Zielona Sowa
Zielona Sowa bb
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Badania prenatalne to istotna część opieki nad przyszłą mamą. Dlaczego są tak ważne? Dowiedz się, co pozwalają zdiagnozować.

Badania prenatalne to pierwszy krok na drodze do zdrowia i bezpieczeństwa twojego przyszłego dziecka. Zrozumienie ich natury, celu i możliwości jest kluczowe dla każdego rodzica. Co warto o nich wiedzieć?

Kina i Yuk

Badania prenatalne, często postrzegane jako niezbędna rutyna ciążowa, to w praktyce więcej niż tylko potwierdzenie, że dziecko rośnie i rozwija się prawidłowo. Zrozumienie ich złożoności, a także celów i korzyści może pomóc rodzicom w podejmowaniu świadomych decyzji. Wyjaśnienie tego, co to są badania prenatalne, kiedy są przeprowadzane, jakie są ich rodzaje oraz kto powinien je wykonywać, jest niezwykle ważne. Pozwalają zadbać o zdrowie dziecka jeszcze przed jego narodzinami! 

Czym są i jaki jest cel badań prenatalnych?

Badania prenatalne to zespół procedur diagnostycznych wykonywanych w czasie ciąży. Ich głównym celem tych jest ocena zdrowia i rozwoju płodu, identyfikacja wszelkich nieprawidłowości lub problemów, które mogą wpływać na jego zdrowie. Pozwalają także ocenić ryzyko wystąpienia chorób genetycznych i wad wrodzonych. Badania te mogą dostarczyć rodzicom cennych informacji, które pomogą im przygotować się na potencjalne wyzwania.

Badania prenatalne – co powinni o nich wiedzieć świadomi rodzice?

Wykonuje się je przez całą ciążę, warto jednak pamiętać, że badania prenatalne w trzecim trymestrze mają szczególnie duże znaczenie. Pozwalają bowiem na identyfikację nieprawidłowości rozwojowych, które mogą pojawić się w późniejszej fazie. Dzięki nim można ocenić też ułożenie dziecka, a jeśli jest nieprawidłowe podjąć decyzję na przykład o cesarskim cięciu.

Terminy i rodzaje badań prenatalnych

Badania prenatalne są przeprowadzane w określonym czasie ciąży. Jak wiadomo, jest ona podzielona na trzy trymestry. Pojawia się więc pytanie o pierwsze badania prenatalne – w którym tygodniu ciąży są wykonywane? Zależy to od wielu czynników, jednak najczęściej taki kalendarz jest ustalany przez lekarza prowadzącego ciążę. 

Zazwyczaj jednak pierwsze badania prenatalne są przeprowadzane między 10. a 14. tygodniem ciąży. Następne wykonuje się oczywiście w kolejnych etapach rozwoju płodu.

Jakie są rodzaje badań prenatalnych?

Rodzaje badań prenatalnych można podzielić na dwie główne kategorie – przesiewowe badania prenatalne inwazyjne i nieinwazyjne. Badania przesiewowe mają na celu identyfikację ryzyka wystąpienia określonych chorób lub zaburzeń (np. zespołu Downa, wad serca czy innych wad rozwojowych). Natomiast badania inwazyjne służą do potwierdzenia tych podejrzeń. Wykonuje się je w ostateczności, a zgodę musi wyrazić przyszła mama, ponieważ są obarczone niewielkim ryzykiem poronienia.

W przypadku badań nieinwazyjnych takiego niebezpieczeństwa nie ma. W ich zakres wchodzą bowiem badanie USG i badania krwi. Można także wykonać genetyczne badanie NIPT, takie jak test Nifty Pro. Jest ono niezwykle czułe. Pozwala z dużym prawdopodobieństwem, graniczącym z pewnością, wykluczyć zespół Downa, Edwardsa czy Pataua, a także inne zaburzenia. Miarodajne wyniki daje już w 10. tygodniu ciąży, a jest przeprowadzane na próbce krwi ciężarnej.

Kto powinien wykonywać badania prenatalne?

Zasadniczo, każda kobieta w ciąży powinna poddać się badaniom prenatalnym, niezależnie od wieku, stylu życia czy historii medycznej. Takie są rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Natomiast w przypadku kobiet z określonymi czynnikami ryzyka, takimi jak choroby przewlekłe, problemy genetyczne w rodzinie czy wiek powyżej 35 lat, badania prenatalne są szczególnie ważne. Wtedy można liczyć na refundację przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Sprawdź też: badania prenatalne od jakiego wieku?

Diagnoza dzięki badaniom prenatalnym

Badania prenatalne mogą pozwolić na zdiagnozowanie wielu różnych stanów i zaburzeń. Te obejmują nie tylko defekty wrodzone, takie jak wady serca czy zespół Downa, lecz także problemy, które mogą wystąpić podczas ciąży, takie jak ciąża mnoga, stan przedrzucawkowy czy cukrzyca ciążowa. Dzięki temu rodzice mogą być przygotowani na ewentualne wyzwania, a lekarze mogą zaplanować odpowiednią opiekę prenatalną i poród.

Świadomi rodzice, którzy szykują się przyjęcie potomka, nie mogą zaniedbywać badań prenatalnych. Dzięki nim można we wczesnym stadium wykryć wiele chorób oraz wad rozwojowych.

Artykuł sponsorowany

505 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent