Podczas sobotnich warsztatów przybliżymy najmłodszym różne formy rzemiosła artystycznego i ludowego: plecionkarstwo, ceramikę, tworzenie biżuterii, tkactwo, malowanie na tkaninie czy ręczne tworzenie pacynek teatralnych. Celem Rękodzieła dla malucha jest rozwijanie aktywności twórczej dzieci poprzez inspirowanie bogatymi zbiorami Muzeum Śląskiego. Spotkania będą pretekstem do rozwijania zdolności manualnych, nauki nowych technik oraz samodzielnego wykonywania różnorodnych prac.
- Nie święci garnki lepią – 12.10.2019, godz. 15.00, miejsce: Wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”
Nie święci garnki lepią… w naszym muzeum w sobotę lepią je maluchy. Na pierwszym spotkaniu z cyklu Rękodzieło dla malucha poznamy historię wyrobów z gliny w oparciu o nasze zbiory archeologiczne. Na warsztatach dzieci samodzielnie (lub z pomocą rodziców) ulepią miseczkę z wałków.
- Tkactwo – makrama – 9.11.2019, godz. 15.00, miejsce: „Galeria sztuki polskiej po 1945 r.” – praca Magdaleny Abakanowicz
Drugie spotkanie z cyklu Rękodzieło dla malucha dedykujemy pracy tkackiej inspirowanej sztuką Magdaleny Abakanowicz. Odpowiemy między innymi na pytania: Z jakich materiałów tworzą artyści? Ile metrów sznurka można zużyć na jedną pracę? Warsztaty mogą odbywać się na ekspozycji
- Tradycyjne ozdoby świąteczne – 14.12.2019, godz. 15.00, miejsce: Wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”
Odwiedziny bogatej ekspozycji ilustrującej historię Górnego Śląska jest pretekstem kolejnego spotkania Rękodzieła dla malucha. Na wystawie zobaczymy świąteczne wnętrza mieszkalne w okresu międzywojennego oraz z lat 70-tych XX w. Po opowieściach o zwyczajach panujących w śląskim domu dzieci wykonają tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe.
- Śląski ornament – wstążka malowana – 11.01.2020, godz. 15.00, miejsce: Wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” i/lub „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku”
Dlaczego strój cieszyński uchodzi za najbogatszy ludowy strój polski? Co to jest wiano? Za ile krów można było kupić pas filigranowy? Na te pytania odpowiemy przybliżając historię śląskich strojów ludowych na kolejnym spotkaniu z cyklu Rękodzieło dla malucha. Zapraszamy dzieci z rodzicami na warsztaty malowania wstążek inspirowanych niezwykłą ornamentyką śląskiego folkloru.
- Śląski stół – zastawa stołowa – 8.02.2020, godz. 15.00, miejsce: Wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”
Jak dawniej nakrywano do stołu w śląskim domu? Czym się różnił stół codzienny od świątecznego? Podczas jakich uroczystości rodzinnych talerze mają liczby?
Na kolejnym spotkaniu z cyklu Rękodzieło dla Malucha dzieci zapoznają się ze zwyczajami panującymi dawnej w tradycyjnym śląskim domu.
Finalnie wykonają projekt kubka lub talerzyka inspirowanych wzornictwem zastaw stołowych ze zbiorów muzealnych. Warsztaty mogą odbywać się na ekspozycji.
- Wiklinowy stroik – 14.03.2020, godz. 15.00, miejsce: Wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”
Jak to na Śląsku bywało cd… Zapraszamy na kolejne spotkanie inspirowane sztuką i tradycją naszego regionu. Na przykładzie aranżacji kuchni śląskiej z początku XX wieku oraz pokoju z lat 70-tych przybliżymy dzieciom obrzędowość śląską. Zwieńczeniem warsztatów będzie samodzielna (lub z pomocą rodziców) plecionka ze świeżej wikliny.
- Pacynka – 11.04.2020, godz. 15.00, miejsce: Wystawa „Laboratorium przestrzeni teatralnych”
Ile kolorów znajduje się na kostiumie Królowej Bony? Jak długo powstawał strój Hamleta? Ile tkaniny zużyto na stroje bohaterów Wesela Figara? Podczas wizyty w Laboratorium przestrzeni teatralnych dzieci poznają tajemnice kulis teatru. Podczas warsztatów wykonają własną pacynkę, z którą w domu będą mogły rozwijać swoje zdolności aktorskie. Warsztaty mogą odbywać się na ekspozycji.
Muzeum Śląskie
W ciągu ostatnich 20 lat w Muzeum Śląskim w Katowicach zgromadzono ponad 75 tys. eksponatów. Najcenniejsza kolekcja to Galeria Malarstwa Polskiego (233 obrazy) z przełomu XIX i XX wieku. Poszczególne działy merytoryczne (archeologii, etnografii, historii, …
ul. T. Dobrowolskiego 1
32 213 08 11
dyrekcja@muzeumslaskie.pl
http://MuzeumSlaskie.pl