3,2,1… Ale Kino! Młodzi jurorzy

📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Na filmy zapraszamy szczególnie te dzieci, które w grudniu chciałyby zasiąść w dziecięcym jury Festiwalu. W ubiegłym roku program imprezy został wyraźnie podzielony na dziecięcy i młodzieżowy. Konsekwencją tych zmian jest wprowadzenie w tym roku dwóch składów jurorskich: jury dzieci i jury młodych. Pokazy 3,2,1… Ale Kino! połączone są z konkursem na dziecięcych jurorów 26. edycji Festiwalu. W październiku organizatorzy ogłoszą również konkurs na esej filmowy. Autor najciekawszej pracy zasiądzie w jury młodych, obok początkujących twórców i krytyków.

W ramach pokazów 3,2,1… Ale Kino! organizatorzy zaprezentują dwa filmy z poprzedniej edycji, które szczególnie spodobały się poznańskiej publiczności: szwedzki „Skok” oraz holenderski „Spalony”.

Pierwszy z filmów, „Skok”, to opowieść o dwóch braciach, którzy opuszczają rodziców i nękany wojną Kurdystan. Sprawy się komplikują, gdy Tigris i Azad zamiast do Frankfurtu trafiają do Szwecji. Film pokazuje problemy współczesnego świata, ale śle jednocześnie pozytywne i optymistyczne przesłanie. Starania rodziców o uratowanie synów i zorganizowanie ich ucieczki jednoznacznie uświadamiają młodym widzom, czym jest zagrożenie życia w totalitarnym kraju.

Film „Skok” to propozycja dla młodzieży. Dwunastoletni Don zostaje wyrzucony ze szkoły i trafia na przedmieścia, gdzie mieszają się ze sobą kultury i subkultury, a życie toczy się w rytmie rapu. Nie jest mu łatwo odnaleźć się w nowej sytuacji. Holenderski film mówi o realnych problemach nastolatków w każdej szkole na świecie. Pomaga zrozumieć zło płynące z agresji wobec rówieśników.

Uczestników pokazów 3,2,1… Ale Kino! zapraszamy do udziału w konkursie na dziecięcego jurora. Do każdego z filmów organizatorzy przygotowali zadanie. Przed seansem wszystkie dzieci otrzymają formularze z pytaniami. Odpowiedzi należy dostarczyć do Centrum Sztuki Dziecka (osobiście lub drogą pocztową) do 15 października. Autorzy najciekawszych prac, wyróżniających się wnikliwością i oryginalnym spojrzeniem na film zostaną zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu, podczas którego będą musieli wykazać się filmową pasją, umiejętnością mówienia o kinie i krytycznego oceniania. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu zamieszczone są na stronie internetowej www.alekino.com.

„Skok”

reż. Petter Naes, Szwecja 2007, 86 min

Film dla klas 4-6 szkoły podstawowej.

Seanse: godz. 10.00 Multikino 51, godz. 17.00 Multikino Stary Browar

„Spalony”

reż. Arned Steenbergen, Holandia 2006, 90 min

Film dla klas 1-3 gimnazjum.

Seanse: godz. 10.00 Multikino 51, godz. 17.00 Multikino Stary Browar

POKAZY 3,2,1… Ale Kino! SĄ BEZPŁATNE!

Centrum Sztuki Dziecka
Ul. Św. Marcin 80/82
Tel. 061 646 44 70

Informacje dla grup zorganizowanych, Marta Trzeciak, tel. 061 646 44 79, szkola@alekino.com.

26. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbędzie się w dniach 12-20 grudnia 2008 w Poznaniu, w dwóch kinach: Multikinie 51 i Multikinie Stary Browar.

Pierwsze zdjecie to kadr z filmy – „Skok”, drugie z fulmu „Spalony”.

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
ul. św. Marcin 80/82