Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa

Twierdza Wisłoujście – oddział Muzeum Gdańska wraz z Fundacją Gdańską w ramach zlotu żaglowców Baltic Sail 2018 oraz V Światowego Zjazdu Gdańszczan organizuje festiwal historyczny pt. Wisłoujście 1628. Kluczowym punktem programu będzie inscenizacja historyczna starcia wojsk szwedzkich z załogą Twierdzy oraz okrętami polskiej floty. 30-minutowe widowisko na Szańcu Wschodnim rozpocznie się 7 lipca 2018 r. o godz. 14:00.

Wisłoujście 1628 to kontynuacja festiwalu historycznego Twierdzy Wisłoujście, dzięki któremu będziemy mogli przenieść się do realiów XVII-wiecznego Gdańska. W tegorocznej edycji Polacy stawią opór oddziałom szwedzkim, które będą próbowały nie tylko opanować Szaniec Wschodni… tym razem celem będą również okręty polskiej floty.

film

– Wisłoujście 1628 to początek cyklu inscenizacji historycznych Twierdzy Wisłoujście, w których kluczową rolę odgrywać będzie nasza fortyfikacja. Przez kolejne stulecia atakowana była wielokrotnie, nigdy jednak zdobyta szturmem. Zawsze stała na straży bezpieczeństwa miasta Gdańska, handlu i żeglugi. Tym razem przedstawimy jakie mogą być skutki bagatelizowania jej roli dla Gdańska. W przyszłych latach opowiemy o innych okresach historycznych – mówi Maciej Flis, kierownik Twierdzy Wisłoujście.

Inscenizowane starcia wojsk pod Twierdzą nawiązywać będą do wydarzeń z nocy z 5 na 6 lipca 1628 roku, kiedy polskie okręty na Wiśle zostały zaatakowane przez szwedzkie wojska. W wyniku ataku zostały zatopione okręty „Żółty Lew” i galeon „Święty Jerzy”.

Widownia w centrum bitwy!

Bitwa odbędzie się 7 lipca o godzinie 14:00 i obserwować ją będziemy mogli na Szańcu Wschodnim przy przystanku tramwaju wodnego „Twierdza Wisłoujście”, gdzie polskie okręty rozpoczną ostrzał stanowisk szwedzkich. Po jego zakończeniu widzowie przeniosą się przed fort, gdzie znajdą się w samym środku potyczki pomiędzy wojskami koronnymi i szwedzkimi. Bitwę odtworzą rekonstruktorzy z Finlandii, Czech, Ukrainy oraz Polski.

– Umiejscowienie widowni po środku pola bitewnego na pewno pozwoli każdemu z widzów odczuć emocje. Choć wszystkie elementy programu są dokładnie przemyślane prosimy, aby osoby z nadwrażliwym słuchem, małe dzieci, czy też posiadacze zwierząt nie uczestniczyli w drugiej części potyczki – dodaje Maciej Flis.

Udział w rekonstrukcji bitwy jest bezpłatny.

Poznaj dawne rzemiosła i muzykę!

Poza samym widowiskiem warto zwiedzić sam fort. Zwiedzający znajdą tu rzemieślników z minionych epok historycznych, którzy opowiedzą o swoich zawodach, np. zawodzie alchemika, czy płatnerza. Na dziedzińcu zagości dawna karczma z tradycyjnym jadłem, a także zespół muzyczny z repertuarem dawnych utworów.

– Przez cały dzień towarzyszyć nam będzie muzyka Tubicinatores Gedanenses, która swoimi korzeniami sięga XVII-wieku. Zespół propaguje powracającą modę na wykonywanie muzyki dawnej na instrumentach historycznych, a także składa hołd niezwykle kiedyś popularnemu i wirtuozowskiemu instrumentowi, jakim była trąbka naturalna – dodaje Maciej Flis.

Udział w atrakcjach wewnątrz fortu jest płatny i obejmuje także zwiedzanie z przewodnikiem. Narracja będzie dotyczyć przemian w sztuce obronnej twierdz na przełomie XVI i XVII stulecia, wizycie króla Zygmunta III Wazy, dziejach floty polskiej stacjonującej pod Twierdzą, Bitwie pod Oliwą w 1627 roku i szwedzkim kontrataku na polską flotę przy latarni twierdzy z 1628 r.

Parada muszkieterów w centrum Gdańska!

Dzień przed Bitwą Morską rekonstruktorów będzie można zobaczyć na paradzie rozpoczynającej tegoroczną edycję Baltic Sail. Przemarsz, spod Dworu Artusa przez ulicę Długą na Ołowiankę, odbędzie się w 6 lipca 2018 r. o godz. 17:00 (piątek).

Program:

6 lipca (piątek)

Przedproże Dworu Artusa, Główne Miasto

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

16:00-17:00 Inauguracja Baltic Sail z przekazaniem kluczy i koncert plenerowy męskiego chóru szantowego „Zawisza Czarny”

17:00-17:30 Muzyczna parada żeglarzy i rekonstruktorów spod Dworu Artusa na Wyspę Ołowiankę

7 lipca (sobota)

Twierdza Wisłoujście – oddział Muzeum Gdańska

10:15-10:25 koncert Tubicinatores Gedanenses – gdańskich trębaczy barokowych, dziedziniec Fortu Carre;

10:30-11:00 Opowieść o Wisłoujściu 1627-28 i XVII-wiecznym Gdańsku, Fort Carre

10:30-13:00 Otwarte stanowiska rzemieślników, Dziedziniec i kamieniczki Fortu Carre

11:00-12:30 Musztry i manewry oddziałów, bastiony Fortu Carre, Szaniec Wschodni

12:15-12:25 koncert Tubicinatores Gedanenses – gdańskich trębaczy barokowych, dziedziniec Fortu Carre

13:00-13:30 – Wyjście oddziałów na pozycje

14:00-14:40 Inscenizacja bitwy: szwedzkiego ataku na polską flotę 1628 roku, Szaniec wschodni

15:00-17:30 Otwarte stanowiska rzemieślników – dziedziniec i kamieniczki Fortu Carre

16:15-16:25 koncert Tubicinatores Gedanenses – gdańskich trębaczy barokowych, dziedziniec Fortu Carre

17:30-18:00 Zamknięcie bram Twierdzy

342 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent