Alfabet bezpiecznego Internetu

Alfabet-bezpiecznego-Internetu
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
A jak anonimowość – pamiętaj, by nigdy nie podawać adresu zamieszkania, jeśli nie jest to konieczne w procesie rejestracji.

B jak bezpieczeństwo – jeśli Twoje dziecko korzysta z komputera zwróć uwagę, czy odwiedza strony przyjazne dzieciom. Listę witryn bezpiecznych dla dzieci znajdziesz m.in. na stronie sieciaki.pl.

C jak cyberbullying to wysyłanie i publikowanie szkodliwych treści lub obrazów przy użyciu Internetu lub innych cyfrowych narzędzi komunikacyjnych.

D jak dane osobowe – chroń swoje dane w sieci. Uważaj jakie i gdzie podajesz. W sieci najlepiej posługiwać się nickiem, który znasz tylko Ty i nie kojarzy się on z twoim nazwiskiem czy adresem.

E jak e-życie – ważne, żeby nie pomylić życia w cyberprzestrzeni z tym realnym, bo to masz tylko jedno… Polacy spędzają dziennie w sieci średnio 6 godzin. Jednak większość z nas ma cały czas dostęp do konta w serwisie społecznościowym, czyli jest cały czas online.

F jak firewall – oprogramowanie blokujące niepowołany dostęp do komputera. Używaj go zawsze, dzięki temu twój komputer będzie zabezpieczony przed atakami z Internetu.

G jak grooming to działania osoby dorosłej, która przy użyciu chatroomówlub innych środków komunikacyjnych dostępnych w Internecie,stara się nakłonić dziecko do kontynuacji znajomości w formie spotkania w świecie rzeczywistym, z intencją seksualnego wykorzystania go.

H jak hasło – wybieraj takie, które ciężko jest złamać (najlepiej kombinację wielkich i małych liter
i cyfr). Nie używaj hasła do swojej poczty w innych serwisach.

I jak Internet – to ponad 650 milionów witryn, ponad 2,5 miliarda użytkowników, nieskończone możliwości kontaktu, ale też niebezpieczeństwo włamania się do naszego komputera z dowolnego miejsca na świecie.

J jak język Internetu – specyficzny język sieci.Zanim go użyjesz poznaj wcześniej znacznie skrótów
i nieznanych Ci wyrazów. Dzięki temu nikogo nie obrazisz i nie złamiesz reguł panujących np. na konkretnych forach.

K jak kontakt – ułatwiony dzięki Internetowi, jednak uważaj,jak długo i z kim rozmawiasz. Tylko
w 2012 roku spędzaliśmy dziennie średnio 6 godzin w Internecie i na portalach społecznościowych. Warto podtrzymywać również kontakty w świecie realnym, nie zapominaj o tym.

L jak ludzie – nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie. Uważaj jakie treści udostępniasz. Coraz większym problemem staje się naruszenie wizerunku dzieci w Internecie, z powodu niewłaściwych zachowań ich rodziców.

Ł jak łatwowierność – nie ufaj każdej nowopoznanej osobie w sieci.

Zabieram dzieci z sieci

Kurs dla rodziców cyfrowych dzieci

Nauka zdalna spowodowała, że twoje dziecko nie odchodzi od komputera nawet w wolnym czasie? Czujesz się bezsilny jako rodzic? Nie wiesz, gdzie wytyczyć granice i jak je egzekwować? Chciałbyś nawiązać z dzieckiem konstruktywny dialog na temat używania mediów elektronicznych?

Ten kurs jest właśnie dla ciebie!

M jak mobilność – logując się do programów na telefonie nigdy nie wybieraj opcji „zapamiętaj hasło”. Może Cię to ustrzec przed utratą danych!

N jak netykieta – pamiętaj o zasadach panujących w Internecie. NIE KRZYCZ, nie spamuj, nie obrażaj,nie wysyłaj łańcuszków etc.

O jak ochrona danych osobowych – zawsze masz do niej prawo! Nie musisz się zgadzać na udostępnienie swoich danych osobom trzecim. Nie zaznaczaj wszystkich opcji podczas logowania do stron, najpierw uważnie je przeczytaj!

P jak przeglądarka stron www dla dzieci – dzięki niej możesz kontrolować swoje dziecko w sieci i ograniczać jego dostęp do potencjalnie niebezpiecznych stron.

R jak regulamin – zawsze czytaj regulamin strony, na którą chcesz się zalogować. Sprawdź czy twoje dane nie będą udostępniane osobom trzecim i czy nie musisz wnieść opłaty za korzystanie z serwisu.

S jak szkodliwe treści – pamiętaj, że zawsze możesz je zgłosić lub zablokować. Strony, które propagują rasizm, nawołują do przestępstwa czy hazardu możesz je zgłosić na stronie www.dyzurnet.pl.

T jak target – nie każda strona skierowana jest do wszystkich użytkowników. Sprawdzaj, czy dziecko korzysta tylko ze stron przeznaczonych dla dzieci.

U jak uwierzytelnianie – stosuj dodatkowe hasła, tokeny, klucze prywatne. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje konto jest bezpieczne.

W jak wirusy – nie otwieraj i nie rozsyłaj wiadomości nieznanego pochodzenia, to mogą być wirusy.

Z jak zabezpieczenie – zawsze zabezpieczaj swój komputer przed włamaniem, hasło to podstawa!



199 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent