Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy – warsztaty etnograficzne. Bytom
Centrum Edukacji, pl. J. III Sobieskiego 2 mapa
sobota 06.08.2022
10

„Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy. Edycja 2022” to etnograficzny projekt Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, który będzie realizowany od maja do października 2022 roku.
Tegoroczna edycja stanowi kontynuację cieszącego się ogromnym zainteresowaniem projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy”, realizowanego w zeszłym roku w Muzeum w ramach programu „EtnoPolska 2021”.
Projekt ma na celu upowszechnienie wiedzy dotyczącej stroju ludowego, zwiększenie jego rozpoznawalności, wzmocnienie więzi lokalnych i tożsamości kulturowej oraz poszerzenie świadomości kulturalno-historycznej i społecznej związanej z regionem. Jednym z jego elementów będzie nagranie materiału wideo, podczas którego lokalny rękodzielnik przedstawi tradycyjne metody wyrobu galandy, czyli charakterystycznego rozbarskiego wianka noszonego przez panny w dni świąteczne. Wieniec ten jest obecnie najtrudniejszym do rekonstrukcji elementem stroju śląskiego. W materiale wideo nie tylko pokażemy galandy z naszych zbiorów, omawiając ich historię, ale przekażemy również wiedzę o tradycjach i znaczeniu obrzędowym obiektów, osadzając je w kontekście kulturowym, co pozwoli odbiorcom na poznanie i przede wszystkim zrozumienie zasad ich funkcjonowania. Film będzie posiadał transkrypcję w języku migowym oraz napisy w języku angielskim.
Ponadto zorganizujemy szereg warsztatów związanych ze zdobnictwem tradycyjnych strojów ludowych na Śląsku. Warsztaty zostaną zrealizowane w taki sposób, by pokazać techniki wykonywania i zdobienia poszczególnych elementów stroju rozbarskiego wraz z nauką praktycznych umiejętności.

wybierz eBook dla siebie