Rzeka Żywa. Dźwiękowe Dziedzictwo Nadrzeczne. Spektakle i warsztaty

Brama Poznania
📅 sobota 31.07.2021 do niedziela 01.08.2021
Rzeka Żywa. Dźwiękowe Dziedzictwo Nadrzeczne. Spektakle i warsztaty
Tegoroczny cykl Rzeka Żywa opiera się na przeświadczeniu, że człowiek jest jednocześnie odbiorcą i twórcą krajobrazu, w tym krajobrazu dźwiękowego. Dźwięk jest nośnikiem informacji o środowisku, w którym człowiek się znajduje, i elementem budującym relacje pomiędzy słuchaczem a jego otoczeniem.

Podczas wydarzeń Rzeki Żywej nauczymy się słuchać i obserwować. Wspólnie odkryjemy czynniki kształtujące naszą tożsamość oraz dostrzeżemy silną współzależność człowieka i środowiska.

Poszukamy odgłosów natury i miasta, które się ze sobą przeplatają. Zastanowimy się, jakie dźwięki sprawiają nam przyjemność i dają odpoczynek, a jakie stanowią dla nas nieznośny hałas. Spróbujemy dostrzec, jak sami ingerujemy w otaczający nas pejzaż dźwiękowy.

Zapraszamy na wspólne odkrywanie dźwiękowego dziedzictwa naszego miasta w nurcie hasła #DziedzictwoDlaKlimatu.

Dostępność:
Podczas wydarzenia istnieje możliwość wsparcia asystenta(ki) dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie takiej potrzeby wcześniej pod numerem tel. 61 647 7634 lub mailowo wydarzenia@pcd.poznan.pl.

Wydarzenia odbywają się w przestrzeni dostępnej: w amfiteatrze lub przed budynkiem Bramy. Spacery będą prowadzone częściowo po nierównym terenie (np. trawa, zarośla, bruk). Osoby z niepełnosprawnością ruchu prosimy o ostrożność.

Harmonogram wydarzeń w lipcu

WEEKEND 31.07-1.08
31.07 (sobota)
Tytuł: Warsztaty Dźwięki wokół Cybiny

Opis: Zapraszamy na warsztaty samodzielnego nagrywania dźwięków, tworzących pejzaż dźwiękowy doliny Cybiny. Zgromadzone nagrania utworzą społeczną mapę dźwiękową prezentującą istotne w opinii uczestników warsztatów elementy dźwiękowego dziedzictwa obszaru.

Do przeprowadzenia warsztatów wykorzystana zostanie Fonomapa, wypożyczona na potrzeby projektu i będąca jednym ze stanowisk edukacyjnych wystawy. To wielodotykowy stół z aplikacją pozwalającą na miksowanie, filtrowanie i przekształcanie dźwięków. Umożliwia ekspresję artystyczną i samodzielne tworzenie ścieżek dźwiękowych ze zgromadzonych dźwięków. Efekty warsztatów w formie nagrań zostaną zaprezentowane na stronie internetowej fonomapa.com.

Warsztaty będą odbywały się w budynku Galerii Śluza i w plenerze.
Prowadzący: Patryk Lichota- muzyk, kompozytor, artysta multimedialny, producent muzyczny, kurator, autor projektu „Fonomapa”.

Godziny: 11:00 i 14:00
Czas trwania: 90 minut
Start: Śluza Katedralna
Wiek: rodziny z dziećmi w wieku 5-10 lat
Liczba uczestniczek(ków) jest ograniczona. Obowiązują zapisy na maila: wydarzenia@pcd.poznan.pl.
Decyduje kolejność zgłoszeń.
Osoby biorące udział w wydarzeniu mają obowiązek dostosować się do aktualnych wymogów epidemicznych.

Czy i jak motywować dzieci

Tytuł: ZIELONE WYSPY POZNANIA.CZĘŚĆ 1- RZEKI
Opis: Czy chcielibyście doświadczyć bliskiego kontaktu z naturą w historycznych miejscach Poznania? Podczas spaceru prześledzimy relacje między przyrodą a człowiekiem, które w mieście nieraz układały się burzliwie! Trasa przechadzki powiedzie z Ostrowa Tumskiego przez Chwaliszewo i Groblę na dawne Stare Miasto.

Start: godz. 17.00, most Biskupa Jordana
Czas trwania: 90 – 120 minut.
Wiek: 16+
Wstęp: wolny, niebiletowany
Osoby biorące udział w spacerze mają obowiązek dostosować się do aktualnych wymogów epidemicznych.

1.08 ( niedziela)
Tytuł: Warsztaty Dźwięki wokół Cybiny

Warsztaty będą odbywały się w budynku Galerii Śluza i w plenerze.

Godziny: 11:00 i 14:00
Czas trwania: 90 minut