Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Kaczory swoimi wykwintnymi godowymi kubrakami cieszą się, i nas – oglądających, od późnej jesieni do czerwca. Potem gromadnie i towarzysko wymieniają wszystkie pióra gdzieś na pierzowisku i upodabniają się do swoich kaczek.

Kaczki zaś, pozornie i z daleka tylko brązowe, z bliska urzekają subtelnym rysunkiem swojego kryptycznego upierzenia. Dowodzą, że brązowy nie jedno ma imię – i mieni się tysiącami odcieni. One wkrótce założą gniazda i zaczną wysiadywać jaja. Potem będą wodziły młode. W przeciwieństwie do swoich partnerów – nie mają się wyróżniać. Dla bezpieczeństwa siebie i swoich piskląt lepiej, aby harmonijnie wkomponowały się w otoczenie. I robią to naprawdę pięknie.

film

Eksplozję kaczych barw dopełnia wiosenna erupcja kaczych temperamentów. Wszystko razem zachwyca urodą i oczarowuje intensywnością. Szczere, prawdziwe, zdecydowane – jak życie.

Cyraneczki normalnie latają z wielką szybkością i tak sprawnie, że całym stadem wykonują powietrzne ewolucje. W okresie godowym kaczory przełamują tę rutynę. Teraz, chcąc zwrócić na siebie uwagę, latają tak wolno, jak się da. I, zwisając w powietrzu, w spacerowym tempie przesuwają się nad głową wybranki. Oto prawdziwy pokaz siły mięśni (skrzydłowych) i męskiego wigoru.

Refren dawnej ludowej piosenki powtarzał: „Cyraneczka nie ptak, dziewczyna nie ludzie”.
Z całą pewnością Cyraneczka jest ptakiem. Ma to, co mają tylko ptaki i nikt więcej: pióra! I to urzekająco piękne.

Być może pieśniarz w ten sposób chciał jedynie powiedzieć, że Cyraneczka jest tak maleńka, że w kuchni nie będzie z niej żadnego pożytku. Wszak to najmniejsza z kaczek Europy i całej północnej półkuli. Wielkości niedużego gołębia – waży zaledwie niespełna 50dkg. Mimo to, u nas wciąż na liście ptaków łownych. Zdaje się, że kluczem do zrozumienia całej sprawy znowu jest latanie. Tym razem bardzo szybkie – w ucieczce przekracza 100km/h. Ponadto, walcząc o przeżycie, ptaki podejmują się karkołomnych powietrznych akrobacji. Trafienie do maleńkiej Cyraneczki ma dowodzić zręczności myśliwego. (Tylko po co?)

W Polsce gnieździ się 1300-1700 par Cyraneczek.

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: Piotr Chara

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!

424 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent