Fenomen fotografii otworkowej

Fenomen-fotografii-otworkowej
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Aktywizacja dzieci i młodzieży

Jak mówią Marta Kotlarska i Michał Lassota, animatorzy Akademii Pstryk: "Celem Akademii Pstryk jest aktywizacja dzieci i młodzieży. Nasze działania służą przygotowaniu do samodzielnego podejmowania inicjatyw w środowisku społecznym. Promujemy kreatywność i uczymy konsekwencji w dążeniu do celu dzięki prostej i twórczej aktywności jaką jest fotografia otworkowa – doskonały przykład nauki poprzez zabawę. Uczestnicy warsztatów mają możliwość samodzielnego skonstruowania aparatu fotograficznego z przedmiotów codziennego użytku: puszek, pudełek itp. Pokazujemy, że można zrobić ‘’coś z niczego’’, a następnie zachęcamy do wykonania zdjęć na zadany, edukacyjny temat. Wyznaczamy cel i uczymy go osiągać. Staramy się rozwijać wyobraźnię, zaszczepić pasję, kreatywność i zapobiec postawom pasywnym."

Akademia Pstryk

Akademia Pstryk zainicjowana została w 2005 roku przez Martę Kotlarską i jej przyjaciół, którzy swój czas i energię postanowili poświęcić dzieciom z warszawskiej Pragi. Pomocy w realizacji pierwszego projektu udzieliła renomowana firma zajmująca się wynajmem nieruchomości komercyjnych Jones Lang Lasalle oraz Ognisko Praga im K. Lisieckiego "Dziadka". W styczniu 2006 roku odbyły się warsztaty fotograficzne połączone z wykonaniem ilustracji do znanej warszawskiej legendy „Wars i Sawa”. W projekcie Akademii Pstryk wzięło udział 11 dzieci z w wieku 8-15 lat. Akademia Pstryk dała im okazję wzięcia udziału w tak profesjonalnym przedsięwzięciu.

Camera Obscura

Każde z dzieci biorących udział w projekcie wykonało tak zwaną „camerę obscurę”. Pudełka od butów oraz te po papierze fotograficznym – w środku pomalowano czarną farbą. Zamiast obiektywu – sreberko z wieczka po jogurcie, w którym koniuszkiem szpilki należało zrobić okrągłą dziurkę. I tak oto najprostsze urządzenie własnej roboty: uszczelnione po bokach czarną taśmą izolacyjną pudełko, z wyciętym otworem w jednej ściance, zaklejonym owym „obiektywem” – zamieniło się w aparat fotograficzny. Dzieciaki, wspólnie z animatorami wykonały scenografię do legendy „Wars i Sawa”. Wszystkie elementy tej scenografii, włącznie z kostiumami, tworzono własnoręcznie.

Tomek Sikora

Słynny polski fotografik Tomek Sikora doceniając walory artystyczne prac wykonanych przez dzieci oraz ze względu na wartość społeczną działań Akademii Pstryk udzielił swojego patronatu nad planowanymi wydarzeniami. W maju i czerwcu animatorzy Akademii Pstryk wraz z młodymi artystami organizują cykl działań prezentujących twórczość dzieci i możliwości fotografii otworkowej.

Plan wydarzeń Akademii Pstryk w Warszawie:

o 12 – 18 maja 2006 – Wystawa prac projektu „Wars i Sawa” w Galerii Nizio

o 2 – 3 czerwca 2006 – Akademia Pstryk na Pikniku Internautów

o 10 czerwca 2006 – Warsztaty z „fotografii otworkowej” na Dworcu Centralnym w Warszawie

o 10 czerwca – 10 lipca 2006 – Wystawa prac w Galerii PKP Intercity

o 13 czerwca 2006 – Aukcja nowych prac na Dworcu Centralnym

o Od 10 lipca 2006 – Wystawa prac w galerii stacji Metro Świętokrzyska

Fotografia otworkowa

„Fotografia otworkowa ma rozwijać pomysłowość, fantazję i zachęcać do pracy twórczej. Planowane wydarzenia są skierowane do wszystkich i udział w nich wziąć może każdy, bo taka jest właśnie idea Akademii Pstryk.” – mówi Marta Kotlarska z Akademii Pstryk. „ Jednak by móc w pełni rozwinąć skrzydła i korzystać z dostępnych możliwości, potrzebne są środki finansowe, sprzęt i oprogramowanie. W tym celu szukamy firm, które zechciałyby pomóc nam w drodze do pobudzania aktywności i upiększania miasta za pomocą prostych środków.” – dodaje Michał Lassota z Akademii.

Animatorzy Akademii Pstryk chcą, aby dzieci miały możliwość przyozdobienia miasta i pokazania, na co je stać. Publiczne zaprezentowanie swoich umiejętności byłoby dla nich ogromnym wyróżnieniem. Materiał, który powstał w czasie warsztatów ma zarówno ogromną wartość artystyczną jak również emocjonalną, ze względu na jego młodych i ambitnych twórców.

Historia ciemni optycznej wyposażonej w mały otworek służący utworzeniu obrazu na przeciwległej płaszczyźnie do otworu jest wielokrotnie dłuższa niż historia fotografii. Historia camera obscura sięga aż starożytności. Camera obscura jest to zamknięte pudełko lub pomieszczenie, do którego wnętrza światło dostaje się przez niewielki otworek. Obraz w kamerze otworkowej powstaje na zasadzie przecięcia się promieni biegnących od przedmiotu, które tworzą na materiale światłoczułym odwrócony obraz.

Polecamy również Konkurs fotograficzny na medal oraz Fotografia a la Canaletto

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent