XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego dla dzieci i rodziców

różne lokalizacje
🗺 mapa
📅 sobota 25.05.2019 do niedziela 26.05.2019
XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego dla dzieci i rodziców
Już po raz dwudziesty pierwszy Małopolski Instytut Kultury w Krakowie do bezpłatnego zwiedzania wybranych zabytków w Krakowie i Małopolsce. Hasło przewodnie najbliższej edycji imprezy brzmi Z dreszczykiem, dlatego wśród udostępnionych obiektów nie zabraknie miejsc mrocznych i zagadkowych: ciasnych zakamarków piwnic, kamienic z labiryntami komnat, tajemniczych ruin zamków i fortec oraz sklepień starych kościołów pokrytych malowidłami przedstawiającymi zaskakujące sceny.

W tym roku organizatorzy zapraszają do: Krakowa, Niedzicy, Rożnowa, Iwkowej, Czchowa, Kacwina i na Przełęcz Snozka. W każdym z zabytków na gości Dni czekać będą Gospodarze i przewodnicy (eksperci i pasjonaci), którzy zdradzą sekrety tych nieoczywistych miejsc oraz zachęcą do tropienia śladów przeszłości i rozwiązywania tajemniczych zagadek.

XXI edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbędzie się w dwa ostatnie weekendy maja 2019 roku. Podobnie jak w ubiegłych latach dodatkową atrakcją imprezy będzie unikalna książka. Tym razem napisała ją znana krakowska autorka kryminałów Gaja Grzegorzewska.

Zwiedzaniu i oprowadzaniom towarzyszyć będzie specjalnie przygotowany program – wykłady, wystawy, gry i zabawy, warsztaty dla dzieci, pokazy i koncerty. Wstęp do wszystkich zabytków i wszelkie aktywności realizowane podczas Dni Dziedzictwa są bezpłatne.

XXI MAŁOPOLSKIE DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO. Z DRESZCZYKIEM

18‒19 maja i 25‒26 maja 2019

Lista prezentowanych zabytków:

18–19 maja 2019

Pałac Pusłowskich w Krakowie
Pałac Potockich w Krakowie
Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej
Kościół pw. Narodzenia NMP i zamek w Czchowie
Beluard w Rożnowie

25–26 maja 2019

Klasztor Duchaczek z kościołem pw. św. Tomasza
Kościół pw. Świętego Krzyża w Krakowie
Dom Arcybractwa Miłosierdzia i Banku Pobożnego w Krakowie
Wieś Kacwin na Spiszu
Kościół pw. św. Bartłomieja w Niedzicy
Organy Władysława Hasiora na Przełęczy Snozka

Więcej informacji: www.dnidziedzictwa.pl

Program dla dzieci w czasie XXI Małopolskich  Dni Dziedzictwa Kulturowego

Wybrane punkty :

Pałac Pusłowskich w Krakowie
ul. Westerplatte 10, Kraków
19 maja 2019 (niedziela)
12.00, 15.00 [🕒 2 godz.] Kradzież dwudziestolecia – detektywistyczny spacer dla rodzin z dziećmi (7–12 lat) z Łucją Malec-Kornajew (Fishka Krakow Tours) ZAREZERWUJ!
Gdy elegancki pan Saul Horowitz z wahaniem otwierał drzwi swego antykwariatu przed parą ubogich ludzi, nie mógł w najśmielszych nawet snach przypuszczać, czego świadkiem stanie się w przeciągu niespełna godziny… Ale stop, po kolei… Jest rok 1934 i hrabia Pusłowski opływa w majątek…
Nasz spacer detektywistyczny związany jest z  jedną z najbardziej zagadkowych kradzieży dzieł sztuki w Krakowie. To historia jak z filmu, która wydarzyła się naprawdę!
Zbadamy prawdziwą zagadkę kradzieży obrazu Lorenza Lotta Adoracja Dzieciątka, cofając się w czasie o dobre 80 lat. Spacer odbędzie się w obrębie Starego Miasta. Trasa (wyłącznie do wiadomości rodziców, prosimy o nieujawnianie jej dzieciom, bo zepsujemy im zabawę): pałac Pusłowskich – ul. Wiślna – Europeum.

Pałac Potockich w Krakowie
Rynek Główny 20, Kraków
18 maja (sobota) i 19 maja (niedziela)
10.00–18.00 Familijne gry terenowe z użyciem smartfona Krakauer Safari i Goethe Kod (start przed pałacem)
11.00–16.00 Mopsiczka Gypsia i inne stworki – warsztaty dla dzieci (6–12 lat) poprowadzi Magdalena Schuster (w pałacu)
Krakowskie piwnice skrywają nieprzebyte labirynty pełne sekretów, które warto poznać. Kim była Gypsia? Tajemniczą damą w bieli snującą się po nocnych korytarzach, dziewczyną, której nieszczęśliwa miłość każe wracać z zaświatów? A może w ogóle nie była człowiekiem? Tak, tak, to możliwe, bo przecież duchy i baśniowe stwory nie zawsze przybierają ludzką postać. Podczas warsztatów poznamy bliżej ową Gypsię, ukochaną mopsiczkę księżnej Wandy Jabłonowskiej, i spróbujemy wyobrazić sobie, jak może wyglądać taki psi duch, a potem swoje wyobrażenie przekuć w formę jak najbardziej widzialną. Będziemy mogli stworzyć też inne zwierzęta-duchy, w końcu czworonogów ulubieńców było w Krakowie dużo, dużo więcej!

Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej
19 maja 2019 (niedziela)
 12.00 [🕒 3 godz.] W kapsule czasu: odkrywanie Iwkowej – warsztaty plastyczne dla dzieci (6–10 lat) z Joanną Żyłowską (Joanna tworzy) ZAREZERWUJ! (GOK, Iwkowa 468)
Po co nam wiedza o historii sztuki? Czego możemy się dowiedzieć, badając 500-letni drewniany kościółek w rodzinnej miejscowości? Czy my także mamy prawo zostawić po sobie ślad? Kolejne warstwy wyłaniające się ze ścian kościoła w Iwkowej staną się pretekstem do zadania pytań: Kim jesteśmy? Skąd i z czym przychodzimy? Co lubimy i co możemy dać od siebie? Spacerując po kościele, spróbujemy poczuć go wszystkimi zmysłami: zobaczyć, usłyszeć, dotknąć, powąchać…. i poszukać śladów obecności w 500-letnich deskach.
Jak na prawdziwych badaczy przystało, zbierzemy odnalezione ślady i odkryjemy to, czego nie widać, niczego przy tym nie naruszając – ostrożnie, z szacunkiem i precyzją – a potem nadamy im nowe znaczenia. Dzięki temu w twórczy sposób pokażemy, co jest dla nas ważne, czym żyjemy, co lubimy, jak spędzamy czas, jak się ubieramy… Czy i nam – jak kiedyś mieszkańcom Iwkowej, uda się pozostawić ślady, które przetrwają aż 500 lat?

Zamek w Czchowie
18 maja 2019 (sobota)
11.30, 13.30 [🕒 1,5 godz.] Co widział chłopiec? – detektywistyczny spacer po Czchowie dla rodzin z dziećmi (6–12 lat) z Łucją Malec-Kornajew (Fishka Krakow Tours) ZAREZERWUJ! (Rynek, przy stoisku MOKSiRu)
W pewien mglisty jesienny dzień do Czchowa przyjechał dość zwyczajnie wyglądający stary mnich. Wysiadł z powozu na rynku, rozejrzał się na boki i ruszył prosto do kościoła. Jego skronie przyprószyła siwizna i nikt by nie podejrzewał, że ten zgarbiony mężczyzna ma pamięć 10-latka, ostrą jak brzytwa, i że właśnie w Czchowie postanowił jej użyć po raz pierwszy i jedyny.
A tymczasem tuż obok, na drzewie, siedział kilkuletni chłopiec, machał sobie nogami i obserwował tajemniczego przybysza z ukrycia…
Co widział chłopiec i do czego była potrzebna mnichowi jego pamięć?
Zapraszamy rodziny z dziećmi (6–12 lat) na detektywistyczny spacer po Czchowie tropem ariańskich tajemnic.
UWAGA: wymagana obecność pełnoletniego opiekuna dla każdego dziecka.

Dom Arcybractwa Miłosierdzia i Banku Pobożnego w Krakowie
ul. Sienna 5, Kraków

25 maja (sobota) i 26 maja (niedziela)
12.00, 15.00 [🕒 1,5 godz.] Schadzka na ulicy Zgubionej – detektywistyczna wyprawa dla dzieci (8–12 lat) z Łucją Malec-Kornajew (Fishka Krakow Tours) po zakamarkach Domu Arcybractwa Miłosierdzia ZAREZERWUJ!
Jest w Krakowie dom, o którego istnieniu nie masz pojęcia, choć pewnie często mijasz go o włos… Stoi cicho na ulicy, której nie znajdziesz na żadnej z map tego miasta… Nie spalił go szalejący dookoła pożar, nie zdołali  go też zniszczyć handlarze ani politycy.
W domu tym odbywają się schadzki, a skarby w nim gromadzone od zawsze miały służyć do jednego tylko celu… Gdzie przechowywano skarby tego domu? Kto je zbierał i po co?
Jeśli nie boisz się zagubić w mrocznych podziemiach i labiryntach pięter domu, którego nie powinno być – zapraszamy na schadzkę….
Ciekawe, czy trafisz pod wskazany adres. Jeśli tak – to znak, że masz wystarczająco dużo sprytu, aby wziąć udział w grze. Osoby, które zapiszą się na detektywistyczną wyprawę, dostaną zaszyfrowaną informację o miejscu i godzinie schadzki.

Wieś Kacwin na Spiszu
25 maja 2019 (sobota)
11.00–14.00 O dobrotliwych Julkach, co sypaniec w Kacwinie uratowały – warsztaty dla dzieci (5–11 lat) z Anną Machacz (plac na tyłach świetlicy)
Pasjonatów niezwykłych podróży zapraszamy na Spisz, do Kacwina, który zachwyca śladami przeszłości, atrakcjami kulturowymi i ciekawymi zabytkami. Poznamy spiski spichlerz zwany sypańcem i usłyszymy historię dobrotliwych skrzatów. A potem zabawimy się w projektantów i skonstruujemy swoje własne, barwne budowle, zainspirowane oryginalnymi fotografiami oraz kolorami spiskiego stroju.

Kościół pw. św. Bartłomieja w Niedzicy
26 maja 2019 (niedziela)
14.00–17.00 Ilustrujemy spiskie legendy: O dymbie, niedzickich krasnoludkach i zakopanych skarbach  – warsztaty integracyjne dla dzieci (5–11 lat) z Anną Machacz (GOK w Niedzicy, ul. 3 Maja 16)
Co łączy inkaską księżniczkę, niedzickie krasnoludki i dąb rosnący korzeniami do góry? Dowiecie się tego podczas warsztatów, które przeniosą Was w świat opowieści o spiskich bohaterach, zakopanych skarbach i zapomnianych tradycjach. Podczas zajęć zilustrujemy ciekawe legendy spiskie, a następnie wykonamy książeczki dotykowe dla dzieci niewidomych i słabowidzących, wykorzystując materiały o różnorodnych fakturach, tak by pobudzić zmysły i jak najlepiej oddać klimat spiskich opowieści.

POLECAMY:

14.00–18.00 Festyn rodzinny „Dzień Dziecka” (GOK w Niedzicy, ul. 3 Maja 16)

Organy Władysława Hasiora na Przełęczy Snozka
25 maja (sobota) i 26 maja (niedziela)

10.00–18.00 Muzyczny asamblaż – plenerowy, grający plac zabaw dla dzieci (przy pomniku)
Czy Organy grają? O tym przekonacie się na miejscu. Ale my wiemy na pewno, że 25‒26 maja zagra cała Przełęcz Snozka! Przedmioty codziennego użytku, niepotrzebne ich części czy znalezione odpadki, czyli wszystko to, z czego Władysław Hasior tworzył autorskie asamblaże, zabrzmi w sąsiedztwie grającego pomnika. Do muzycznej zabawy w sztukę zapraszamy razem z Żywą Pracownią.

Rezerwacja na stronie dnidziedzictwa.pl lub telefonicznie: 12 423 35 55 (pn–pt, godz. 10.00–16.00)
Od 13 maja (godz. 10.00) do 17 maja 2019 (godz. 16.00) na pierwszy weekend (1819 maja)
Od 20 maja (godz. 10.00) do 24 maja 2019 (godz. 16.00) na drugi weekend (2526 maja)

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie