Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami/kami. MOTYLE I BADYLE – warsztaty przyrodnicze dla dzieci to cykl warsztatów składający się z 8 spotkań. Można zapisać się zarówno na pojedyncze, wybrane zajęcia, jak i na cały cykl.
Wszystkie warsztaty dzielą się na dwie części:
1. pierwsza część odbywa się we wskazanym oddziale MNK (około 40-50 minut)
2. druga część odbywa się na terenach zielonych w najbliższym otoczeniu danego oddziału MNK (około 30-40 minut)*
Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne, prosimy jednak o wcześniejszą rezerwację.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- Warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami/kami. Jeśli chcieliby Państwo, aby w warsztatach uczestniczyło nieco młodsze lub starsze rodzeństwo, prosimy o informację.
- Cena: zajęcia bezpłatne.
- Obowiązuje rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
- Pytania? Prosimy o kontakt z koordynatorką cyklu warsztatów Katarzyną Mrugałą (Dział Edukacji) – kmrugala@mnk.pl
- Liczba miejsc w grupie ograniczona.
*Uwaga: gdyby podczas warsztatów warunki atmosferyczne były wyjątkowo niesprzyjające (gwałtowna ulewa), obie części zajęć odbędą się w budynku. Prosimy jednocześnie o przygotowanie strojów dla siebie i dzieci dostosowanych do pogody zapowiadanej na dany dzień, żeby móc w komforcie uczestniczyć w drugiej części warsztatów, odbywającej się na zewnątrz.
26 kwietnia (sobota)
godz. 10.00-11.30
OKO I MIMIKRA, czyli o tym, jak widzą ludzie i zwierzęta
MNK Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa “XX+XXI Galeria Sztuki Polskiej”
W muzeum najważniejszym zmysłem jest wzrok. Dzięki naszym oczom możemy zobaczyć kolory, kształty, to, co jest namalowane na obrazach, jakie rzeźby stworzyli artyści. Dzięki wzrokowi możemy również obserwować rośliny, zwierzęta, owady. Ale czy zawsze to, co widzimy jest prawdziwe? Może nasze oczy i mózg czasem płatają nam figla? A może zdarza się, że artyści i natura chcą nas trochę zmylić?
Podczas zajęć będziemy pracować z dziełami sztuki abstrakcyjnej. Zastanowimy się, jak działa ludzki wzrok i jak ulegamy złudzeniom optycznym. Dowiemy się także, jak widzą świat owady i zwierzęta oraz czy abstrakcja istnieje również w świecie przyrody.
Podczas zajęć omówimy piękne reprodukcje z ksiąg: Godzinki z kalendarzem zawierającym wspomnienia świętych czczonych w różnych diecezjach niemieckich (1485) oraz O ziołach tutecznych y zamorskich Hieronima Spiczyńskiego (1556) pochodzących ze zbiorów Biblioteki Książąt Czartoryskich.
Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk oraz pracowniczki i pracownicy Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk