Kraków na okrągło. Spacery po Krakowie: Kraków – miasto cudów
18 maja (niedz.), 9:45-11:45
zbiórka: 9:30 / Barbakan
trasa: brama Floriańska – kościół Mariacki – kościół św. Barbary – figura Matki Boskiej Łaskawej przy Collegium Novum – kościół św. Józefa – kościół św. Trójcy – kościół Franciszkanów – kościół św. św. Piotra i Pawła
przewodnik: Piotr Kapusta – kustosz w Muzeum Krakowa
Poznamy lepiej mentalność naszych przodków – w szczególności od średniowiecza do XVIII wieku – dowiadując się, w jakich intencjach i do kogo zanosili modły.
Krakowianie przez wieki byli ludźmi niezwykle pobożnymi. Już od średniowiecza wznosili kościoły liczniej niż w innych polskich miastach. Religijność przejawiała się również w oddawaniu czci rozmaitym przedmiotom: obrazom, rzeźbom czy figurom Chrystusa, Matki Boskiej oraz różnych świętych. Ze średniowiecznym Krakowem, zwłaszcza w XV w., związanych było wiele osób już za życia uważanych za niezwykłe, a po śmierci wyniesionych na ołtarze. Już od II. połowy XII w. miasto stało się celem licznych pielgrzymek do relikwii kolejnych świętych, których z biegiem lat przybywało.
Poznamy dzieje kościołów, które możemy zobaczyć i dziś, oraz świątyń niezachowanych do współczesności. Dowiemy się również, które z przechowywanych w nich artefaktów cieszyły się kultem oraz którym świętym krakowianie oddawali przez wieki cześć i z jakich powodów to robili.
spacer dla pełnoletnich
spacer prowadzony w języku polskim
limit miejsc: 30
Bilety: 20 zł (zestaw słuchawkowy); bilety.krakowskieforum.pl lub KFK, ul. Mikołajska 2
Informacje: 502 105 590
Regulamin akcji „Kraków na okrągło” znajduje się w zakładce Regulaminy – Portal – Krakowskie Forum Kultury.