Dziewczynka ze srebrnym zębem. Recenzja

media rodzina Dziewczynka ze srebrnym zebem
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Często bywa, że wyobraża sobie ono wiele niepokojących sytuacji nakręcających napięcie związane z leczeniem.

Najlepszym sposobem ze wszystkich jest dużo wcześniejsze przygotowanie dziecka na hospitalizację poprzez rozmowy, pozytywne opowieści na temat szpitala. Jedynak najtrudniejszym dla rodziców zadaniem  jest uspokojenie własnych emocji i obaw.

Ogromną pomocą podczas oswojenia dziecka z myślą o pobycie w szpitalu mogą – ku waszemu niedowierzaniu – być książki, których akcja rozgrywa się właśnie w szpitalach.

W tym przypadku godnym  polecenia jest utwór Andrzeja Marka Grabowskiego „Dziewczynka ze srebrnym zębem”, w którym opisał swoją autentyczną historię, kiedy trafił do szpitala w związku z zapaleniem płuc .

Wtedy 7-letni jeszcze Andrzej nie był zachwycony, że musiał leżeć w szpitalu zamiast siedzieć w przytulnym domu z rodzicami.  Opisywane wydarzenia rozgrywają się w czasach, kiedy nie było jeszcze komputerów, tabletów, playstation, gdzie nawet telewizory należały do rzadkości. Sam autor zaprzecza, że minione czasy były nudne, bo przygody działy się nie na ekranie, ale naprawdę. I dzieci miały większe tendencje do fantazjowania o rzeczach niż obecnie.

Cieszę się, że mogłam przeżyć niesamowitą przygodę z bohaterami książki – 7-letnim Andrzejem oraz poznaną przez niego nieco starszą dziewczynką Anią. Chłopiec był pewien, że przez cały pobytu w szpitalu nie wydarzy się nic nadzwyczajnego. Jednak, jak się okazało Ania obdarzona była niesamowitym darem opowiadania niezwykłych opowieści. Jej opowieści przyprawiały o dreszczyk emocji, niekiedy też mroziły krew w żyłach.

Poznamy opowieść o treserze z cyrku, w którym pracowali rodzice Ani  oraz jego niecnych zamiarach. O szczyptę strachu przyprawi nas nieco kryminalna opowieść o cmentarnych złodziejach. Budząca zgrozę okaże się historia o groźnych przemytnikach grasujących na pokładzie barki „Marianny”. Wspólnie z bohaterami przeżyjemy niezbyt miłe spotkania z Siwym – chłopcem bijącym i okradającym inne dzieci. Dowiemy się, jaką tajemnicę skrywa pielęgniarka zwaną Piękną.

Doskonała książka dla dzieci lubiących odrobinę napięcia i dreszczyku. Łagodzi myśl o pobycie w szpitalu, nasuwając dziecku myśl, że może spotkać tam osoby, które podobnie jak Ania mają niesamowity dar tworzenia ciekawych opowiastek.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Książkę czyta się jednym tchem, niesamowicie wciąga czytelnika. Niezwykłe zwroty akcji sprawiają, że po dobrnięciu do końca można odczuć lekki niedosyt. Z całą pewnością mogą czytać ją i dzieci, i wy rodzice.

Tajemniczość utworu jest tak ogromna, że świetnie czyta się go jako lekturę na dobranoc. Ilustracji nie ma zbyt wiele, co doskonale wpływa na rozwój wyobraźni u dziecka. Starsze dzieci nie będą miały problemu ze zrozumieniem opowiadania ani też okazji do nudzenia się.

Patrycja Gronowicz

Dziewczynka ze srebrnym zębem
Autor: Andrzej Marek Grabowski
Format: 125×195 mm
Ilość stron: 176
Wydawnictwo: Media Rodzina, 2016

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci! 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent