Dobre Miastko Warzywa w podróży – recenzja książki

Dobre Miastko. Warzywa z podróży - książka dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Warzywa z podróży to tytuł drugiej części serii Dobre Miastko, której autorką jest Justyna Bednarek. Tę autorkę cenią zarówno rodzice, jak i młodzi czytelnicy. Jej opowieści o przygodach skarpetek, to niekwestionowany hit. A co słychać w Dobrym Miastku?

Nim poznamy Warzywa z podróży warto przeczytać poprzednią opowieść Najlepsze ciasto na świecie. Wtedy znamy już większość bohaterów i wiemy jakie łączą ich relacje. Autorka przypomina najważniejsze wydarzenia, więc bez trudu zrozumiemy historię czytając jedynie część drugą, ale pełnię przyjemności będziemy czerpać poznając przygody chronologicznie.

W drugim tomiku poznajemy kolejnych mieszkańców miejscowości.

Są to Ania i Józek Pyrowie posiadający warzywniak oraz lokalna artystka Marcjanna Malutka. Choć głównym wątkiem opowieści są warsztaty kulinarne w warzywnym sklepie, to możemy też obserwować zaskakujący rozwój znajomości Pani Weroniki i Pana Alfreda. Historia uczucia rodzącego się miedzy tymi starszymi ludźmi to uroczy wątek. Wszystko napisane jest prostym, lecz literackim i przemyślanym językiem. Dzięki temu książkę bez trudu przeczytają początkujący czytelnicy, a przy wspólnym czytaniu sprawi wiele przyjemności także dorosłym.

Tak jak w pierwszej części, tak też w Warzywach z podróży autorka fantastycznie wplata fakty i ciekawostki.

W Najlepszym cieście na świecie dzieci mogły zainteresować się bardziej gotowaniem czy pieczeniam, teraz autorka podsyca ciekawość czytelnika związaną z podróżami i warzywami. Ania i Józek pracują wytrwale w sklepiku po to, by mieć fundusze na swoje hobby, czyli podróże. Wracając z każdej wyprawy przywożą sadzonki ciekawych roślin, które ochoczo prezentują klientom sklepiku. Sadzenie różnokolorowych marchewek czy marynowanie rzodkiewek przedstawiono jako fantastyczną zabawę.

Druga część przygód rodziny Wiśniewskich i innych mieszkańców Dobrego Miastka to pozycja rewelacyjna, trzymająca wysoki poziom literacki i estetyczny (świetny poręczny format, kolorowe ilustracje Agaty Dobkowskiej), której największą zaletą jest jej obyczajowy, współczesny charakter.

Ewelina Zielińska

Dobre Miastko. Warzywa z podróży