Astronomiczna jesień (nie tylko) w Bibliotece

Astronomiczna-jesień-nie-tylko-w-Bibliotece
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
W ramach projektu odbędą się również spotkania edukacyjne w przedszkolach i w świetlicach socjoterapeutycznych działających na terenie miasta Bytomia.

Wszystko zaczęło się od… Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej, którego tematem przewodnim była właśnie astronomia oraz otaczający nas wszechświat. Mieliśmy okazję posłuchać utworów m. in. Jana Brzechwy, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy Tetmajera, czy Jana Kochanowskiego. Astronomiczną Poezję zaprezentował wybitny aktor Teatru Śląskiego w Katowicach – Wiesław Sławik. Gościem Salonu był także fenomenalny akordeonista – Michał Wyrostek.

Po wizycie w Operze Śląskiej nadszedł czas na spotkania „bliskiego" stopnia z astronomią. Pierwsze spotkanie dla miłośników tego tematu odbyło się 16 października br. Gospodarzem spotkania był profesor Uniwersytetu Śląskiego (Wydział Nauk o Ziemi), wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Meteorytowego – Łukasz Karwowski. To właśnie dzięki niemu mieliśmy wspaniałą okazję zapoznania się z tym co nas otacza, a czasem z tym co spada z nieba… Mowa tu oczywiście o kamieniach z nieba – meteorytach. Największą frajdą dla uczestników było zobaczenie a nawet dotknięcie właśnie takich meteorytów.

Kolejne spotkania odbyły się już 21 października. W środowe przedpołudnie mięliśmy zaszczyt gościć dr Jerzego Kuczyńskiego, pracownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie, który przybliżył nam jak to jest dziś , „40 lat po lądowaniu na Księżycu". Tego samego dnia o godz. 18.00 odwiedzili nas przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego – Marian Legutko i Tomasz Czarnecki. To spotkanie skierowane było przede wszystkim dla amatorów zainteresowanych obserwacjami ciał niebieskich. Podczas tego spotkania poznaliśmy także najciekawsze miejsca na przeprowadzanie obserwacji obiektów astronomicznych.
Na tym jednak nie koniec… 4 listopada o godz. 11.00 do bytomskiej biblioteki zaproszono organizatora, szefa 10-ciu wypraw na zaćmienia słońca, redaktora naczelnego Astrohobby.pl – Marcina Sienko. Będzie to okazja do zobaczenia najpiękniejszych zdjęć obiektów astronomicznych wykonanych podczas licznych wypraw na zaćmienia słońca (Syberia, Turcja, Hiszpania, Islandia, RPA, Madagaskar, Węgry, Polska).

W listopadzie czekają nas jeszcze spotkania z wychowankami świetlic socjoterapeutycznych (3.11.09r., 11.11.09r.) i przedszkolakami. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta przygotowaliśmy zajęcia edukacyjne, podczas których dzieci będą mieć okazję poznać niesamowity świat gwiazd, galaktyk i kosmosu.

Nasze dotychczasowe astronomiczne spotkania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród młodzieży jak i osób dorosłych. Wiemy, że tego typu przedsięwzięcia są potrzebne i już w przyszłych roku na pewno mile zaskoczymy ciekawym pomysłem. Chcemy zarażać pozytywną energią i pasją mieszkańców naszego miasta. Chcemy pokazać, że biblioteka to miejsce otwarte dla wszystkich, w której nie tylko można wypożyczyć książkę, ale także spędzić czas w ciekawy i interesujący sposób – mówi Bogusława Wnęk-Zych, specjalista ds. marketingu i promocji MBP w Bytomiu.