Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

ALE KINO – Program Festiwalu

ALE-KINO-Program-Festiwalu
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

W konkursie festiwalu, podzielonym na dwie części: filmów dla dzieci i filmów młodego widza, weźmie udział 18 filmów pełnometrażowych (16 aktorskich i 2 animacje) i 36 krótkometrażowych animacji. 

Niektóre z konkursowych filmów robią już karierę w świecie, inne na pewno ją zrobią. Program Festiwalu jest już zamieszczony na stronie internetowej Festiwalu www.alekino.com.

Konkursowe fabuły reprezentują między innymi startujące właśnie do światowej kariery kino estońskie (Nasza klasa) czy rzadko kiedy goszczące na naszych ekranach kinematografie Brazylii (Jeszcze jedna historia o miłości) lub Australii (Cześć, jestem Esther). Są wśród nich obrazy reżyserów o słynnych nazwiskach (Budda runął ze wstydu Hany Makhmalbaf) i twórców, których obrazy podobały się w Poznaniu w latach ubiegłych (Somers Town Shane Meadowsa, Dwa światy Nielsa Ardena Opleva). Na ekranie pojawią się także gwiazdy: fantastyczny Ben Kingsley w The Wackness oraz Toni Collette w dwóch filmach: Cześć, jestem Esther i Czarny balonik. Wśród konkursowych animacji dwa filmy nominowane w 2008 roku do Oscara: Madame Tutli-Putli i Nawet gołębie idą do nieba. W Maratonie animacji widzowie będą mogli obejrzeć również film Billa Plymptona pt. Hot Dog. Film z tej samej serii nominowany był w 2005 roku do Oscara.

Festiwal to także bogaty program towarzyszący, a w nim między innymi nowe sekcje: Ale Kino! straszy z dwoma ambitnymi horrorami (Dreszcz z Hiszpanii i Strach(y) w ciemności, animowany horror z Francji) oraz Ale Kino! ale historia również z dwoma filmami fabularnymi, poruszającymi ważne wątki historii współczesnej Europy: A na koniec przyszli turyści z Niemiec i Rewolucja Pani Ratcliffe z Anglii.

Do dorosłych widzów skierowana jest Panorama w stronę dzieciństwa (Ten drugi chłopak z Niemiec oraz Kwiatek w kieszeni z Malezji), a do najmłodszych, już dwuletnich dzieci Ale Kino! najnajmłodszego widza: Bajki dla najmniejszych ze Szwecji, Mały miś mówi: Oj! z Danii oraz Nowe przygody Misia Uszatka z Polski.

W Panoramie dzieci między innymi ciąg dalszy przygód małej Chinki w Holandii (Gdzie jest konik Świętego Mikołaja?) i zabawne przygody animowanych komarów z Danii (Opowieść o dwóch komarach) a także najprawdziwszy western, tyle że z dziećmi w rolach głównych zamiast dorosłych (Big City).

Z okazji roku klimatu i środowiska podwoje otwiera kolejna nowa sekcja – Klimatyczne Ale Kino! (Biała Łatka, Zew północy, Misa i wilki oraz Grizzly Man). Natomiast po raz trzeci zaprasza Ale Kino z Piłką (między innymi Boisko bezdomnych, Zidane: portret XXI wieku czy dwa niezwykłe klasyki kina biało-czarnego: Kto zdobędzie puchar?, Anglia 1965 i Paragon gola, Polska 1969).

Z okazji 60-lecia polskiej animacji na Festiwalu zaprezentowany zostanie przegląd animacji dla dzieci: ZAPOMNIANE BAJKI, przygotowany wspólnie z Kinem Polska zestaw filmów z lat 1947-1966 oraz BAJKI MISTRZÓW, wybrane przez dyrektorów pięciu studiów animacji filmy powstałe po 1989 roku.

Wszystkich kinomanów zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji, ponieważ sprzedaż biletów ruszyła już 14 listopada i miejsc jest coraz mniej.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny na stronie internetowej Festiwalu www.alekino.com/pl/festiwal/program

Bilety na Festiwal można nabyć w kasach Multikina 51 i Multikina Stary Browar

Informacje dla grup zorganizowanych, Marta Trzeciak (tel. 061 646 44 79)

 

 

ORGANIZATORZY

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Multikino

 

MECENAT

Miasto Poznań
Wspólnota Europejska – Program Media 2007
Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

PARTNERZY

Novotel Poznań Centrum
KKS Lech Poznań
Stary Browar
Centrum Kultury Zamek

 

PATRONI MEDIALNI

TVP 1
TVP Kultura
TVP Poznań
Gazeta Wyborcza
IKSTrójka Polskie Radio
Radio Merkury Poznań
Interia.plStopklatka.pl
Miasto Dzieci

 

60 LAT ANIMACJI POLSKIEJ
Polskie Wydawnictwo Audiowizualne
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:film