Materiał merytoryczny spotkań jest umiejętnie dawkowany, a obiekty muzealne poddane selekcji, aby dobrze ilustrowały wątek będący tematem przewodnim spotkania. Wiedza ta przyswojona poprzez warsztaty plastyczne i zabawy tematyczne poszerza wiadomości szkolne dzieci starszych, a dla młodszych stanowi podłoże do nauki w niedalekiej przyszłości.
Zajęcia opracowane przez pracowników Działu Edukacji, odbywają się na wybranych wystawach Zamku.
Prowadzenie: studenci Instytutu Historii UJ
Nadzór merytoryczny: Bożena Litewka, Robert Adamczak, Dział Edukacji
Śmierć króla Jana III Sobieskiego w 1696 roku przyniosła Rzeczypospolitej długie i burzliwe bezkrólewie. Podobnie jak podczas poprzednich elekcji, na obsadę polskiego tronu wpływ miały rywalizacja magnatów i obce państwa. Nie inaczej było w latach 1696 i 1733, kiedy to ogłoszono dwóch elektów, a o tym, który z nich zasiądzie na tronie, decydowało szybkie przybycie do Krakowa i przeprowadzenie koronacji. W 1697 rozpoczęło się trwające 66 lat panowanie elektorów saskich z dynastii Wettynów.
Podczas spotkań przybliżymy sylwetki Augusta II Mocnego i Augusta III, którzy zgromadzili jeden z największych i najwspanialszych zbiorów dzieł sztuki w XVIII-wiecznej Europie. Wspólnie zastanowimy się, czy ich rządy przyczyniły się do upadku politycznego i gospodarczego Rzeczypospolitej.
Tym razem będą to wyjątkowe spotkania! Po raz pierwszy do ich współprowadzenia zaprosiliśmy dwóch uczestników „Wawelskich spotkań z historią i sztuką”. Wspólnie ze studentami Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotują i poprowadzą oni zajęcia dla swoich rówieśników.
23 listopada 2024
Obyczaje saskiego dworu
dla dzieci i młodzieży w wieku 10–15 lat
Czasy saskie przeszły do legendy z powodu niezwykle wystawnych uczt, podczas których stoły uginały się od jedzenia. Jednak za panowania Augusta III nastąpiło wiele zmian w polskich obyczajach. Rozwijała się sztuka kulinarna, zaczęto powszechnie stosować sztućce, obrusy, serwisy z „materii droższe od srebra” oraz pojawił się zwyczaj picia kawy i czekolady. Splendor królewskiego dworu miały podkreślać również przedstawienia operowe, baletowe oraz huczne dworskie gry i zabawy. Podczas spotkania dowiecie się, jakie wydarzenie w 1719 roku zostało nazwane ostatnim wielkim widowiskiem w barokowej Europie, i zobaczycie naczynia z najsłynniejszych serwisów używanych niegdyś na dworskich stołach.
Prowadzenie: wolontariusze – studenci Instytutu Historii UJ, nadzór merytoryczny: Bożena Litewka, Robert Adamczak – Dział Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu
godz. 10:00, 10:20, 10:40, 11:00
miejsce: Gabinet Porcelanowy oraz wystawa czasowa Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu
miejsce zbiórki: wejście na wystawę Zamek I
opłata:15 zł, sprzedaż online od 30 października