W ostatnim tygodniu czerwca Biblioteka Kraków zaprasza czytelników w każdym wieku do udziału w projekcie „Odlotowe podróże po literaturze, czyli literackie tygodnie w Bibliotece Kraków”, którego celem jest bliższe poznanie kultur i literackich osiągnięć różnych krajów. Od 24 czerwca w wybranych filiach Biblioteki zaplanowano liczne wydarzenia w ramach Tygodnia francuskiego, którego finałem w sobotę 29 czerwca będzie rodzinny „Piknik francuski” w ulubionym przez czytelników ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2.
W trakcie tygodnia zapraszamy na spotkania z Aleksandrą Suławą, nagrodzoną przez tygodnik „Polityka” autorką reportażu „Przy rodzicach nie parlować”, Grzegorzem Strzebońskim – autorem przewodnika „Co warto wiedzieć o krajach, czyli Francja elegancja”, Michałem Szulimem – podróżnikiem, twórcą książki „Miejsce za miejscem, czyli podróży małych i dużych… ciąg dalszy”.
Będą także warsztaty literackie dla rodzin z dziećmi i dla dorosłych warsztaty oulipiańskie (warsztaty literatury potencjalnej).
W programie sobotniego pikniku francuskiego są m.in. pokazy i warsztaty francuskich tańców dworskich w wykonaniu Teatru Tańca Terpsychora, warsztaty podróżnicze „Elegancja Francja” grupy „Poznajemy Świat”, spektakl teatralny pt. „Piękna i bestia” przygotowany przez Studio Teatralne KRAK-ART. Gratką dla wielu uczestników pikniku będzie możliwość zwiedzania w Bibliotece Głównej otwartego dzień wcześniej, 28 czerwca, Gabinetu Sławomira Mrożka – pisarza, dramaturga i rysownika o sławie światowej. Podczas pikniku będzie można także wziąć udział w warsztatach plastycznych, grach i zabawach; na dzieci czekać będą postaci z „Małego Księcia”.
Kolejne literackie tygodnie literackie w Biblioteki Kraków odbędą się w lipcu i sierpniu: brytyjski (8-12 lipca) i chiński (5-9 sierpnia). Finałowym wydarzeniem każdego tygodnia będzie piknik w ogrodzie przy Bibliotece Głównej, z bogatym programem tematycznym.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Szczegółowe informacje o projekcie i każdym z jego wydarzeń publikowane na www.biblioteka.krakow.pl oraz Facebooku Biblioteki Kraków.