autor tekstu : Irmina Szadkowska-Filipowicz

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent