wystawa w Muzeum Narodowym

środa 25.08.2010 do piątek 31.12.2010

Wystawa pokazującą historie i role jednego z mebli, który znajdziemy w każdym domu – stołu. Stoły prezentowane na wystawie w Muzeum Narodowym są dziełem rzemieślników Północnej Europy. Polecamy!


 

Wystawa czynna od 3 lipca – 31 grudnia 2010 r.

Bardzo długo drugorzędny, stół w późnym średniowieczu zyskał na znaczeniu, by w wiekach XVI i XVII stać się integralną częścią każdego wnętrza, pełniąc przy tym różnorodne funkcje. Niejednokrotnie dostosowywany był do innego mebla – krzesła. Dlatego też stał się głównym sprzętem kompletów meblowych. Nie znaczy to, że nie występował także samodzielnie, na przykład w formie przyściennej. Forma i dekoracja stołu ulegała w ciągu wieków różnorodnym przemianom.

Stoły ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku reprezentują typy i odmiany charakterystyczne dla twórczości warsztatów stolarskich Północnej Europy. Powstały w czasach największej świetności meblarstwa tych terenów: w XVII i na początku XVIII wieku. W tym czasie stoły flamandzkie i holenderskie, przy udziale wpływów angielskich i niemieckich, silnie oddziaływały na formy stołów powstających w warsztatach północnych terenów Rzeczypospolitej, głównie Gdańska. Warto porównać te formy.

 

Stolik double gate-leg, Holandia, 2 połowa XVII wieku, dąbStół, Gdańsk, ok. 1650 roku, dąb

 

Niderlandzki siedemnastowieczny stół barokowy posiadał najczęściej podpory masywne, dające wrażenie stabilności, ukształtowane w grube balasy, bądź spiralnie skręcone kolumny, zakończone nieodmiennie stopami w formie spłaszczonych kul. Podobną formę otrzymywały mniejsze, składane stoliki o okrągłych, owalnych i wielobocznych blatach. W stołach reprezentacyjnych, przeznaczonych najpewniej do wnętrz paradnych, podporom nadawano formę atlantów. Wychodząc od wzorów północnoeuropejskich, na początku XVIII wieku w Gdańsku wytworzyła się forma stołu znana powszechnie pod nazwą stołu „gdańskiego".

Wszystkie te formy można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Gdańsku na wystawie Stół z cyklu Forma i funkcja.

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Siedzibą Muzeum Narodowego w Gdańsku od samych początków jego działalności jeszcze jako  Muzeum Miejskie (Stadtmuseum) oraz Muzeum Rzemiosła Artystycznego (Kunstgewerbemuseum), t.j. od 1872 r. jest klasztor pofranciszkański wzniesiony w XV i na początku XVI w. Kilkakrotnie …

Więcej

Adres:

Gmach Główny, ul. Toruńska 1, Gdańsk

Zielona Brama, ul. Długi Targ 24, GdańskKontakt:

Gmach Główny: 058 301 70 61; 0
info@muzeum.narodowe.gda.pl
http://www.muzeum.narodowe.gda.pl