Tsuba. Arcydzieła japońskiej sztuki zdobniczej – Toruń
Delfinek

Obiekty, w liczbie 500, powstały w okresie od piętnastego do dwudziestego wieku i przedstawiają pięć podstawowych technik zdobniczych oraz ich kompilacje. W tsubach oprócz walorów artystycznych ogromną rolę odgrywa symbolika. Przedstawienia mogą być różnie interpretowane, przykładowo kwiaty wiśni mogą wiązać się z wiosenną porą roku i świętem kwitnienia tych drzew lub być porównaniem do pięknego, lecz niekiedy krótkiego życia samuraja bądź też prezentacją jednego z herbów rodowych (mon). Najczęściej przekazywane są treści odnoszące się do wartości wyższych – wierności, wasalnej lojalności, mądrości życiowej. Tematyka dekoracji japońskich jest bardzo różnorodna: od skromnych elementów o znaczeniu symbolicznym do wielopostaciowych kompozycji przestrzennych czy motywów zaczerpniętych wprost z malarstwa.

Będzie to pierwsza tego typu wystawa w Polsce prezentująca taką mnogość szkół i technik zdobniczych. Eksponaty pochodzą nie tylko ze współczesnych kolekcji, ale także ze znakomitej przedwojennej kolekcji Henryka Grohmana. Zabytkowe wnętrza Kamienicy pod Gwiazdą będą stanowić znakomite tło dla wystawianych zbiorów. Aby unaocznić rolę, jaką odgrywała tsuba przy mieczu, zaprezentowanych zostanie kilka głowni japońskich wraz z oprawami.

Wystawę otwierać będzie trzydniowa impreza z udziałem gości z Muzeum Miecza w Bizen Osafune. Ratusz Staromiejski i Kamienica pod Gwiazdą będą miejscem spotkań ze znakomitymi japońskimi rzemieślnikami: kowalem Takanori Mikami, twórcą opraw mieczowych Saburo Ishizaki, szlifierzem Kazumori Abe, grawerem Ko Katayama, metaloplastykiem Munenori Kinoshita, a także z autorką komiksów Kimiko Kamata i Shiro Oikawa, redaktorem wydawnictwa Kadokawa. Delegacji przewodniczyć będzie kurator Tetsuya Ueno. Podczas wizyty zagranicznych gości zostaną zaprezentowane dwa współcześnie wykonane miecze oraz kolekcja tsub przywieziona z japońskiego muzeum specjalnie na tę okazję. Eksponaty te są częścią wystawy muzealnej w Bizen Osafune nawiązującej do bohaterów japońskich komiksów. Będzie można także przypatrzeć się planszom wykonanym przez znakomitych japońskich grafików. 12 października rozpocznie się cykl spotkań i warsztatów, na których japońscy mistrzowie prezentować będą swoje umiejętności rzemieślnicze i zdobnicze. Odbędzie się także szereg wykładów i paneli dyskusyjnych dostępnych dla szerokiej publiczności. 12 października we wspaniałej scenerii dziedzińca Ratusza Staromiejskiego mistrz Mikami poprowadzi pokaz kucia miecza japońskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się 11 października o godz. 17 w Kamienicy pod Gwiazdą. Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza wszystkich zainteresowanych kulturą Japonii na wykłady i prezentacje, które będą niepowtarzalną okazją do zgłębienia tajemnic miecza japońskiego pod okiem jego najwybitniejszych twórców.

Tsuba. Arcydzieła japońskiej sztuki zdobniczej
Kamienica pod Gwiazdą
12 X 2013 – 9 III 2014

Kurator: Paweł Czopiński (MOT), Krzysztof Polak (PSMJ)

616 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Główna siedziba Muzeum Okręgowego w Toruniu mieści się w Ratuszu Staromiejskim. Oprócz tego zbiory wystawiane są w 5 oddziałach Muzeum Okręgowego zlokalizowanych na toruńskiej starówce: - Dom Mikołaja Kopernika (ul. Kopernika 15/17) - Muzeum Historii Torunia w …

Adres:
Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
Kontakt:

56 622 70 38
muzeum@muzeum.torun.pl
https://www.muzeum.torun.pl
facebook