Edukacja filmowa

Edukacja-filmowa
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Pomocą w tym zakresie służą też kluby i domu kultury.

W Warszawie w Kinie Muranów odbywają się zajęcia z projekcjami filmowymi przygotowanymi specjalnie z myślą o młodych widzach.

Autorski program edukacji filmowej – Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej – za sprawą m.in. pomysłodawczyni programu Pani Ireny Kruglicz-Kamińskiej z powodzeniem realizowany już od pięciu lat kształci rzesze młodych miłośników kina.

Gdy tworzyliśmy Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej naszym celem było zbudowanie programu łączącego w sobie szczególne wartości merytoryczne z wysoką atrakcyjnością cyklu – opowiada Maciej Jakubczyk jeden z realizatorów programu.

Program podzielony jest na trzy kategorie wiekowe.
Szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum.

W części przeznaczonej dla najmłodszych widzów (klasy nauczania początkowego) filmy dobieraliśmy pod kątem POSZERZANIA DZIECIĘCEJ WYOBRAŹNI, WRAŻLIWOŚCI I KSZTAŁTOWANIA OSOBOWOŚCI. Młodzi widzowie mają okazję zaznajomić się m.in. z różnymi formami filmu animowanego – od rysunkowego po lalkowy. Jednocześnie, mamy taką nadzieję, nasze spotkania sprzyjają „rozkochiwaniu się” młodych ludzi w tej najmłodszej ze sztuk – FILMIE.

Opracowaliśmy dla nich program dwuletni. Na spotkania składają się zestawy animacji pogrupowanych tematycznie (m.in. filmy o tematyce ekologicznej, muzycznej, czy filmy o przyjaźni lub sporcie). Prezentowane animacje stanowią przegląd najróżniejszych technik twórczych. Pokazujemy filmy klasyczne (jak np. przygody niezapomnianego Krecika) oraz animacje współczesne. Podczas filmów niemych muzyka grana jest „na żywo” przez tapera.

Projekcje poprzedzane są krótkimi prelekcjami, a po spotkaniach odbywają się zajęcia plastyczne.
Po każdym spotkaniu dzieci rozpierzchają się po kinie. Są wtedy wszędzie, między fotelami, pod fotelami, w holu, na scenie, na schodkach. Całe kino jest wtedy takim jednym wielkim ulem, w którym wrze. Każdy dzierży w ręku kredki, flamastry albo klej i tworzy. Dzieciaki podpatrują się nawzajem, przekrzykują, komentują. Panie nauczycielki starają się jakoś zapanować nad swoimi podopiecznymi. Wyraźnie widać wtedy poszczególne charaktery dzieci. Jedne słuchają, inne są krnąbrne, wygłupiają się albo robią cos zupełnie po swojemu.

Po zajęciach prace naszych najmłodszych są zbierane i pod koniec roku biorą udział w konkursie.

Uczestnictwo w zajęciach kosztuje 8 zł od dziecka, opiekunowie wchodzą oczywiście za darmo.

W części przeznaczonej dla uczniów szkół podstawowych (klasy 4-6) staramy się „zarazić” dzieci chodzeniem do kina. Uczestnicy maja okazję zaznajomić się m.in. z historią filmu wraz z jego najwybitniejszymi dziełami i twórcami. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej uczą rozróżniania GATUNKÓW, STYLÓW I JĘZYKÓW FILMOWYCH POSZCZEGÓLNYCH TWÓRCÓW, a także zwracają uwagę na ogólne kierunki i tendencje w rozwoju kina.

Tu też przewidzieliśmy program dwuletni. Pierwszy rok prezentuje przekrój przez rodzaje i gatunki filmowe (od narodzin kina, przez western, po dokument), drugi rok koncentruje się na dziecku w świecie współczesnym (m.in. takie klasyczne tematy jak dojrzewanie, przyjaźń, ale też np. wojna oczami dziecka). Projekcje poprzedzane są krótkimi prelekcjami, najczęściej w formie interaktywnych przedstawień aktorskich.

Uczestnictwo kosztuje 7,50 zł, a zajęcia odbywają się raz w miesiącu, opiekunowie wchodzą za darmo.

Przychodząc do kina dzieci uczą się obcowania ze sztuką filmową, nasiąkają atmosferą miejsca i jednoczą się wokół problematyki kształtując swoje zainteresowania.
Świat filmu poszerza ich horyzonty myślowe, rozwija wrażliwość, uczy trudniej sztuki analizy zjawisk, a zajęcia z edukacji filmowej dodatkowo uczą języka filmowego i rozeznania w trudnej i przebogatej tematyce kina.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w ciągu tych kilku lat "wypracowały" sobie na grono stałych wychowanków i przyjaciół. Nauczyciele, którzy od kilku lat współpracują z Nowymi Horyzontami, umawiając się na indywidualny tok spotkań (dostosowany do ich potrzeb)opracowali nawet swoje autorskie programy nauczania.

Zachęcamy Was – przyjrzyjcie się Waszym dzieciom, może wykazują szczególne zainteresowania i zdolności w dziedzinie filmowej, może warto pokazać im świat filmu oczami znawców tematu i na dodatek w miejscu specjalnie do tego przystosowanym.

 

Więcej o Programie można poczytać na stronie www.nowehoryzonty.pl

 

 

Autor tekstu : Z twórcami programu rozmawiała Kamila Waleszkiewicz

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:film