Akademia tańca
FMH mobile
105. urodziny Filharmonii Narodowej

105. urodziny Filharmonii Narodowej

105
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Program wypełniły dzieła polskich kompozytorów – Żeleńskiego, Stojowskiego, Moniuszki, Noskowskiego, "a już najgoręcej oklaskiwano Paderewskiego, zarówno jako natchnionego twórcę Koncertu fortepianowego, jak idealnego wykonawcę tego koncertu oraz grubej wiązanki arcydzieł Chopina i tuzina dodatków nadprogramowych, zaczerpniętych z bogatej skarbnicy melodii tegoż mistrza tonów. (…) I byłby grał bez końca, gdyby nie północ, która zaskoczyła oczarowanych i zasłuchanych uczestników tych godów fortepianowych." (Kurier Warszawski z dnia 6 listopada 1901 r.).

W pierwszym składzie orkiestry znajdujemy – obok polskich – nazwiska muzyków z całej Europy (m.in. Włosi, Niemcy, Austriacy, Holendrzy, Belgowie, Duńczycy). Na czele grupy skrzypiec I widnieje nazwisko Pawła Kochańskiego, skrzypiec II – Grzegorza Fitelberga.

Filharmonia Narodowa stała się najważniejszą salą koncertową w Polsce

Filharmonia Narodowa stała się najważniejszą salą koncertową w Polsce, gościła najznakomitszych artystów świata, do jej wysokiej pozycji przyczynili się przede wszystkim jej kolejni dyrektorzy, a wśród nich tak wybitne osobowości jak Emil Młynarski, Bohdan Wodiczko, Witold Rowicki (24 lata), Kazimierz Kord (24 lata), a obecnie od 2002 r. Antoni Wit.
Urodziny Filharmonii Narodowej zbiegły sie w czasie z triumfem Michała Dworzyńskiego w konkursie Donatella Flick w Londynie

Michał Dworzyński

Młody polski dyrygent – Michał Dworzyński – zwyciężył w prestiżowym konkursie dyrygenckim Donatella Flick, który odbywał się w Barbican Hall w Londynie (uczestnicy rywalizacji pracowali z jednym z czołowych europejskich zespołów – London Symphony Orchestra). Oprócz nagrody pieniężnej laureat I nagrody otrzymał stanowisko asystenta dyrygenta London Symphony Orchestra, obecnie sir Colina Davisa, a od stycznia Valerego Gergieva.

Artysta ma już na swoim koncie pierwsze nagrody w konkursach Lovro von Mata?ić 2003 w Zagrzebiu (Chorwacja) oraz I Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego w Suwon (Korea Płd.) w 2005 r. oraz II nagrodę na IIMiędzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Prix Credit Suisse w Grenchen (Szwajcaria, 2002 r).

Michał Dworzyński jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem w 2001 r. w klasie prof. Antoniego Wita. Jeszcze podczas studiów został asystentem Antoniego Wita w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, gdzie pracował do 2002 roku.

Ludmiła Plitta
Dział Promocji Filharmonii Narodowej

Polecamy również Filharmonia dla dzieci  oraz Koncerty Cioci Jadzi

 

469 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent