Weleda
Weleda Baby

Czuję bajkę, czyli spotkanie z literaturą dla dzieci

Czuję-bajkę-czyli-spotkanie-z-literaturą-dla-dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Gdańskie wydawnictwo EneDueRabe wydaje książki głównie skandynawskich autorów, które nie stronią od spraw trudnych, takich jak śmierć, zazdrość, depresja. Książki wydawane przez wydawnictwo to kanon nagrodzonych i uznanych na świecie pozycji dla dzieci, po które chętnie sięgają rodzice w wielu krajach. Przyciągają nie tylko treścią ale również ciekawymi ilustracjami uzupełniającymi warstwę tekstową i jako takie, pełniej przemawiają do wyobraźni dziecka.

Piknik, jak zapowiadają organizatorzy, ma stać się imprezą cykliczna promująca w Trójmieście ambitną literaturę dla dzieci. Trzymamy kciuki, bo już pierwsza edycja imprezy przyciągnęła całkiem dużą liczbę ambitnych czytelników. Oprócz kiermaszu książek wydanych przez różne wydawnictwa odbył się także cykl warsztatów dla dzieci i ciekawych rozmów dla rodziców.

Najmłodsi goście mieli okazję, poczuć bajkę podczas warsztatu prowadzonego przez Iwonę van Buuren oraz Olę Musielak z Akademii Rozwoju Rodziny Pozytywka, pobawić się w ilustratorów rysując koty pod czujnym okiem świetnych i cenionych ilustratorek Jony Jung i Agnieszki Żelewskiej, oraz pobawić się w całkiem poważnych autorów wraz z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel.

Między prowadzącymi warsztaty a dziećmi bardzo szybko zrodziła się nić porozumienia, która zaowocowała ciekawymi i niebanalnymi ilustracjami, bajką o małym misiu oswajającym wilki grą na wiolonczeli i historyjkami o Rysiu Nielubianym i Florce. Dzieciaki z przejęciem, powagą i właściwą sobie lekkością dotykały zarówno tematów trudnych jak nietolerancja, strach, odmienność. Zainspirowane kotami uszytymi przez panią Agnieszkę Żelewską kotami, stworzyły cała galerię niewiarygodnie kolorowych kotów ilustrowały bajkę napisaną przez Jonę Jung na potrzeby niedzielnego spotkania. Tutaj nikt nie miał wątpliwości, że koty mieszkają również na księżycu.

Spieszymy donieść, że książka autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel z ilustracjami Jony Jung „Maleńkie Królestwo Królewny Aurelki" zdobyła tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2009 w organizowanym przez empik konkursie czytelników. Drugie miejsce w tym konkursie zajęła wydana właśnie przez gdańskie wydawnictwo Eneduerabe książeczka „Billy jest zły".

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej galerii zdjęć i lektury jednej z bajek:

 

Dawno, dawno temu, za górami i lasami mieszkała sobie niedźwiedzia rodzinka. Misiowa mama wstała rano, przeciągnęła się i powiedziała do swojego synka:

– Może pójdziemy dzisiaj zbierać jagody?

Mały miś ziewnął, uśmiechnął się, ale po chwili skrzywił się i zamruczał:

-Może nie ….  

Zauważył przefruwające motyle i pobiegł w stronę lasu za nimi. Motyle były tak piękne, że zupełnie się w nich zatracił. Zapomniał o jagodach, mamie ….   I nie zauważył kiedy to on gonił motyle, a jego goniły głodne wilki! Wpadł do pobliskiej jaskini próbując schować się przed wilkami. Znalazł tam wiolonczelę i zaczął na niej grać. A grał tak pięknie, że wiliki przestały go gonić, a zaczęły się do misia łasić.   Wyprowadziły go z jaskini i zaprowadziły do tylko wilkom znanej polany, pełnej soczystych jagód :-)

Mały niedźwiadek tak jadł jagody, że cały pyszczek miał usmarowany na niebiesko :-)  

 TO SIĘ NAZYWA CZUĆ BAJKĘ!

Polecamy również  Czytanie od narodzin oraz Książeczka nie tylko dla dzieci

 

 

 

 

 

 

 

391 ocen
4.99
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Magda Wawrzyniak

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:koty