Noc Muzeów dla dzieci w Muzeum Współczesnym

Muzeum Współczesne, plac Strzegomski, Wrocław
🗺 mapa
📅 sobota 18.05.2019
noc-muzeow-mww-2019
 

W dniu 18 maja Muzeum Współczesne Wrocław będzie otwarte od godz. 16.00.

Muzeum Współczesne Wrocław na Noc Muzeów zaplanowało: oprowadzania po wystawach Ignacy Czwartos. Malarz polskiStany skupienia i Beata Stankiewicz-Szczerbik. Superpozycje, dla dzieci i nie tylko – zabawę interaktywną instalacją Patrycji Mastej i Magdaleny Skowrońskiej Obrazośnienie, fotobudkę, w której można zrobić pamiątkowe selfie zainspirowane wystawami, hipnotyzujący koncert We Will Fail (Aleksandra Grünholz) na dachu muzeum, dla zgłodniałych posiłek z Pepperminta Food Truck oraz bezpłatny wstęp na wszystkie wystawy czasowe i stałe.

PROGRAM

godz. 16.15: Inauguracja Nocy Muzeów przez dyrektora MWW Andrzeja Jarosza (poziom 1)

godz. 17.00: Oprowadzanie po wystawie Ignacy Czwartos. Malarz polski / prowadzenie: dr Andrzej Jarosz (poziom 0)

godz. 18.30: Oprowadzanie po wystawie Stany skupienia / prowadzenie: dr hab. Małgorzata Jankowska (poziom 3 i 4)

godz. 20.00: Oprowadzanie po wystawie Beata Stankiewicz-Szczerbik. Superpozycje / prowadzenie: Beata Stankiewicz-Szczerbik (poziom 5)

godz. 21.00–22.00: Koncert We Will Fail (Aleksandra Grünholz) (taras na dachu MWW)

godz. 16.00–24.00: Zabawa interaktywną instalacją Obrazośnienie, wiek od 2 lat (poziom 2)

godz. 16.00–24.00: Bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych / aktualnie prezentowane wystawy: Ignacy Czwartos. Malarz polskiStany skupieniaBeata Stankiewicz-Szczerbik. SuperpozycjeArchiwum Jerzego Ludwińskiego

godz. 17.00–21.00: Fotobudka dla każdego / zainspiruj się wystawami i uwiecznij ich własną interpretację na autorskiej fotografii (poziom 1)

godz. 16.00–24.00: Pepperminta Food Truck (plac przed wejściem do muzeum)

AKTUALNIE PREZENTOWANE WYSTAWY

POZIOM 0

Ignacy Czwartos. Malarz polski
Kurator: Andrzej Jarosz
Ignacy Czwartos konsekwentnie definiuje się jako malarz polski. Bez emfazy i nachalnej dydaktyki, choć niekiedy prowokacyjnie, odwołuje się do swojskości, rodzimej kultury i tradycji polskiej sztuki (malarstwo barokowe, sztuka sarmacka, portret trumienny). Prowadzi też interesujący dialog z modernistycznymi artystami (Wróblewskim, Strzemińskim, Malewiczem, Mondrianem). Ekspozycja Malarz polski jest przeglądem tematów ramowych opracowywanych przez malarza: pejzażu, portretu i figuracji splecionej z historią najnowszą.

Archiwum Jerzego Ludwińskiego
Stała przestrzeń ekspozycyjno-badawcza, łącząca w sobie elementy wystawy, archiwum i magazynu sztuki. Ta potrójna struktura podporządkowana jest głównej roli Archiwum, jaką stanowi ukazanie intelektualnej spuścizny Jerzego Ludwińskiego i jego znaczenia dla kształtowania się wrocławskiej oraz polskiej sceny artystycznej przełomu lat 60. i 70. XX wieku.

POZIOM 1

Agnieszka Sejud. Ołtarze
Kurator: Paweł Bąkowski
Ołtarze można określić jako subiektywną wizję współczesnej Polski autorstwa Agnieszki Sejud. Zdjęcia składające się na cykl powstały w wyniku namysłu nad kondycją ojczyzny, którego podjęła się fotografka. Ołtarz stał się w nich wiodącą metaforą odnoszącą się do powierzchownej religijności zdominowanej przez plastik i kicz, ale przede wszystkim przez egoizm. Albowiem w krzywym zwierciadle stworzonym przez Sejud wszyscy modlą się o własny ołtarz, patrzą krótkowzrocznie i dbają wyłącznie o swoje interesy.

POZIOM 2

Obrazośnienie instalacja interaktywna w przestrzeni Samoobsługowego Muzeum
Autorki: Patrycja Mastej i Magdalena Skowrońska
Choć często o tym zapominamy, to codziennie odwiedzamy niezwykłą krainę snu, w której rządzi język fantazji. Przenieś się tam na jawie! Daj się ponieść intuicji i z magnetycznych elementów ułóż to, co przydarzyło się w świecie snu. Wystawa interaktywna Obrazośnienie to przestrzeń, która zaprasza do wejścia w proces twórczy i zwizualizowania swojego wewnętrznego snu, który przydarza się nam się nieustannie – nawet wtedy, gdy nie jesteśmy tego świadomi.

POZIOM 3 i 4

Stany skupienia
Kuratorka: Małgorzata Miśniakiewicz
Punktem wyjścia dla Stanów skupienia są autoportrety wybitnej wrocławskiej artystki – Natalii LL, skonfrontowane z pracami ponad 40 twórczyń z Polski i państw byłego bloku wschodniego. Skupiona na medium fotografii, wideo i działaniach dokamerowych wystawa, stawia pytania o performowanie własnej osoby, strategie reprezentacji oraz tworzenie i dekonstrukcję wizerunku kobiety. Mnogość perspektyw traktujących o kobiecym doświadczeniu składa się na wielowątkową opowieść, w której społeczna i polityczna rola kobiet przeplata się z prywatnymi narracjami.

POZIOM 5

Beata Stankiewicz-Szczerbik. Superpozycje
Kurator: Paweł Bąkowski
Szkło, czyli materia statyczna, mająca określone cechy fizyczne, to zaledwie punkt wyjścia do efemerycznych prac Beaty Stankiewicz-Szczerbik. Artystka redefiniuje szklaną materię, śmiało wplatając ją w narracje o charakterze performatywnym, instalacje czy prace wideo. Dzięki tym zabiegom szkło traci swoją fizykalność, staje się trudnym do zdefiniowania, niepokojącym zjawiskiem. Za jego pomocą artystka tworzy złożone autoportrety, opowiada o macierzyństwie, o poszukiwaniu tożsamości, o kobiecości i przemijaniu. Obnaża własne szklane serce, którego biciem steruje widz.

TARAS NA DACHU MWW

Koncert We Will Fail (Aleksandra Grünholz)
Nagrania terenowe, sample z taśm, szumy, syntezatory i elektroniczna perkusja zmieszane w niepokojącą całość – wszystko to czeka na Was podczas wieczornego koncertu na dachu MWW! W świat eksperymentalnego techno zabierze nas Aleksandra Grünholz – twórczyni działająca na polu audioperformansu i jedna z ważniejszych artystek w rodzimym świecie muzyki elektronicznej.

FOTOBUDKA (poziom 1)
Czy z Muzeum można wynieść obraz? Przyjdź razem z przyjaciółmi, rodziną i zrób pamiątkowe zdjęcie z wizyty w Muzeum. Zabierz je ze sobą i podziel się nim na Instagramie czy Facebooku oznaczając je hashtagiem #nocmuzeowmww.
Najciekawsze zdjęcia oznaczone hashtagiem #nocmuzeowmww opublikujemy na Facebooku i Instagramie MWW!
Fotobudka adresowana jest zarówno do dorosłych jak i najmłodszych odbiorców.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent