Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Pamiętaj, pierwszych kilka miesięcy życia niemowlęcia to okres, gdy jego zdolności rozwijają się najszybciej! Jedną z pierwszych inwestycji w rozwój Twojego maluszka może być czytanie książek. Czytanie nie tylko daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i uspokaja, ale także stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć. Czy można jednak rozwinąć te zdolności już u niemowlęcia? Niewątpliwie tak! Czytając dziecku sprawiasz, że czuje się bezpieczne i kochane. Poświęcając mu swoją uwagę, mówiąc do niego, budujesz szczególny rodzaj więzi i rozwijasz inteligencję emocjonalną.

Oto kilka wskazówek „na rozgrzewkę”, zanim zaczniesz przygodę z książką:
Mów do dziecka jak najczęściej. Aby pomóc dziecku w rozwoju słuchu, mów do niego wyraźnie i powoli.
Reaguj na jego gaworzenie. Gdy odpowiadasz na jego dźwięki, to dla dziecka znak, że to, co ono chce ci „powiedzieć” ma dla ciebie znaczenie.

film

Odzwajemniaj uśmiechy. Dziecko czuje, że jest kochane i rozumiane.
Rób śmieszne miny. Dziecko uwielbia patrzeć, jak zmienia się wyraz twarzy.

Baw się z dzieckiem, dotykaj i przytulaj je podczas zabawy. Zapytaj: „Gdzie jest twój nos?”. Następnie dotknij delikatnie noska i odpowiedz: „Tu jest twój nos”. Powtórz to kilka razy. Włącz do gry uszy, kolanka, brzuszek. Zaprzestań zabawy, gdy zauważysz u dziecka znużenie lub rozdrażnienie.
Śpiewaj piosenki i nuć kołysanki (np. „koci, koci łapci”).

Co czytać?

Wybieraj książki, które podobają się tobie i które będziesz czytać z radością. Niemowlęciu jest potrzebny twój czuły dotyk i ciepły, delikatny głos. Zwracaj uwagę na to, co czytasz – różne treści wnoszą różne emocje, które dziecko natychmiast wyczuje. Jeśli czytasz bajkę, która cię rozweseli, tę radość dziecko poczuje razem z tobą.

Zacznij od książeczki z tekturowymi kartkami lub miękkiej „poduszeczki”. Niebanalna książka zachęci do oglądania i zabawy, wspomoże rozwój czynności motorycznych dziecka. Duże kolorowe ilustracje i proste obrazki będą zaletą książki. Pamiętaj: jasne kolory stymulują dziecko od pierwszych chwil życia.
Dobre są książki-zabawki typu: włóż paluszek, dotknij – poczuj, dotknij – usłysz. Zmysły dziecka rozwijają się szybciej, gdy dziecko kojarzy zabawkę z dźwiękiem.

Im ciekawsza książka (intensywne kolory, ciekawy kształt), tym większa szansa, że dziecko zaprzyjaźni się z książką w przyszłości.

Jak czytać?

Czytaj dziecku kilka razy dziennie. Staraj się czytać regularnie. Możesz czytać przed pójściem spać, podczas spaceru, przed drzemką w ciągu dnia. Zabieraj książkę wszędzie tam, gdzie spodziewasz się czekać (kolejka w sklepie, lekarz). Pamiętaj jednak, że czytanie to przyjemność. Jeśli będziesz czytać z niechęcią, nie przyniesie to pożytku ani tobie, ani dziecku. Zwróć uwagę na czas. Zbyt długie czytanie ciebie znuży, a dziecko znudzi. Czytaj z przejęciem. Zmieniaj tembr głosu i intonację.

Kiedy czytasz, pokazuj kolorowe obrazki. Dziecko uczy się śledzić wzrokiem przedmioty o intensywnych kolorach: czerwonym, żółtym, niebieskim, zielonym. Nazywaj przedmioty, które widzisz. Mówiąc i wskazując na przedmiot wzbudzisz zainteresowanie dziecka i sprawisz, że dozna ono nowych wrażeń.

Pozwól, by dziecko dotknęło książki i pomóż mu uchwycić ją. Jeśli jest to książka miękka, niech ją przytuli. Dzieci lubią poznawać świat dotykiem.

Jest wiele możliwości, aby uczynić z maleństwa sprawnego czytelnika w przyszłości. Oto parę ważnych pytań, które warto sobie zadać, jeśli mamy wątpliwości, czy postępujemy słusznie:
• Czy miejsce do czytania jest komfortowe dla dziecka?
• Czy dziecko czuje się bezpiecznie w tym miejscu?
• Czy akceptuję jego możliwości skupienia się? Czy nie czytam na siłę?
• Czy pokazuję obrazki? Czy czytam z przejęciem, zaangażowaniem? Czy zmieniam tonację głosu, wyrażam emocje?
• Czy zwracam uwagę na reakcje dziecka? Czy wiem, co lubi najbardziej? Czy często się uśmiecha?

Gdzie szukać książek?

Na początku rozejrzyj się po domu i poszukaj książek z dzieciństwa. Zaufaj swojej intuicji. Na pewno znajdziesz takie książki, które mimo upływu lat nie straciły na jakości.

Popytaj także wśród innych rodziców. Z pewnością posłużą radą oraz pożyczą ciekawe lektury. Recenzji dobrych książek szukaj w miesięcznikach dla rodziców.

Udaj się do miejscowej biblioteki. Bibliotekarze są nie tylko mili, ale i kompetentni.
Kupuj książki przy każdej okazji. Nie ma nic lepszego niż kompletowanie pierwszej biblioteczki twojego dziecka.

Niech obcowanie z książką stanie się waszym codziennym rytuałem!

Katarzyna Domańska
Leader School

Zapraszamy także do lektury artykułu Disney Baby – seria książek dla najmłodszych

 

471 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent