UD

Rola ojca w życiu dziecka

ojciec i syn
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Nieważne, w której części świata mieszkamy, jakim mówimy językiem. Dla każdego dziecka ojciec jest uosobieniem siły, wiedzy, wzorem do naśladowania i, obok mamy, źródłem miłości.

Ojciec, Padre, Father, Père, Vater

Kiedy byliśmy mali

Ojciec był dla nas przewodnikiem, towarzyszem zabaw, powiernikiem tajemnic. Kiedy dorastaliśmy, jego rola zmieniała się. Był stróżem, który ograniczał naszą wolność i niezależność. Teraz, kiedy jesteśmy dorośli, nareszcie doceniamy jego opiekuńcze skrzydła, widzimy, ile trzeba było cierpliwości i poświęcenia, aby wychować nas na wspaniałych ludzi i wspaniałych rodziców. Zauważamy, że ojciec nie tylko zaspokajał nasze potrzeby materialne, ale że kochał nas i w wielu swoich czynach wyrażał troskę o nas, o nasz los, o nasze szczęście. Zdajemy sobie sprawę, że byliśmy oczkami w jego głowie, choć tego nie docenialiśmy i obrażaliśmy się za to, że krzyczał za bałagan czy spóźniony powrót do domu.

 

W Dniu Ojca…

Życzymy wszystkim tatom cierpliwości, zrozumienia i dojrzałej mądrości. Pamiętajcie, że też byliście dziećmi. Troszczcie się o swoje pociechy, ale dajcie im tyle swobody, ile to konieczne, aby nauczyły się dobrze żyć. A Wy, mamy, przymknijcie czasem oko na paczkę czipsów czy lody przed obiadem. Chwile radosnej konspiracji między dzieckiem a tatą w tajemnicy przed Wami staną się ciepłymi wspomnieniami w dorosłym życiu.

 

A oto kilka zasłyszanych złotych myśli o ojcach, pozwólcie sobie na chwilę refleksji:

Każdy głupiec może być ojcem. Trzeba jednak być prawdziwym mężczyzną, aby być Tatą.

Każdy ojciec chce ze swojej córeczki zrobić małą kobietę. Kiedy to już się stanie, chce, żeby znowu była małą dziewczynką.

Zanim młody człowiek uświadomi sobie, że jego ojciec miał prawdopodobnie rację, sam ma już syna, który uważa, że on nie ma racji.

Ojciec słyszy modlitwę syna: Panie Boże, spraw, żebym był taki, jak mój tata. Później tata modli się: Panie Boże, spraw, żebym był taki, jakim widzi mnie mój syn…

4 lata: Mój tata wie wszystko!

7 lat: Mój tata wie bardzo dużo.

8 lat: Mój tata nie wie zupełnie wszystkiego.

12 lat: Tego też tata nie wie.

14 lat: Ojciec? Jest beznadziejnie staromodny.

21 lat: Facet jest zupełnie nie na czasie!

25 lat: Ojciec ma o tym blade pojęcie.

30 lat: Zapytam tatę, będzie wiedział.

35 lat: Zapytajmy ojca, zanim podejmiemy decyzję.

50 lat: Ciekawe, co powiedziałby na to mój ojciec?

60 lat: Mój ojciec wiedział praktycznie wszystko!

65 lat: Tak bardzo chciałbym porozmawiać o tym z ojcem…

 

 

757 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent