Zielona Sowa
Zielona Sowa

Weekend Wielkanocny w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

Gmach Główny Muzeum Narodowego
🗺 mapa
📅 sobota 09.04.2022 do niedziela 10.04.2022
Weekend Wielkanocny w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
Zapraszamy na Weekend Wielkanocny w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. W programie: oprowadzania w języku polskim i ukraińskim, pokaz malowania ikon, warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych, koncerty.

W dniach 8 -10 kwietnia wstęp do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w cenie 5 zł.

Program:
SOBOTA, 9 kwietnia 2022
11.00 – Oprowadzanie w języku ukraińskim po Galerii „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”.
Wstęp w ramach biletu na wystawę.
Rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne od pon. do pt., w godz. 9:00–16:00)
Prowadzenie: Kateryna Marchenko – absolwentka historii sztuki, edukatorka muzealna. Prowadzi warsztaty i lekcje dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się polską fotografią okresu międzywojennego oraz bizantyńskim iluminatorstwem książkowym. Uwielbia malować, czytać książki o sztuce oraz hodować kwiaty.

12:30–14:00 Warsztaty wycinanki artystycznej
Zapraszamy na spotkanie z wybitną ukraińską artystką, twórczynią monumentalnych wycinanek. Podczas warsztatów nasi goście będą mieli okazję poznać tradycyjne rzemiosło i stworzyć swoje własne dzieła związane z tradycjami Wielkanocy.
Wstęp: 2 zł.
Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą rezerwację. Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne od pon. do pt., w godz. 9:00–16:00).
Prowadzenie: Daria Alyoshkina – absolwentka Wyżnickiej Wyższej Szkoły Sztuk Stosowanych oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Tworzy wielkoformatowe wycinanki, zajmuje się również rzeźbą, ceramiką i grafiką. Czerpie z tradycji rodzinnych, budując pomost między tradycyjnym i nowoczesnym rzemiosłem. Uczestniczka wystaw m.in. w Ukrainie, Polsce, Litwie, Niemczech, Francji, Belgii, Danii, Austrii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Korei Południowej.

11.00–14.00 Pokaz malowania ikon
W Galerii „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej” w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka możemy na co dzień zobaczyć wiele wyjątkowej urody ikon. Nie mamy jednak okazji podejrzeć tego, kto ikonę tworzy. Nie widzimy tajemniczego procesu, który sprawia, że prosta deska, zyskując kolory i złocenia, przeistacza się w pełne światła dzieło sztuki sakralnej. Tym razem proponujemy zupełnie inne spojrzenie na ikonę: jako na obraz w trakcie działań twórczych, zmieniający się i powstający na naszych oczach.
Zapraszamy na pokaz malowania ikon, podczas którego będzie również okazja, by zapytać o szczegóły związane z techniką powstania tych szczególnych dzieł sztuki.
Prowadzenie: Joanna Zaguła – absolwentka historii sztuki i studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przewodnik miejski po Krakowie, pracownik Działu Edukacji MNK. Pasjonuje się sztuką bizantyńską. W wolnych chwilach lubi eksperymentować z malarstwem i rysunkiem.
Wydarzenie ma charakter otwarty. Można dołączyć w dowolnej chwili.

14.00 Oprowadzanie po Galerii „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek”
Wstęp w ramach biletu na wystawę.
Rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne od pon. do pt., w godz. 9:00–16:00)
Prowadzenie: Bożena Adamska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodniczka po Krakowie (od 1999 r.). Współpracuje z Działem Edukacji i oprowadza po oddziałach MNK. Od lat z zaangażowaniem i pasją stara się przybliżać piękno Krakowa i jego licznych muzeów (m.in. Wawel, Muzeum Krakowa) dorosłym, dzieciom i młodzieży.

16.00 Tradycje i zwyczaje wielkanocne w Krakowie – wykład
Wstęp bezpłatny. Wykład będzie również transmitowany na profilu muzeum na Facebooku.
Podczas wykładu będzie można usłyszeć o specyficznych dla dawnego Krakowa, miasta jak i okolicznych wsi, tradycjach Świąt Wielkanocnych, w zestawieniu ze współczesnymi sposobami krakowskiego świętowania. Poruszone zostaną m.in. następujące zagadnienia: czym dzisiejsze palmy wielkanocne różnią się od tych sprzed 100 lat, gdzie jeszcze dziś możemy spotkać Pucheroków, czym charakteryzowało się krakowskie święcone, co to było chodzenie „po śmiguście”, jak zmieniał się asortyment zabawek sprzedawanych na Emausie i dlaczego obecnie są dwie Rękawki.
Prowadzenie: Małgorzata Oleszkiewicz – etnograf, kustosz w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, autorka wielu wystaw realizowanych w kraju i za granicą oraz licznych artykułów i publikacji. Zajmuje się kulturowymi i społecznymi aspektami obrzędów oraz wytworów rzemiosła i sztuki ludowej, a także problematyką niematerialnego dziedzictwa kulturowego Krakowa i regionu krakowskiego. Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Krakowie; członkini: Zarządu Sekcji Muzeologicznej PTL, Stowarzyszenia Muzealników Polskich, ICOM (Międzynarodowa Rada Muzeów), Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

18.00 Koncert kameralny
Wstęp bezpłatny.
Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego wraz z Polskim Towarzystwem Altowiolowym zapraszają na koncert w wykonaniu:
Katarzyny Kluz – altówka
Gabrieli Smyki – altówka
Moniki Zarotyńskiej – altówka
Karoliny Krupy – fortepian
W programie:
Bach, Bowen, Bridge, Clarke, Enescu, Hoffmeister

NIEDZIELA, 10 kwietnia 2022
10.00–13.00 Zajączek w Muzeum. Tropem wielkanocnych tradycji – warsztaty dla rodzin z dziećmi z cyklu „Konik Muzealny”
Bilety: https://bilety.mnk.pl/
Czujecie już zapach wiosny w powietrzu? Świat rozkwita, ptaki śpiewają, a słońce przemalowuje ziemię na zielono. Jakby była wielką pisanką! Wraz z pierwszymi podmuchami wiosennego wiatru z zimowego snu budzi się Zajączek. Razem z nim wytropimy ukrytą wśród dzieł sztuki Wielkanoc i obudzimy świąteczne tradycje. Wspólnie z Konikiem Muzealnym i Zajączkiem wpuśćmy wiosnę do muzeum!
Prowadzenie: Weronika Moskwa – absolwentka historii sztuki, studentka pedagogiki i edukatorka muzealna. Pasjonuje się sztuką XIX wieku w każdym wydaniu, a także wychowaniem estetycznym i popularyzowaniem sztuki wśród młodszych i trochę starszych odbiorców.
Martyna Majsterek – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodniczka po Krakowie. Entuzjastka sztuki pod każdą postacią. Od lat swoją pasją i wiedzą dzieli się ze wszystkimi – z dziećmi i dorosłymi.

11.00 Oprowadzanie po Galerii „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”
Wstęp w cenie biletu na wystawę.
Rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne od pon. do pt., w godz. 9:00–16:00)
Prowadzenie: Bożena Adamska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodniczka po Krakowie (od 1999 r.). Współpracuje z Działem Edukacji i oprowadza po oddziałach MNK. Od lat z zaangażowaniem i pasją stara się przybliżać piękno Krakowa i jego licznych muzeów (m.in. Wawel, Muzeum Krakowa) dorosłym, dzieciom i młodzieży.
16.00 – Koncert wiosenny
Wstęp bezpłatny.
Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego wraz z Polskim Towarzystwem Altowiolowym zapraszają na wiosenny koncert, podczas którego wykonane będą następujące utwory:
Robert Schumann – Märchenerzählungen, cz. III i IV
Kalina Raszewska – skrzypce
Joanna Kacysz – altówka
Julia Klimek – fortepian
Baris Kerem Bahar – Tomris and The Black Sea na altówkę solo
Joanna Kacysz – altówka
Robert Schumann – Märchenbilder
Gabriela Smyka – altówka
Karolina Krupa – fortepian
Bela Bartók – Duety nr 14, 15, 22 i 23, Sz. 98
Kinga Wawszczak – altówka
Gabriela Smyka – altówka
Wolfgang Amadeus Mozart – Kwartet smyczkowy B-dur „Polowanie”, KV 358, cz. 1 i 2
Monika Szalkowska – I skrzypce
Aleksandra Traczyk – II skrzypce
Monika Zarotyńska – altówka
Julia Starczewska – wiolonczela

690 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent