Selfie z tytą w stylowej ławce pradziadków

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
🗺 mapa
📅 poniedziałek 03.09.2018 do niedziela 09.09.2018
Selfie z tytą w stylowej ławce pradziadków
Selfie z tytą w stylowej ławce pradziadków, czyli powitaj rok szkolny z Muzeum Górnośląskim!

Pierwszy dzień szkoły dla najmłodszych to zawsze spore przeżycie, związane z wieloma, czasem stresującymi, emocjami. Jak dobrze zapamiętać dzień rozpoczęcia roku szkolnego i sprawić, żeby kojarzył się z wejściem w fascynującą przygodę, jaką jest codzienne zdobywanie wiedzy z rówieśnikami?

Już od 1 do 9 września 2018 roku zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, gdzie będzie eksponowana, pochodząca z przełomu XIX i XX wieku, ławka Rettiga – nasz nabytek z 2017 roku. To doskonała okazja, żeby poznać szkolną rzeczywistość naszych dziadków i pradziadków. Wystawę, która w minionym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem, wzbogacimy o interaktywną zabawę „Zgadnij, co to?”, dzięki której będzie można zobaczyć, jak kiedyś wyglądały przybory szkolne. A to tego możliwość wykonania „Selfie w stylu retro”, czyli stylizowanych fotografii, które pozwolą uwiecznić w nietypowy sposób tak ważny moment jak rozpoczęcie roku szkolnego. Szczególnie gorąco zapraszamy w te dni uczniów pierwszych klas z tytami – dla wszystkich pierwszaków, którzy nas odwiedzą, wstęp gratis!

Ławka Rettiga z Dolnego Śląska to drewniana ławka, którą wprowadzono do pruskiego systemu szkolnictwa pod koniec XIX wieku (jej prototyp skonstruował w 1893 rok Wilhelm Rettig). Bardzo precyzyjne przepisy szkolne stanowiły, iż np. „ławka była przeznaczona dla uczniów o wzroście od 132 do 141 cm” (napis taki znajduje się na podobnej ławce ze zbiorów w Muzeum w Gliwicach).

W takich i podobnych ławkach, zwanych „rettigami”, naukę pobierali uczniowie wszystkich szkół powszechnych na Dolnym i Górnym Śląsku. Ławki budowano najczęściej w układzie dwuosobowym, co było praktyczne i racjonalne, zważywszy na potrzeby szkól i zazwyczaj licznych klas. Zakupiona do zbiorów Muzeum Górnośląskiego ławka jest nieco nietypowa, bo jednoosobowa. Służyła prawdopodobnie w wiejskiej, małej izbie lekcyjnej lub mogła pochodzić z zasobów prywatnych.

Ławkę zakupiono w dolnośląskiej miejscowości Łomnica, w tamtejszym antykwariacie, o intrygującej nazwie „Coś na mole”. Niewykluczone, że od początku używano jej w małej, wiejskiej szkółce przykościelnej. Ten trop sugerowałoby jej ostatnie miejsce użytkowania i fakt, iż pod ruchomym blatem odnaleziono wzruszające w swojej wymowie kartki z zeszytu z lekcji religii zapisane wciąż jeszcze niewprawnym pismem dziecka w 1957 roku.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

„Rettigi” w latach 20. XX wieku zaczęto masowo wycofywać ze szkół, zastępując je meblami nowego wzoru. Znakomitą część zniszczono i dzisiaj stanowią spory rarytas kolekcjonerski. Muzeum szczęśliwie zakupiło ławkę podczas wakacji w 2017 roku za niezwykle atrakcyjną cenę 400 złotych. Warto zwrócić uwagę, że podobne obiekty na rynku antykwarycznym osiągają wartość dziesięciokrotnie wyższą.

1–9 września 2018 (sobota–niedziela)
pl. Jana III Sobieskiego

763 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent