3,2,1… Ale Kino! Młodzi jurorzy

Obejrzyj filmy, weź udział w konkursie, zostań jurorem

26. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

10 października 2008 r.

Multikino 51.
Multikino Stary Browar.
Rozpoczynamy odliczanie do grudniowego 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Pierwsze pokazy odbędą się już 10 października w dwóch kinach: o godz. 10 w Multikinie 51 i o godz. 17 w Multikinie Stary Browar. Wszystkie cztery pokazy są bezpłatne.

Na filmy zapraszamy szczególnie te dzieci, które w grudniu chciałyby zasiąść w dziecięcym jury Festiwalu. W ubiegłym roku program imprezy został wyraźnie podzielony na dziecięcy i młodzieżowy. Konsekwencją tych zmian jest wprowadzenie w tym roku dwóch składów jurorskich: jury dzieci i jury młodych. Pokazy 3,2,1… Ale Kino! połączone są z konkursem na dziecięcych jurorów 26. edycji Festiwalu. W październiku organizatorzy ogłoszą również konkurs na esej filmowy. Autor najciekawszej pracy zasiądzie w jury młodych, obok początkujących twórców i krytyków.

W ramach pokazów 3,2,1… Ale Kino! organizatorzy zaprezentują dwa filmy z poprzedniej edycji, które szczególnie spodobały się poznańskiej publiczności: szwedzki „Skok” oraz holenderski „Spalony”.

Pierwszy z filmów, „Skok”, to opowieść o dwóch braciach, którzy opuszczają rodziców i nękany wojną Kurdystan. Sprawy się komplikują, gdy Tigris i Azad zamiast do Frankfurtu trafiają do Szwecji. Film pokazuje problemy współczesnego świata, ale śle jednocześnie pozytywne i optymistyczne przesłanie. Starania rodziców o uratowanie synów i zorganizowanie ich ucieczki jednoznacznie uświadamiają młodym widzom, czym jest zagrożenie życia w totalitarnym kraju.

Film „Skok” to propozycja dla młodzieży. Dwunastoletni Don zostaje wyrzucony ze szkoły i trafia na przedmieścia, gdzie mieszają się ze sobą kultury i subkultury, a życie toczy się w rytmie rapu. Nie jest mu łatwo odnaleźć się w nowej sytuacji. Holenderski film mówi o realnych problemach nastolatków w każdej szkole na świecie. Pomaga zrozumieć zło płynące z agresji wobec rówieśników.

Uczestników pokazów 3,2,1… Ale Kino! zapraszamy do udziału w konkursie na dziecięcego jurora. Do każdego z filmów organizatorzy przygotowali zadanie. Przed seansem wszystkie dzieci otrzymają formularze z pytaniami. Odpowiedzi należy dostarczyć do Centrum Sztuki Dziecka (osobiście lub drogą pocztową) do 15 października. Autorzy najciekawszych prac, wyróżniających się wnikliwością i oryginalnym spojrzeniem na film zostaną zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu, podczas którego będą musieli wykazać się filmową pasją, umiejętnością mówienia o kinie i krytycznego oceniania. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu zamieszczone są na stronie internetowej www.alekino.com.

„Skok”

reż. Petter Naes, Szwecja 2007, 86 min

Film dla klas 4-6 szkoły podstawowej.

Seanse: godz. 10.00 Multikino 51, godz. 17.00 Multikino Stary Browar

„Spalony”

reż. Arned Steenbergen, Holandia 2006, 90 min

Film dla klas 1-3 gimnazjum.

Seanse: godz. 10.00 Multikino 51, godz. 17.00 Multikino Stary Browar

POKAZY 3,2,1… Ale Kino! SĄ BEZPŁATNE!

Centrum Sztuki Dziecka
Ul. Św. Marcin 80/82
Tel. 061 646 44 70

Informacje dla grup zorganizowanych, Marta Trzeciak, tel. 061 646 44 79, szkola@alekino.com.

26. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbędzie się w dniach 12-20 grudnia 2008 w Poznaniu, w dwóch kinach: Multikinie 51 i Multikinie Stary Browar.

Pierwsze zdjecie to kadr z filmy – „Skok”, drugie z fulmu „Spalony”.

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
ul. św. Marcin 80/82