Otwarcie wystawy: Legioniści, Pocztowcy, Wodzowie – Bohaterowie Polskiej Niepodległości

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu ul. Z. Krasińskiego 1 50-954 Wrocław
🗺 mapa
📅 piątek 12.10.2018 do piątek 19.10.2018
Otwarcie wystawy: Legioniści, Pocztowcy, Wodzowie – Bohaterowie Polskiej Niepodległości

Otwarcie wystawy pt. „Legioniści, Pocztowcy, Wodzowie – Bohaterowie Polskiej Niepodległości” odbyło się w czwartek 11 października 2018 r. Jej wernisaż jest zaplanowany na wtorek 30 października br. na godz. 12:00.

Celem niniejszej wystawy, oprócz uświetnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jest pokazanie wkładu Legionów, pracowników poczty, telegrafistów i mężów stanu z Józefem Piłsudskim na czele w walce o wolność.

Z tej okazji podjęto decyzję o zaprezentowaniu szerszej publiczności dawno nieeksponowanego „Zbioru Legionów Polskich” autorstwa uznanego przedwojennego filatelisty, Włodzimierza Polańskiego. W jego skład wchodzą: całostki pocztowe opatrzone stemplami poczty polowej i cenzury legionowej, koperty listów, druki, nalepki oraz znaczki pocztowe o tej tematyce. Charakterystyczne są nalepki „Legionistom Polskim” i „na fundusz Legionów”, mające na celu powiększenie środków finansowych Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego. Wiadomo, że powyższa kolekcja była wystawiana po raz pierwszy w lutym 1928 r. w Warszawie, tj. w roku dziesięciolecia istnienia II Rzeczypospolitej. Nietrudno więc wyliczyć, że od tego momentu minęło już 90 lat i czas Zwiedzającym przypomnieć o jej istnieniu.

Nie lada gratką dla Odwiedzających Muzeum jest także możliwość obejrzenia niezrealizowanych projektów konkursowych na znaczki pocztowe Królestwa Polskiego z 1917 r. (m.in.: prace Edmunda Johna, Lucjana Krongolda, Jana Ogórkiewicza). Interesujące może być również zestawienie zrealizowanych i niezrealizowanych projektów znaczków pocztowych emisji „Pierwsza Sesja Sejmu Ustawodawczego” z 1919 r. autorstwa Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Bartłomiejczyka. Integralną część ekspozycji stanowią również niewyemitowane projekty z Konkursu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na znaczki pocztowe z 1934 r. Został on zorganizowany w celu upamiętnienia wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów do Kielc. W latach dwudziestolecia międzywojennego określany był mianem „Wymarszu ku Wolności”. Konkurs doskonale wpisał się w specyfikę lat 30. XX w., kiedy coraz bardziej widoczny był kult Marszałka Józefa Piłsudskiego, komendanta Legionów, i czynu legionowego z lat 1914-1918.

Serdecznie zapraszamy Wszystkich Państwa do obejrzenia wystawy.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

+48713436765,  ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej, 1 piętro)

179 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent