Szeroki kąt, czyli cykl wakacyjnych warsztatów o tyskim i śląskim krajobrazie dla młodzieży

Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
🗺 mapa
📅 poniedziałek 21.08.2023 do piątek 25.08.2023
Szeroki kąt, czyli cykl wakacyjnych warsztatów o tyskim i śląskim krajobrazie dla młodzieży
Warsztaty z zakresu edukacji wizualnej, sensorycznej, dźwiękowej i ruchowo-tanecznej pozwolą poznać tyskie osiedla na nowo i wzajemnie swoje kultury.

Podczas wielokulturowych i multisensorycznych zajęć realizowanych w siedzibie Muzeum oraz w przestrzeniach tyskich osiedli polska i ukraińska młodzież w wieku 11–14 lat nauczy się zaangażowanej obserwacji i dostrajania uważności do miejsca, w którym żyje. Przed nimi fotografowanie, „zbieranie” faktur, dźwięków, kolorów, tworzenie kolaży, pamiątek i opowieści o danym miejscu. Rozbudzimy świadomość architektoniczno-urbanistyczną, ekologiczną (przyroda w mieście) oraz dotyczącą sposobów doświadczania przestrzeni zabudowanej.

Warsztaty zapowiadają jesienną wystawę fotografii Tyskiego Klubu Fotograficznego „KRON” („KRON. Fotografia umiejscowiona. Tyskie Towarzystwo Fotograficzne KRON (1976–1983)”), którego członkowie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku fotografowali hałdy, kolonie robotnicze i tereny przemysłowe. To pierwsza krytyczna wystawa, a odbędzie się 40 lat po rozwiązaniu grupy.

Punktem wyjścia do warsztatów są fotografie Tyskiego Klubu Fotograficznego „KRON”. W trakcie pięciu dni przyjrzymy się sposobom przedstawiania miasta, podwórka czy śląskich terenów poprzemysłowych na czarno-białych zdjęciach. Wybierzemy się na fotograficzne i obserwacyjne spacery, a także wspólnie zaprojektujemy idealne osiedle. Będziemy rozmawiać o wyobrażeniach i oczekiwaniach wobec miejsc, w których żyjemy, o tym, jak zmienia się Śląsk. W trakcie warsztatów osoby uczestniczące będą mogły prowadzić dziennik, a także stworzyć autorskie pocztówki i kolaże.

 

dzień pierwszy (21 sierpnia 2023, poniedziałek): Miastoprzestrzeń Tychy

– fotografia jako obiekt; kontekst miejsca w fotografii

Podróż przez historię działalności Tyskiego Klubu Fotograficznego „KRON” rozpoczniemy od poznania, czym jest praca muzealnika: zobaczymy, po co ubiera białe rękawiczki, jak przechowywane są fotografie i co można zobaczyć na starych kliszach. Zastanowimy się, jakie przestrzenie inspirowały fotografów z Tychów kilkadziesiąt lat temu, a na podstawie literackich opisów Śląska wspólnie stworzymy ilustrację przestrzeni przemysłowej, zamieszkałej przez beboki, dzikie i hodowlane zwierzęta oraz pracujących ludzi, w której to, co rzeczywiste, miesza się z bajkowym, a to, co historyczne, z tym, co nowoczesne.

dzień drugi (22 sierpnia 2023, wtorek): Miastoosiedle Tychy

– projekt-osiedle
Miasta żyją dzięki swoim osiedlom – wiedzieli to fotografowie Tyskiego Klubu Fotograficznego „KRON” oraz projektanci Tychów. Podczas warsztatu wybierzemy się na wycieczkę na pobliskie osiedle „Anna”, w trakcie której porozmawiamy o tym, w jakich miejscach żyje nam się najlepiej, czego potrzebujemy blisko domu i jak ludzie spędzają czas na swoich podwórkach. W drugiej części warsztatów stworzymy makietę osiedla i nauczymy się, jak wygląda proces wspólnotowego projektowania przestrzeni miejskich.

dzień trzeci (23 sierpnia 2023, środa): Miastoportret Tychy

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

– portret miasta

Podczas warsztatów odpowiemy na pytania: czym jest portret, jakie ma cechy, jak go zrobić? Czy można zrobić portret miastu? Jakie są Tychy jako miasto, jakie są jego charakterystyczne cechy? Zobaczymy zdjęcia Tyskiego Klubu Fotograficznego „KRON” przedstawiające miejskie pejzaże i wyruszymy na spacer fotograficzny po okolicy. Po spacerze stworzymy autorskie pocztówkowe portrety miasta na podstawie wykonanych wcześniej fotografii.

dzień czwarty (24 sierpnia 2023, czwartek): Miastozieleń Tychy

– hałda i zieleń w mieście: parki, ogrody, zieleń w donicach, nieużytki, rezerwaty

Trudno wyobrazić sobie miasto bez terenów zielonych – ale czy na pewno wiemy, czym tak naprawdę jest miejski krajobraz? Jak go opisać? Czym jest hałda? Jak postrzegane są tereny zielone w mieście? Czy zastanawialiśmy się, jakie mają dla nas znaczenie? Zobaczymy zdjęcia Tyskiego Klubu Fotograficznego „KRON” przedstawiające krajobrazy i hałdy, a następnie wyjdziemy na spacer do pobliskiego parku, gdzie zbierzemy kwiaty, liście, kamyki czy patyki, zwrócimy uwagę na ich kolory i faktury. Po spacerze stworzymy mini-dioramy przedstawiające wyobrażone tereny zielone i krajobrazy.

dzień piąty (25 sierpnia 2023, piątek): Miastoprzewodnik Tychy

– podsumowanie

W trakcie warsztatów staniemy przed poważnym wyzwaniem: jak można opowiadać o Tychach? Podzielimy się historiami o naszych ulubionych miejscach, o tych, które mają dla nas wyjątkowe znaczenie, a może o tych, które są mniej znane. Z indywidualnych rysunków, opisów i map zszyjemy wspólny przewodnik, który każda z osób uczestniczących zabierze ze sobą.

data: 21 sierpnia (poniedziałek)–25 sierpnia 2023 (piątek), godz. 9.00–13.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzą: Natalia Sitko (Muzeum Miejskie w Tychach) oraz Agnieszka Karpiel (Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia), Jessica Kufa (Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia) i Anna Leśniewska (Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia)
tłumaczy: Sofiia Moseichuk
współpraca: Stowarzyszenie Przestrzeń Otwarcia
zapisy (ze wskazaniem konkretnego dnia lub wszystkich): 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

694 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent