Weleda
Weleda Baby

Dzień Dziecka

Dzień-Dziecka
📖 Czyta się średnio w 9 min. 🕑
Może dzięki temu, że w Dniu Dziecka uczestniczą ramię w ramię wszyscy  – Dziadkowie, Rodzice i Dzieci – uda się dorosłym wrócić myślami do najprzyjemniejszych chwil z własnego dzieciństwa…

Wspomnienia.

Przypomnieć sobie radość, którą czułyśmy, gdy pocięłyśmy najpiękniejsze firanki z „dużego pokoju” i przerobiłyśmy je sobie na jeszcze piękniejszy strój baletnicy… Tylko proszę nie przypominajcie sobie miny mamy, kiedy ten strój baletnicy ujrzała! Ani też miny taty, kiedy zobaczył swoje ukochane auto, kiedy jako świeżo upieczony kierowca, cofając, z wielką ostrożnością i uwagą 😉 wycelowaliśmy prosto w mały słupek trakcji trolejbusowej! O minie na widok rachunku za naprawę tego małego, maleńkiego słupka nie wspomnę. No, ale, przepraszam, wtedy nie byliśmy już dziećmi! Czyżby? Czy każdy z nas, rodziców, nawet jeszcze dzisiaj, nie jest chociaż po części również dzieckiem? Czy przestaliśmy nim być, kiedy skończyliśmy 18 lat? A może, kiedy sami zostaliśmy rodzicami?

Przecież to dziecko żyje w nas przez cały czas! Z całym swoim ładunkiem energii, fantazji, dziecięcych marzeń, dąsów, smutków, psot, radości i nie wiadomo jeszcze czego. I może właśnie Dzień Dziecka jest dobrą okazją, żeby na nowo nawiązać kontakt z tym naszym wewnętrznym dzieckiem?

Dziecko i jego marzenia.

Posłuchajmy go. Posłuchajmy, czego pragnie, jakie ma marzenia, co możemy dla niego zrobić. I zróbmy. Ale nie mylmy naszego własnego głosu z głosem naszych dzieci. Nie róbmy im przyjemności, o których my sami zawsze marzyliśmy. Nasze dzieci mogą i najczęściej chcą czegoś zupełnie innego. Posłuchajmy ich z największą uwagą, na jaką możemy się zdobyć. Zastanówmy się, o czym mówią, co lubią? I potraktujmy to z prawdziwą, a nie udawaną, powagą. Nie pytajmy po co i dlaczego? Nie krytykujmy, nie ulepszajmy, tylko zastanówmy się jak to zrobić? Jak sprawić dziecku prawdziwą radość.

Dzień Dziecka…

to czas na beztroskę, zabawę, marzenia, nawet te najbardziej nierealne i zupełnie dla rodziców niespodziewane. Na rzeczy proste. Może to będzie podróż autobusem, zamiast samochodem, a może cały dzień opychania się słodyczami, picia coca coli? A może po prostu dzień, który od rana do wieczora spędzimy tylko z naszym dzieckiem, odkładając na bok rzeczy bardziej i mniej ważne? Cokolwiek to będzie, nie bójmy się, że zaszkodzi lub spowoduje złe przyzwyczajenie! Taki szczery, spontanicznie dziecięcy nastrój przyczyni się do lepszego poznania zarówno nas samych, jak i naszych własnych dzieci. To z kolej pozwoli nam lepiej je wychować, być dla nich nie tylko lepszymi rodzicami, ale również słuchającymi z uwagą przyjaciółmi.

Niech Dzień Dziecka będzie dla nas wszystkich chociaż krótkimi wagarami od obudowanego murem nakazów i zakazów świata dorosłych. Niech to będzie wielkie święto zarówno małych jak i tych dużych i całkiem dorosłych dzieci.

Wyjdźcie z domu i … bawcie się wspólnie!

 

W Warszawie nie zabraknie okazji do zabawy, gdyż organizatorzy prześcigają się w oryginalnych pomysłach obchodów Dnia Dziecka. Kalimba zaprasza na… Potworny Dzień Dziecka, Bielański Ośrodek Kultury zaplanował obchody tego szczególnego dnia w indiańskim stylu, a Pracownia SortOff zamieni się w zlot czarodziejek.

Kolorowe szaleństwo zapowiada się w Tęczowym Przedszkolu, zielone smoki zawitają do Fabryki Trzciny, a i w Hulakula można będzie spotkać bajkowe postacie.
W Instytucie Teatralnym odbędą się warsztaty… odkrywania w sobie dziecka. Śmiechoterapię zafunduje swoim gościom Jaskinia Solna Almonis. Bańki mydlane królować będą w Numerach Literach.  Warszawskie teatry także z niecierpliwością oczekują na młodych widzów.

Będą również wyzwania dla ambitnych. W Krainie Filcu dzieci stworzą biżuterię i kolorowe stworki, a w Pracowni Dobrego Czasu Qm Qm upieką pyszne słodkości.

W kilku miejscach Warszawy odbywać się będą „tradyjne” obchody Dnia Dziecka czyli rodzinne pikniki, jarmarki, majówki. Szczególnie interesująco zapowiada się 2. Festiwal Dzieci i Młodzieży Artystyczny Targówek, gdzie będzie można posłuchać koncertu Majki Jeżowskiej i zrobić sobie zdjęcie ze Shrekiem. Podczas Jarmarku inspiracji na Woli atrakcji dla dzieci będzie tyle, że wymienić ich wszystkich nie zdołamy. Dzień Dziecka na Zamku Królewskim upłynie pod znakiem wesołej zabawy, ciekawych doświadczeń i fascynujących pokazów. Piknik Literacki to prawdziwa gratka dla wielbicieli książki i wszystkiego, co z nią związane. Dla równowagi 🙂 – na Stadionie Legii szykują się sportowe zmagania.

Dzień Dziecka można też uczcić… fotograficznie –  rodzinnym zdjęciem, albo obecnością na wernisażu fotografii dziecięcej.

Pomysłów jest całe mnóstwo. Polecane przez nas imprezy to tylko część z  zaplanowanych atrakcji. Szczegóły w Wydarzeniach Miasta Dzieci.
W Krakowie również będzie się działo! Dzień Dziecka rozpoczyna się już w piątek – niezwykłą premierą i kilkoma niespodziankami w Operze Krakowskiej, a potem? Potem będzie jeszcze lepiej!
Trzydniowe świętowanie zapowiada się w kinach Cinema City i w Bonarce.

Muzycznie Dzień Dziecka uczci Kinoteatr Uciecha oraz Filharmonia Krakowska.
Beztroskie harcowanie 1 czerwca zapewni Sztamka, a na zabawę wśród afrykańskich plemion zaprasza Pozytywka.

Jeśli impreza plenerowa, to tylko pełna konkursów i nauki połączonej z rozrywką Niedziela u Decjusza. Jeśli kochacie teatr – teatralny Dzień Dziecka w Arsharterze jest dla Was. Jeśli lubicie wyprawy w nieznane, koniecznie wybierzcie się na wycieczkę! Macie inżynierskie zacięcie? W sobotę odbędą się warsztaty robotyki dla najmłodszych.

Możliwości całe mnóstwo, a po szczegóły zapraszmy do krakowskiego działu Wydarzenia.
Wrocław odwiedzi w weekend Akademia Strażaków LEGO, czyli raj dla małych budowniczych. Aktywnie czas będzie można także spędzić podczas podchodów w Ostrowie Tumskim, miejskiego śledzenia aniołów, wioski indiańskiej w Muzeum Narodowym, czy rodzinnego spaceru.

Melomanów nie powinno zabraknąć na koncercie Magicznej Muzyki, wielbicieli eksperymentów zainteresują zajęcia w Morelovie, a na wszystkich czytelników czeka moc atrakcji podczas Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży „Dobre Strony”.

Jak na przełom maja i czerwca przystało, zaplanowano mnóstwo imprez na świeżym powietrzu, m.in.: Finał Wrocławskiego Dnia Tenisa, pełen niespodzianek plener na wrocławskim Rynku, festyn w Światowidzie, na Osiedlu Nowy Dwór, piknik z końmi w Morawie.

To wszystko i jeszcze więcej we wrocławskim dziale Wydarzenia Miasta Dzieci.

W Poznaniu wielkie świętowanie rozpocznie się już w piątek. Ciuciubabka organizuje zabawę pełną tańców, konkursów i niespodzianek. Sobota to pierwszoczerwcowe szaleństwo w Figlo-raju, bezpłatne przedstawienie Dobrego Teatru, rodzinne zajęcia w Pracowni SztukaPuka oraz Baśniowa Kraina.

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

Niedziela upłynie pod znakiem Dnia Dziecka na świeżym powietrzu: Liceum Plastyczne zaprasza na rodzinną majówkę, na Placu Wolności odbędzie się kolejna edycja imprezy „Rowerem po drzewach”, a Kortowo połączy przyjemne z pożytecznym czyli zbiórką darów dla powodzian.

1 czerwca nadarzy się okazja do rodzinnej przejażdżki bimbolowym tramwajem i uczestnictwa w warsztatach „Dzieciaki i zwierzaki”.
Nawet 2 czerwca będzie jeszcze można świętować! Przedszkole Trele Morele zaprasza na przedstawienie i moc atrakcji.

Oczywiście wymienione atrakcje to tylko część z bogatej oferty organizatorów skierowanej do najmłodszych mieszkańców Poznania. Przeczytaacie o niej w dziale Wydarzenia.
Obchodom Dnia Dziecka na Śląsku będzie towarzyszył najlepszy przyjaciel dzieci i rodziców  –  Kubuś Puchatek.  Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza maluchy na moc kreatywnej zabawy, a w Chudowie  gościć będą iluzjoniści i kuglarze.

Rodzinnie i piknikowo będzie w niedzielę w Bytomiu,  Świerklańcu oraz Dąbrowie Górniczej. Wielbicieli akrobacji powietrznych zainteresują pewnie latawcowe warsztaty w Gliwicach.

Oprócz tego przedstawienia, filmy, specjalne zajęcia dla najmłodszych… Szczegóły w dziale Wydarzenia.
W Łodzi Dzień Dziecka zapowiada się teatralnie i kulturalnie. Teatry kuszą specjalnymi atrakcjami i bogatym repertuarem. To już ostatnia chwila, żeby obejrzeć spektakl w tym sezonie!

Bałucki Ośrodek Kultury udowodni, że „fajnie być dzieciakiem„,  do Portu Łódź i Manufaktury zawitają cyrkowe akrobacje, a do Galerii Łodzkiej – leśne stworki.

Będzie można wziąć udział w warsztatach edukacyjnych i  artystycznych, audycjach muzycznych, a nawet… zmienić bezpłatnie fryzurę. Nie zabraknie oczywiście wielkiego festynu.

O tym wszystkim i o innych łódzkich propozycjach na Dzień Dziecka przeczytać można w dziale Wydarzenia.
W Trójmieście również nie zabraknie okazji do rodzinnej zabawy. Już w piątek odbędzie się wielkie układanie Gdańska z puzzli na Targu Węglowym i niezwykły koncert Disneya. W sobotę zapraszamy na warsztaty literacko-plastyczne, a  w niedzielę do schroniska dla zwierząt w Gdańsku.

Dla małych naukowców przygotowano przygodę ze światem chemicznych doświadczeń oraz warsztaty pełne eksperymentów. Dla artystów – zajęcia plastyczne.  Dla młodych czytelników – dzień z Pippi Pończoszanką. Dla przyszłych pisarzy – Gdyński Piknik z Książką Dziecięcą.

Piknik to nie jedyna impreza pod chmurką lub namiotem:) Szykuje się mnóstwo festynów i kiermaszy!
Te i inne atrakcje w dziale Wydarzenia.
Toruński Baj Pomorski przygotował spektakle i moc niespodzianek.  Barbarka zaprasza na rodzinne konkursy i loterie. Dom Muz obchodzi Dzień Dziecka w tęczowych barwach i bałkańskich rytmach, a w Cafe Bajarka zapowiada się dzień słodkich opowieści.
Szczecin świętować będzie czarodziejsko,  cyrkowo, filmowo, operowo i bajecznie.

 

Pijalnia Czekolady Wedel w Białymstoku przygotowała Biedronkowy Dzień Dziecka, a Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza na Bezpieczny Dzień Dziecka.

Najbliższy weekend w Rzeszowie to gry, zabawy,  zakręcony taniec, popularyzacja nauki i rodzinne marsze.

Rybnickie Centrum Kultury organizuje imprezę pod hasłem „Dorośli dzieciom”. Legnica zaprasza m.in. na wesoły spektakl i filmowe zabawy. W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora można będzie zajrzeć za kulisy i porozmawiać z aktorami.
Biblioteka w Płocku zachęca do udziału w Dniu Rodziny. Bydgoski Pałac Młodzieży przygotował mnóstwo atrakcji, a w Suwałkach będzie konkursowo i… mundurowo.

Imprezy z okazji Dnia Dziecka odbędą się w Olsztynie, Stargardzie Szczecińskim, Koszalinie, Kielcach i wielu innych miastach. Wszystkie informacje znajdziecie w Mieście Dzieci.

Zapraszamy do zabawy!

545 ocen
4.95
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Anna Perlińska Supeł, Magdalena Wawrzyniak

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent