Fisher Price
rysuj

Przewodnik po Wyspie Sobieszewskiej. Pobierz i spaceruj z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami

Wyspa Sobieszewska
🗺 mapa
📅 piątek 09.10.2020 do niedziela 18.10.2020
Przewodnik po Wyspie Sobieszewskiej. Pobierz i spaceruj z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami

Wyspa Sobieszewska to wyjątkowa dzielnica Gdańska. Otoczona ramionami Wisły i wodami Zatoki Gdańskiej jest miejscem sprzyjającym aktywnemu wypoczynkowi i spokojną lokalizacją do życia. Znajdziemy tu nadmorskie plaże, piaszczyste łachy, wydmy, jeziora przymorskie, łąki i lasy. Przewodnik po Wyspie Sobieszewskiej opisuje trzy trasy, po których można zwiedzać dzielnice: w okolicach Górek Wschodnich i rezerwatu Ptasi Raj, po centrum Sobieszewa, po okolicach portu w Świbnie i rezerwatu Mewia Łacha. Przewodnik można bezpłatnie odebrać w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej, GAK Wyspa Skarbów oraz pobrać w formie PDF.

To już siódma publikacja przygotowana przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki. Na stronie: http://www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy dostępne są przewodniki – najnowszy o Wyspie Sobieszewskiej – oraz po Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Dolnym Mieście, Oliwie i Zaspie. Do odbioru w IKM, oprócz przewodnika po Wyspie Sobieszewskiej, wciąż są te po Zaspie i Oliwie. Drukowany przewodnik można odebrać w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40 w godz. 9.00 – 17.00 oraz siedzibie GAK Wyspa Skarbów przy ul. Turystycznej 3, w godz. 10.00 – 15.00.

film

Trasa Pierwsza: Górki Wschodnie. Oprowadzają: Alicja Bielska, Marta Sołtys, Magdalena Urbańska

Pierwsza część przewodnika przybliża nam wschodnią część Wyspy Sobieszewskiej. Poznajemy architekturę najstarszych domostw i siedlisk, ptaki bytujące w Rezerwacie Ptasi Raj (sieweczkę obrożną, rokitniczkę), charakterystykę wybrzeża wydmowego, historię Stacji Biologicznej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, która była kiedyś portem hydroplanów lądujących tu w pierwszej połowie XX wieku, działalność Stacji Ornitologicznej MIIZ PAN oraz dawne budynki wędzarni funkcjonujące obecnie jako hotel i restauracja.

Trasa Druga: Sobieszewo. Oprowadzają: Paweł Jarczewski i Krzysztof Szumański

Wjeżdżając do Sobieszewa widzimy kościół Matki Bożej Saletyńskiej. Pierwsze wzmianki o świątyni w tym miejscu sięgają już końca XVI wieku. W pobliżu kościoła można zauważyć stele ewangelickie – ostatnie pamiątki po nieistniejącym już w tym miejscu cmentarzu parafialnym. Jednym z kultowych miejsc Sobieszewa jest dawny Ośrodek Wypoczynkowy „Drogowiec” i przepiękna mozaika z mapą Wyspy Sobieszewskiej. Domów wczasowych na Wyspie było swego czasu bardzo dużo: Relaks, Kotwica – to tylko niektóre z nich. Do tej pory dawni wczasowicze przyjeżdżają na Wyspę, gdyż tu nawiązali przyjaźnie z mieszkańcami i wciąż mają sentyment do Sobieszewa. Ważne miejsca to także siedziba Gdańskiego Archipelagu Kultury Wyspa Skarbów, która kiedyś była hotelem, razem ze znajdującą się tam Izbą Pamięci Wincentego Pola (podróżnika i historyka, który również opisywał Wyspę Sobieszewską) czy ostatnie odtworzone ślady Przedwojennej Stacji Ratownictwa Brzegowego, które można odnaleźć na Tawernie Robinson. Podczas tego spaceru dowiadujemy się więcej na temat poławiania bursztynu i stacjonującym tu w latach 1963-1999 23. dywizjonie rakietowym Obrony Powietrznej Gdańsk-Sobieszewo.

Trasa Trzecia: Świbno i okolice. Oprowadzają: Alicja Bielska i Waldemar Nocny.

Zachodni brzeg Wyspy Sobieszewskiej to Świbno. Znajduje się tu przeprawa promowa przez Ujście Wisły prowadząca do Mikoszewa, rezerwat przyrody Mewia Łacha, w którym spotkamy biegusa zmiennego i rybitwę czubatą, a w oddali, na łachach możemy obserwować wygrzewające się w słońcu foki. Podczas spaceru ożywa pamięć o Porcie w Świbnie i powstaniu Przekopu Wisły, którego otwarcie datujemy na 31 marca 1895 roku. Pomiędzy Świbnem a Mikoszewem kursował nie tylko prom linowy, ale także prom kolejowy! W tej części Wyspy Sobieszewskiej znajdują się również przepiękne historyczne budynki gospodarcze. Ważny obiektem hydrologicznym jest Śluza w Przegalinie, która łączy Martwą Wisłę z Ujściem Wisły. Przenosząc się nieco w głąb Wyspy, do Orlinek, poznajemy jeszcze dwa ważne miejsca: Zbiornik Wody Kazimierz. Z tarasu wieży ciśnień, który dostępny jest dla zwiedzających rozpościera się przepiękny widok na Wyspę Sobieszewską. Ukrytą w lesie naprzeciwko Zbiornika Wody Kazimierz znajdziemy Forsterówkę – zamkniętą i niedostępną dzisiaj willę, w której swoją siedzibę miał w latach 30. i 40. XX wieku gauleiter Gdańska – Albert Forster.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Latem bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami – po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. Więcej informacji: http://www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.

Organizator: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej

Partnerzy: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, grupa Od wyzwolenia do wolności, Fundacja Wspólnota Gdańska, GAK Stacja Orunia, GAK Wyspa Skarbów, GAK Plama.

786 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent