Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Kino Domu Sztuki wychodzi tym samym naprzeciw nowym programom nauczania języka polskiego i wiedzy o kulturze, które uwzględniają problematykę filmową.

Co to jest Filmowy Cykl Edukacyjny?
Na filmowy cykl edukacyjny składa się przeważnie osiem projekcji specjalnie dobranych filmów. Projekcje odbywają się raz w miesiącu, od października do maja. Każdą projekcję poprzedza prelekcja krytyka filmowego, kończy – dyskusja ze szkolną publicznością.

Czemu służą Filmowe Cykle Edukacyjne?
Dzięki skorzystaniu z niniejszej oferty Domu Sztuki dzieci i młodzież zyskują szansę:
– obejrzenia filmów o szczególnych walorach artystycznych
– obejrzenia w profesjonalnych warunkach kinowych wybitnych filmów archiwalnych lub względnie nowych, lecz już nieobecnych na ekranach, nie rozpowszechnianych na DVD i wideo, rzadko pokazywanych w kanałach telewizyjnych
– obejrzenia znaczących adaptacji dzieł literackich
– zapoznania się z historią sztuki filmowej i dziełami mistrzów kina
– przyswojenia podstawowych pojęć związanych z estetyką filmu
– zapoznania się z rodzajami filmowymi (filmem fabularnym, dokumentalnym, animowanym) i gatunkami filmowymi (dramatem, komedią, westernem itp.)

Szkoła współtwórcą programu
Kino Domu Sztuki nie narzuca szkołom programów filmowych cykli edukacyjnych. Nie rezygnując z własnej inicjatywy w tym zakresie, dostosowuje je – w miarę istniejących możliwości (dostępności kopii filmowych) – do indywidualnych potrzeb klas, które mają skorzystać z oferty. W gimnazjach i liceach najczęściej wybierany jest cykl, w którym na pierwszym seansie wyświetlane są pierwsze filmy świata, a na kolejnych prezentowane są rodzaje filmowe, gatunki filmowe, podstawowe pojęcia estetyki filmowej. Inny cykl, również bardzo popularny, jest panoramą gatunków filmowych – od niemej burleski po dramat postmodernistyczny, zacierający granice gatunkowe.

Atrakcyjne z pożytecznym
Istotą filmowych cykli edukacyjnych jest przybliżenie młodym ludziom tych dzieł filmowych, na które sami być może nie wybraliby się do kina, po które nie sięgnęliby w wypożyczalni. Chodzi o filmy ambitne, zarówno współczesne, jak i klasykę kina. Ale „ambitny” nie musi oznaczać „nudny”! Kino Domu Sztuki nie może zagwarantować, że każdy film spodoba się wszystkim uczestnikom danego cyklu. Kino obiecuje jednak, że w ofercie nie znajdzie się ani jeden film nieciekawy, zwietrzały, ogólnie biorąc – bezwartościowy. Cykle mają rozbudzać zaciekawienie sztuką filmową przez duże „S”, nie zaś zniechęcać do niej!

Elastyczne podejście, dobre warunki
W trosce o to, by uczniowie nie tracili co miesiąc lekcji tego samego przedmiotu, kino Domu Sztuki stwarza możliwość korzystania z oferty w różne dni tygodnia. Np. w październiku klasy przychodzą na projekcję w poniedziałki, w listopadzie we wtorki itd. Oczywiście można wybrać też drugi wariant – z projekcjami zawsze w tym samym dniu tygodnia.

Pora rozpoczynania projekcji jest również kwestią ustaleń między Domem Sztuki a szkołami. Seanse rozpoczynają się z reguły o godz. 8.30 lub 9.00, ale możliwe są również projekcje późniejsze, np. o 12.00. Każda projekcja z prelekcją i dyskusją trwa zazwyczaj ok. trzech godzin zegarowych.

Sala kinowo-teatralna Domu Sztuki jest wyposażona w 116 nowoczesnych, komfortowych foteli kinowych, a oświetlenie pozwala na sporządzanie notatek podczas prelekcji. Dźwięk w filmach zrealizowanych współcześnie jest odtwarzany stereofonicznie.

Gdzie zasięgnąć bliższych informacji?
Szkoły zainteresowane ofertą proszone są o kontakt z sekretariatem Domu Sztuki (tel./fax: 0-22 643 79 35) lub bezpośrednio z kierownikiem kina Domu Sztuki (tel./fax stacjonarny j.w., kom. 606 98 55 06, e-mail: andrzej.bukowiecki@wp.pl).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

552 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent