Wystawa dla dzieci i rodziców w Krakowie

Data wydarzenia: niedziela 19.06.2011 do sobota 20.08.2011

Atutem wystawy jest jej interaktywność. Istnieje możliwość malowania krasnali na ścianie – jak czynili to członkowie historycznej Pomarańczowej Alternatywy, składania czapeczek, malowania koszulek, budowania Pałacu Kultury, fotografowania się w makiecie krasnala… czeka też wiele innych atrakcji, które pozwolą zwiedzającym wystawę poczuć atmosferę happeningów Pomarańczowej Alternatywy. Do działania zapraszamy wszystkich bez względu na wiek!

W latach 80. XX wieku, czyli w okresie schyłkowego, ale też burzliwego PRL‑u, na ulice polskich miast wyszła Pomarańczowa Alternatywa.

Zainicjowany we Wrocławiu ruch dostrzegł absurd systemu politycznego i sam uderzył w niego absurdem. Orężem Pomarańczowej Alternatywy był happening, który w sposób przewrotny i humorystyczny porywał tłumy, by skutecznie zachwiać posadami komunizmu. Pomarańczowa Alternatywa to nie tylko ruch społeczny kontestujący polską rzeczywistość lat 80., ale przede wszystkim zjawisko, które w skali ogólnopolskiej, bez tworzenia formalnych struktur i politycznych haseł, występowało przeciw reżimowi. Było alternatywą dla władzy, dla opozycji, ale także dla szarej rzeczywistości.

Działacze Pomarańczowej Alternatywy wyśmiewali pompatycznie obchodzone rocznice, konwencję świąt tematycznych, powszechną obecność milicji i tajnych służb we wszystkich dziedzinach życia, niedobory w sklepach… Znakiem rozpoznawczym ruchu był krasnoludek – najpierw malowany na murach (na plamach farby po zamalowanych przez milicję hasłach i symbolach wolnościowych), później pomarańczowa czapeczka zakładana przez uczestników masowych happeningów. Akcje ośmieszały aparat władzy, a po roku 1989 stanowiły komentarz do aktualnej sytuacji politycznej i społecznej. Wykorzystywane metody i język wykazywały silny wpływ surrealizmu i pokrewieństwo z ruchem Dada.

Ekspozycja w Galerii MCK jest pierwszą tak obszerną prezentacją ruchu. Przedstawia jego narodziny i rozwój, a jej narracja osadzona jest na tle historii politycznej i społecznej Polski lat 80. XX wieku oraz późniejszej transformacji systemowej.

Szczególnym odbiorcą wystawy Pomarańczowej Alternatywy są dzieci. Dla młodych odbiorców w wieku 6-10 lat stworzyliśmy specjalną ścieżkę zwiedzania – nieskomplikowane teksty pozwolą zapoznać się ze specyfiką PRL-u, sztuką happeningu oraz działalnością Pomarańczowej Alternatywy, a pytania i ćwiczenia pomogą tę wiedzę utrwalić. 

Zapisz się na newsletter !


Adres:

Rynek Główny 25
31-008 Kraków


Kontakt:

48124242813
sekretariat@mck.krakow.pl
http://www.mck.krakow.pl
facebook

niedziela
11.12
2016
Wydarzenia |

Mikołaj w MCK: Projekt na Nowy Rok!

Pod koniec grudnia Norwegia stanie się nam bliska ze względu na wystawę, na której zaprezentujemy obiekty polskiego i norweskiego designu. Norweski Mikołaj, który pojawi się na warsztatach, będzie naszym przewodnikiem po świecie projektowania – zachęci nas do stworzenia prac, które w 2017 roku zostaną wykorzystane w drukach dla dzieci MCK. Dla wszystkich dzieci uczestniczących w […]

Więcej
niedziela
23.10
2016
Wydarzenia |

Niedziela w Koszycach – dzień otwarty wystawy Koszycka moderna

W niedzielę 23 października zapraszamy do MCK na dzień otwarty wystawy “Koszycka moderna”. W programie wydarzenia znalazły się: 12:30 – Mini spotkania ze sztuką: “Ulica”. Godzinne zajęcia dla dzieci od 4 do 6 lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy “Koszycka moderna”. W niedzielę 23.10 temat MINIspotkań będzie dotyczył często „portretowanej” […]

Więcej
niedziela
04.09
2016
Wydarzenia |

Witamy szkołę z MCK!

W pierwszą niedzielę nowego roku szkolnego zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych do wspólnego powitania szkoły! Podczas warsztatów przygotujemy szkolne piórniki. Oprócz tego, każdy z młodych uczestników otrzyma od MCK upominki, z którymi przyjemniej będzie rozpoczął pierwszy tudzież kolejny rok szkolny. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od lat 6 do 12. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy […]

Więcej
niedziela
18.12
2016
Wydarzenia |

Minispotkania ze sztuką

Mini spotkania są “mini”, bo skierowane są dla “mini-odbiorców” sztuki w wieku 4-6 lat, trwają godzinę i dotyczą zawsze jednego, wybranego pojęcia związanego z aktualnie prezentowaną wystawą.

Więcej
niedziela
02.08
2015
Wydarzenia |

MCK w fabryce lata

Zajęcia dla dzieci od lat 3, każdego tygodnia będziemy koncentrować się na jednym prostym pojęciu – Wiatr, Szkło, Światło, Żelazo, Drewno, Piasek i od niego wysnuwać opowieść o świecie natury i świecie kultury.

Więcej
piątek
15.05
2015
Wydarzenia |

Noc Muzeów w MCK

Motywem przewodnim tegorocznej nocy muzeów będzie fotografia. Zapraszamy wszystkich do przyjrzenia się naszej wystawie Ślady ludzi którą będzie można zwiedzać bezpłatnie w towarzystwie przewodnika.

Więcej
poniedziałek
09.02
2015
Wydarzenia |

sMoCzKi w Galerii MCK

Wszyscy mający pod opieką dzieci do lat trzech mogą w najbliższy poniedziałek zwiedzić wystawę Mit Galicji z przewodnikiem, a maleństwa mogły im swobodnie towarzyszyć i w nieskrępowany sposób także uczestniczyć w oprowadzaniu.

Więcej
wt-czw
17.02-26.02
2015
Wydarzenia |

FERIE w MCK – Galicyjska kraina przygód

Zajęcia będą oparte o tematykę nowowydanej przez MCK książki dla dzieci “Galicyjska Kraina Przygód”
W trakcie kolejnych spotkań uczestnicy poznają punkty na trasie C.K kolei im. Karola Ludwika – galicyjskie miasta i związanie z nimi historie i postacie. Goście specjalni – kolejarz, kartograf i etnograf – przybliżą dzieciom wątki przedstawione w książce “Galicyjska kraina przygód” autorstwa Marty Gaj.

Więcej
sobota
31.01
2015
Wydarzenia |

Galicyjska Kraina Przygód – Tarnów

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Międzynarodowe Centrum Kultury zapraszają na promocję książki dla dzieci “Galicyjska Kraina Przygód” połączoną z warsztatami.

Więcej
sobota
06.12
2014
Wydarzenia |

Mikołaj w MCK

Zapraszamy na spotkanie dla dzieci i ich rodziców, w trakcie którego odbędą się warsztaty związane z tematyką wystawy Mit Galicji. Podczas warsztatów nasze Pociechy będą tworzyć walizki podróżne, z którymi wybiorą się w podróż po Galicji, w trakcie której będą kolekcjonować różne pamiątki: od lwowskich pocztówek, po huculskie ozdoby choinkowe.

Więcej