Audiobooki jako lektury szkolne – co warto wiedzieć na ten temat

Audiobooki jako lektury szkolne – co warto wiedzieć na ten temat
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Twoje dziecko woli pobrać lekturę audiobook zamiast czytać książki w wydaniu papierowym? Zastanawiasz się czy to dobry pomysł? Obawiasz się, że tekst czytany głosem lektora przyswaja się gorzej niż ten, który czyta się osobiście? Jeśli którakolwiek odpowiedź na zadane pytania jest twierdząca, zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.

Lektury audiobooki – kiedy warto sięgnąć po lekturę szkolną w formacie mp3

Wbrew pozorom lektury audiobooki to propozycja dla bardzo szerokiego grona uczniów. W odróżnieniu od klasycznych wydań papierowych oraz dostępnych w księgarniach internetowych, audiobooki nie męczą wzroku. Treść lektury przyswajana jest przez słuchanie, nie zaś czytanie. Takie rozwiązanie pozwala na odpoczynek i relaks. Można położyć się na łóżku, zamknąć oczy i wsłuchiwać w kojący głos lektora. „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, czytane głosem Edyty Jungowskiej czy „Charlie i fabryka czekolady”, w której jednym z wiodących głosów jest głos Macieja Stuhra są nie tylko bardzo wciągające, ale i przyjemne w odbiorze. Słuchanie audiobooków pozwala też wykonywać kilka czynności na raz. Ze słuchawkami na uszach i smartfonem w kieszeni można bowiem sprzątać, spacerować, biegać i gotować. Lektury audiobooki nie są więc propozycją jedynie dla czytelniczych leniuszków.

Lektury z opracowaniem – dlaczego wersje rozszerzone cieszą się takim zainteresowaniem

W dobrych księgarniach online znaleźć można lektury audiobooki z opracowaniem. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwalają lepiej zrozumieć dzieło. „Mitologia” Jana Parandowskiego, należąca do najbardziej cenionych tytułów, będąca zbiorem naj­piękniejszych tworów wyobraźni greckiej i rzymskiej bywa dla młodych osób niezbyt zrozumiała. Po przyswojeniu wersji w mp3 do słuchania, młodzież patrzy na mitologię nieco bardziej przychylnym wzrokiem. „Dżuma” Alberta Camus, która opowiada o epidemii czy „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, w którym świat przedstawiony jest tak różny od tego, w którym żyjemy dziś również nie należą do pozycji łatwo przyswajalnych. W takich przypadkach warto jest sięgnąć po wsparcie w postaci opracowania.

Najchętniej pobierane lektury szkolne audiobooki – zobacz jakie tytuły są najpopularniejsze

Do najchętniej pobieranych lektur audiobooków należą zarówno pozycje dla dzieci w klasach 1-3, jak i te, które obowiązują w dalszych klasach szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, czyli w liceach i technikach. Jakie tytuły są najczęściej wybierane? Są to m.in.: „Chłopi” Reymonta, „Syzyfowe prace” Żeromskiego, „Fraszki” i „Treny” Kochanowskiego, „Niesamowite przygody 10 skarpetek” Bednarek, „Czarne stopy” Szmaglewskiej, „Anaruk – chłopiec z Grenlandii” Centkiewiczów, „Cukierek, Ty łobuzie” Cichoń, „Rok 1984” Orwella, „Makbet” Szekspira, „Opowieści z Narnii” C.S Lewisa, „Dziady”, „Sonety krymskie” i „Pan Tadeusz” Mickiewicza, „Kapelusz Pani Wrony” Parlak, „Mały Książę” de Saint-Exupery, „Szatan z siódmej klasy” Makuszyńskiego, „Zbrodnia i kara” Dostojewskiego, „Akademia Pana Kleksa” Brzechwy, „Quo Vadis” i „Potop” Sienkiewicza, „Stara baśń” Kraszewskiego, „Karolcia” Kruger, „Boska komedia” Dantego Alighieri, „Dziadek i niedźwiadek” Wierzbickiego czy „Hobbit” Tolkiena. Poza obowiązkowymi lekturami szkolnymi pobierane są też chętnie lektury audiobooki na lekcje rozszerzone. W tej kategorii króluje „Władca pierścieni” Tolkiena. Jeśli chodzi o twórczość tego pisarza, zarówno „Hobbit” jak i słynna trylogia „Władca pierścieni” powstały pod wpływem dobrze znanych autorowi legend. Świat, który stworzył jest jednak tak niesamowity, że wszystkie zostały sfilmowane. Superprodukcje na podstawie oryginalnej wersji książek Tolkiena uwielbiane są przez ludzi w każdym wieku. Warto więc zapoznać się z ich oryginalną, ponadczasową treścią, którą w wersji do słuchania mp3 czyta Marian Czarkowski.

Jak sprawdzić, czy taka forma przyswajania lektur jest na pewno dla mnie?

Taką możliwość oferuje np. Audioteka. Można skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego przez pierwsze 14 dni, w ramach którego można korzystać z pełnego zakresu usługi. Po tym czasie, jeśli subskrypcja przypadnie do gustu, nie trzeba robić nic, bo członkostwo odnowi się automatycznie na kolejne 30 dni (po zakończeniu okresu próbnego).

Artykuł sponsorowany

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent