Dekalog dobrego taty

Dekalog-dobrego-taty
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Dekalog dobrego taty 

1. BĄDŹ OBECNY. Będąc fizycznie i psychicznie obecnym w życiu dzieci i żony dajesz im do zrozumienia, że ciekawi i interesuje Cię to, co dzieci myślą, robią i czują, a jednocześnie, że CHCESZ żeby one poznawały Ciebie jako osobę. Rozmawiaj z dziećmi.

2. WSPIERAJ MAMĘ, by ta mogła być opiekuńcza wobec dzieci. Jeśli tata jest opiekuńczy wobec mamy, ułatwia jej opiekowanie się dziećmi.

3. Pokazuj, że SIŁA, MĘSKOŚĆ NIE SĄ GROŹNE i niedostępne, ale dają poczucie bezpieczeństwa. Twoja męskość to zdecydowanie, konkretność, decyzja, ale też konsekwencja.

4. Pokazuj dzieciom ŚWIAT ZEWNĘTRZNY.

5. FAJNIE BYĆ WE DWOJE. Będąc z mamą pokazuj, że bycie z kimś choć trudne umożliwia człowiekowi największy rozwój.

6. WZÓR WARTOŚCI I WZORZEC RELACJI PARTNERSKICH.
Tata pokazuje dzieciom jak traktuje mamę. Na tej podstawie dzieci uczą się jakim powinno się być tatą i mężem (chłopcy), jakiego męża i ojca chcą dla siebie i swoich dzieci (dziewczynki).

7. POSTAWA OJCA.
Czasem jeśli postawa ojca względem matki jest niewłaściwa, dzieci uczą się jakiego ojca nie chcą mieć w przyszłości dla swoich dzieci (dziewczynki) oraz jakim ojcem sami nie chcę być (chłopcy).

8. ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW – KONFLIKTÓW.
Pokazuje postawę ojca w relacji z żoną. Przykładowo jeśli ojciec skorzysta ze swojej przewagi (jest agresywny, stosuje przemoc), dzieci mogą zrozumieć, że relacja z nim to coś, czego trzeba się bać. Nie można pokazywać tacie, że się go potrzebuje.

9. RÓŻNICE MIĘDZY KOBIETĄ I MĘŻCZYZNĄ.
Wzajemna postawa rodziców akceptująca obie osoby (kobietę – mamę i mężczyznę – tatę) pokazuje, że z tej „pary” różnorodności można dużo skorzystać, że oba zestawy cech są tak samo wartościowe i potrzebne.

10. PIELĘGNUJ SPOKÓJ.
Bo ten spokój w Twojej domu przełoży się na spokojne życie Twoich dzieci.

 

Oprac.: Katarzyna Fenik, Marcin Sołodki (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent