Banery Maniek
Pan Oskar
Pan Oskar

6 kreatywnych pomysłów na zabawę ciastoliną

6 kreatywnych pomysłów na zabawę ciastoliną
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Zabawa ciastoliną wyzwala ogromną radość, co sprawia, że uczymy się sprawniej i efektywniej. Poznaj kilka pomysłów na niestandardowe wykorzystanie tej kolorowej masy plastycznej w zabawie i dowiedź się, w jaki sposób pomoże ona w nauce Twojemu dziecku!

Lepiąc z ciastoliny różne kształty i postaci, dziecko trenuje skupienie uwagi, niezwykle ważną umiejętność wpływająca np. na efektywność uczenia się, a także myślenie przyczynowo-skutkowe i widzenie przestrzenne. Zabawa ta dostarcza dużo radości i daje poczucie sukcesu. Pozwala to najmłodszym budować motywację wewnętrzną, będącą motorem napędowym do zdobywania nowych umiejętności. Dziecko rozwija również koordynację ręka-oko i motorykę małą, która ma duży wpływ nie tylko na precyzję wykonywanych czynności i umiejętność pisania bez przemęczania dłoni, ale również na rozwój mowy. Dzieje się tak dlatego, że receptory znajdujące się w dłoni są powiązane z receptorami aparatu artykulacyjnego człowieka.

Nauka przez zabawę

  1. Układanie wież z tub ciastoliny – ćwiczy precyzję ruchu, a także uczy porównywać przedmioty pod względem wagi. To świetny pomysł na rodzinne spędzenie czasu.
  2. Kręgle – kolorowe tuby ciastoliny różnej wielkości mogą posłużyć za kręgle, które dziecko strąca za pomocą piłki tenisowej. Gra będzie pomocna w nauce rozróżniania kolorów oraz rozmiarów.
  3. Wyklejanki – za pomocą ciastoliny w różnych kolorach dziecko wykleja zarys przedmiotu. Ta zabawa rozwija motorykę małą, ćwiczy skupienie uwagi i wzmacnia mięśnie dłoni.
  4. „Lepimy, co widzimy”, czyli nietypowe kalambury, które trenują widzenie przestrzenne i umiejętność przełożenia rysunku na formę 3D. To również świetne ćwiczenie przygotowujące dłoń do trzymania pióra czy ołówka. W czasie tych ćwiczeń pozytywnie wpływamy również na rozwój mowy, pobudzając receptory w dłoni powiązane z receptorami aparatu mowy.
  5. Ciastolinowe wycinanki – operowanie nożyczkami i cięcie papieru może być trudne dla dzieci. Dlatego, by doskonalić tę umiejętność i nauczyć się prawidłowego ruchu, używajmy bardziej podatnego materiału, którym jest ciastolina.
  6. Postacie Play-Doh – kolorowe tuby mogą posłużyć za korpusy ludzików, które dziecko stworzy razem z rodzicami. Za pomocą flamastrów namalujcie nos i usta, przyklejcie oczy i zróbcie włosy z patyczków kreatywnych.
6 kreatywnych pomysłów na zabawę ciastoliną

Wybierając masy plastyczne dla swojego dziecka, warto postawić na ciastolinę Play-Doh – wysokiej jakości, nietoksyczny i starannie przetestowany produkt, który od ponad 65 lat cieszy się zaufaniem rodziców i pomaga rozwijać wyobraźnię dzieci na całym świecie. W ofercie Play-Doh dostępne są nie tylko tuby kolorowej ciastoliny, ale także kultowe już zestawy kreatywne takie jak Dentysta, Fryzjer czy seria Kitchen Creations o tematyce kulinarnej, od lat uwielbiana przez dzieci.

Materiał sponsorowany

417 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent