Projekt Dzieciństwo – Weekend z dziadkami i wnukami w PME

Projekt Dzieciństwo – Weekend z dziadkami i wnukami w PME

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz online
🗺 mapa
📅 piątek 22.10.2021 do niedziela 07.11.2021
Projekt Dzieciństwo
Projekt „Dzieciństwo” realizowany w 2021 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, to debaty i warsztaty związane z tematem dzieciństwa w perspektywie historycznej i współczesnej, a także katalog, którego celem jest zaprezentowanie zbiorów PME – muzealiów i archiwaliów związanych z tematem dzieciństwa z terenu całej Polski.

Katalog dotyczyć będzie szerokiego obszaru tematycznego, który określić można mianem „etnografii dzieciństwa”. Zagadnienie to jest szczególnie ciekawe, gdyż w wyniku przemian społeczno-kulturowych zmieniła się pozycja dziecka, zarówno w obszarze społecznym, jak i rodzinnym.

„Zmiana statusu dziecka i stosunkowo krótki czas, w jakim się ona dokonała jest przedmiotem zainteresowania przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych – psychologów, socjologów, pedagogów, etnologów i antropologów kultury. Coraz częściej staje się też tematem debaty społecznej.” – mówi Agnieszka Grabowska, autorka projektu, kustoszka w PME.

Przedstawienie zebranych w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci zabytków tradycyjnej kultury, wyjątkowo dobitnie obrazuje tę przemianę i wynikającą z niej redefinicję dzieciństwa. Zaprezentowane w katalogu przedmioty i fotografie uzmysłowią współczesnemu odbiorcy skalę tej zmiany. Publikacja jest odpowiedzią na potrzebę spopularyzowania i utrwalenia wiedzy o funkcjonowaniu dziecka w polskiej kulturze tradycyjnej poprzez udokumentowanie i skatalogowanie dziedzictwa materialnego – XIX i XX-wiecznych zabytków pochodzących z różnych regionów Polski. Jest to pierwsze wydawnictwo, które w taki sposób prezentuje zbiory muzealne. Katalog zostanie wydany jesienią tego roku.

Wydarzenia w listopadzie:

6 – 7 listopada Weekend z dziadkami i wnukami w PME

Będą to międzypokoleniowe warsztaty rodzinne:
6.11. (sobota) godz. 13.00 – warsztaty plastyczne. Wspólnie będziemy robić album fotograficzny, który może stać się ciekawym prezentem pod choinkę i okazją do wspólnej zabawy dziadków i wnuków. Warsztaty poprowadzi Anna Wielechowska – Olszak z Działu Edukacji PME; wydarzenie stacjonarne w pracowni plastycznej MDD, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: rezerwacje@ethnomuseum.pl (wt.-czw. 8:00-15:00)

7.11 (niedziela) godz. 13.00 – warsztaty kulinarne będą okazją do poznania kuchni z czasów dzieciństwa naszych dziadków. Wspólnie upieczemy chleb, ubijemy masło! Dziadkowie przypomną sobie, a dzieci spróbują zapewne po raz pierwszy jak smakuje m.in. kromka chleba ze śmietaną i cukrem. Warsztaty poprowadzi Paulina Irisik –  dietetyczka, edukatorka żywieniowa. Wydarzenie stacjonarne w sali kameralnej -1, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: rezerwacje@ethnomuseum.pl (wt.-czw. 8:00-15:00)

Kolejne listopadowe wydarzenie to debata i promocja katalogu „Dzieciństwo”:
25.11.2021 r. (czwartek) godz. 17.00 – „Od przedmiotu do podmiotu. Kim jest dziecko w dyskursie naukowo-społecznym” 
Gospodynie spotkania, a jednocześnie autorki projektu „Dzieciństwo” Agnieszka Grabowska i Małgorzata Kunecka opowiedzą o pracy nad katalogiem do projektu „Dzieciństwo”, który będziemy rozdawać podczas spotkania. Porozmawiamy także o zmianie jaka dokonała się w społecznym podejściu do dziecka, o zmianie podejścia do tego tematu w różnych dyscyplinach naukowych. Gościem spotkania będzie Magdalena Radkowska Walkowicz, z Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Dzieciństwa UW.  Wstęp bezpłatny. W przypadku ograniczeń związanych z Covid-19 wydarzenie odbędzie się w formule on-line.

Więcej o projekcie: https://ethnomuseum.pl/projekty/dziecinstwo-2/

Projekt „Dzieciństwo” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent