Czarna dziura – wystawa i kosmiczne przygody ze sztuką dla najmłodszych

Czarna dziura to wystawa dla młodszego widza. Ale bez taryfy ulgowej. Nic nie jest uproszczone ani ugrzecznione. Biorą w niej udział zarówno dzieci (zaprezentujemy efekty warsztatów prowadzonych w Kronice przez Grzegorza Sztwiertnię, Kobasa Laksę i Huberta Czerepoka), jak i mniej lub bardziej dorośli artyści. Czarna dziura jest wystawą elastyczną, podatną na zmiany i interwencje widzów. Niektóre prace wymagają dokończenia, inne inspirują do spontanicznych działań w galerii, kolejne wymagają podjęcia interaktywnej gry. Podczas wystawy, na drugim piętrze galerii, działa tymczasowa Kosmiczna Świetlica Sztuki, z bogatym programem warsztatów dla dzieci, różnymi grami i filmami.

Projekt dla dzieci
Główny wątek projektu to wciągające związki między przyjemnością a strachem, tak więc pojawią się niezidentyfikowane istoty, zagadki równoległych światów, optyczne pułapki, perypetie z czasem etc. Wielki kosmos versus codzienne przygody i fenomeny. W rozsianych po galaktykach czarnych dziurach czas płynie wolniej i zachodzą zjawiska fizyczne, których współczesna nauka nie potrafi jeszcze opisać. Z obiektów, filmów wideo, rysunków i interaktywnych instalacji skonstruowany został świat wewnątrz czarnej dziury – pełen osobliwości i tajemnic. Na wystawie w Kronice sąsiadują ze sobą prace cenionych artystów naszego czasu i nieznanych jeszcze nikomu artystów przyszłości.

Projekt Huberta Czerepoka
Wystawa Czarna dziura towarzyszy rocznemu projektowi Huberta Czerepoka Mark Lombardi is dead, na który składają się warsztaty, koncerty, wykłady i archiwum filmowe. Czerepok zaprojektował w Kronice pokój do spotkań, inspirowany komiksem Grzegorza Rosińskiego „Przybysze”, opowiadającym o lądowaniu statku kosmicznego w 1972 w polskiej wsi Emilcin. Podczas wystawy dla dzieci przestrzeń ta funkcjonować będzie jako powszechnie dostępna świetlica z grami oraz kino.

Zaproszeni goście
Do udziału w wystawie Czarna dziura zaproszono DZIECI w licznym składzie plus dorosłych gości specjalnych: Kuba Bąkowski, Hubert Czerepok, Małgorzata Jabłońska & Piotr Szewczyk, Łukasz Jastrubczak, Wojtek Kucharczyk & Asi Mina, Paweł Kulczyński, Kobas Laksa, Leszek Lewandowski, Janek Simon, Grzegorz Sztwiertnia, Rodzina W. (Ania, Adam + Majka), Julita Wójcik i inni.

Otwarcie:
21 sierpnia 2007 (wtorek) godz. 17.00
Kronika Rynek 26, Bytom
na otwarciu wystąpi zespół Samorządowcy z Gdańska, czyli Adam Witkowski z kilkuletnią córką!
Wystawa czynna do 8 września

Dodatkowe atrakcje:
Zapraszamy dzieci w wieku szkolnym (do 14 lat) do wspólnych działań w KOSMICZNEJ ŚWIETLICY, gdzie każdego dnia odbędą się inne zajęcia twórcze (m.in. konstruowanie kosmitów, wyklejanki, wymyślanie filmu, czytanie książek, zabawa w teatr, malowanie po ścianie, gry i konkursy) oraz projekcje w Małym Kinie.

Świetlica działa w dniach 22–31 sierpnia w godz. 15.00–18.00. Aby wziąć udział w zajęciach trzeba się wcześniej zapisać! Zapisy od 31 lipca w galerii Kronika Bytom Rynek 26, tel. 032 2818133. Liczba miejsc ograniczona, wstęp wolny.

 

 

 

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:film
Czarna dziura – wystawa i kosmiczne przygody ze sztuką dla najmłodszych