Mała Boska Komedia 2021 – ulubiony festiwal młodych widzów znowu na żywo
Delfinek
Teatralne święto dla dzieci i młodzieży w Teatrze Łaźnia Nowa wraca w ulubionej formule młodych widzów – na żywo, na scenie, w bezpośrednim spotkaniu z odbiorcami. Już 17-19 września odbędzie się pierwsza odsłona tegorocznej edycji Festiwalu Mała Boska Komedia. Spektakle obejrzymy także w listopadzie oraz grudniu.

Jak co roku w programie znajdziemy najciekawsze produkcje dla młodszych widzów i odważne tytuły dla nastolatków. Łączy je chęć nawiązania partnerskiego dialogu z odbiorcą, próby szukania nowych środków wyrazu, czy oswajanie trudnych i niewygodnych tematów. We wrześniu zobaczymy w Krakowie propozycję dla młodzieży: „Wszechmocnych w sieci” Teatru Kamienica w Warszawie (17.09 godz. 18:00) oraz dla młodszych widzów – „Wędrówkę Nabu” Teatru Lalek Arlekin w Łodzi (19.09 godz. 17:00), zeszłorocznego laureata Grand Prix Festiwalu. Festiwalowe spektakle obejrzy demokratyczne dziecięco-młodzieżowe Jury i przygotuje recenzje zwrotne dla twórców.

W tegorocznym programie znalazły się spektakle, które podejmują ważne kwestie. Będziemy z dziećmi rozmawiać o kryzysie migracyjnym i nietolerancji czy dojrzewaniu, odwadze i buncie. Nastolatkowie zastanowią się nad hejtem i cyberprzemocą, ale też nad cielesnością, czy w ogóle – światem z perspektywy żyjących ciał. Wydarzenia festiwalowe zaplanowaliśmy na wrzesień, listopad i grudzień – zapowiada Martyna Paliś z Teatru Łaźnia Nowa.

Działania w ramach uruchomionej w zeszłym roku w platformy współpracy z młodzieżą, mają swoją kontynuację w nowym sezonie. STUDIO teatrgaleria w Warszawie oraz Teatr Polski w Bydgoszczy we współpracy z Łaźnią Nową przygotowują spektakl „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha, którego głównym tematem jest dorastanie. Do udziału w tworzeniu przedstawienia zaproszono nastoletnie osoby z Bydgoszczy i Warszawy oraz wychowanków domu dziecka w Szamocinie, z którymi reżyser rozwijał w ostatnich latach szereg projektów teatralnych.

Projekty partycypacyjne są szczególnie bliskie Łaźni Nowej. W zeszłym roku inaugurowaliśmy sezon projektem „Granice otwarte” w reżyserii Łukasza Zaleskiego z udziałem grupy młodych ludzi z Krakowa. W tym roku o przyszłość – tym razem samego teatru – pytamy młodych dorosłych z sześciu miast w Polsce – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa.

W Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii przy Teatrze Łaźnia Nowa, od 15 do 19 września pracować będzie grupa młodych osób, które na co dzień są związane z: Teatrem Horzycy w Toruniu, TR Warszawa, Wrocławskim Teatrem Lalek, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie. Wspólnie z kuratorką projektu „21 postulatów dla przyszłości teatru” – Dorotą Kowalkowską oraz reżyserem – Michałem Buszewiczem nakreślą wizję teatru, jakiego potrzebują młodzi ludzie, za jakim tęsknią i od którego wolą się trzymać z daleka.

W ramach warsztatów młodzież przygotuje autorską instalację performatywną złożoną z 21 postulatów, po której zostanie dźwiękowy ślad w postaci podcastu. Warsztatom towarzyszyć będzie wieczorne oglądanie spektakli i dyskusje o repertuarze dla młodzieży w Polsce. Instalacja stanie się pretekstem do podjęcia szerszej debaty – z udziałem artystów, twórców, dyrektorów – o kierunkach współpracy z młodzieżą, które warto wyznaczyć w teatrach instytucjonalnych, wsłuchawszy się w jej głos.

Instalację będzie można zobaczyć 19 września o 19:00 w Domu Utopii.

Bilety: bilety.laznianowa.pl

Festiwal Mała Boska Komedia dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

PROGRAM |  WRZESIEŃ:

17.09.2021, godz. 18:00 – Wszechmocni w sieci, Teatr Kamienica w Warszawie, spektakl dla widzów 13+, czas trwania: 60 min

Lajki, stories, snapy – to świat, w którym dzisiaj żyją młodzi ludzie. Akceptacja siebie, relacje, uczucia zależne są od liczby kciuków, serduszek i cukierkowych komentarzy. Co się stanie kiedy jednak przyjdzie zmierzyć się z cyberprzemocą, hejtem, mową nienawiści? Kto ukrywa się pod anonimowym profilem oprawcy? Jak bardzo boli wylana w komentarzach agresja, upublicznienie zdjęć wbrew woli ofiary, spreparowanie ośmieszających wpisów. I wreszcie – do czego może doprowadzić brutalność w świecie Internetu…
Sztuka porusza bardzo aktualny problem przemocy w cyberprzestrzeni i pokazuje konsekwencje, o których powinno się mówić głośno. Bardzo głośno. Twórcy proponują młodym widzom emocjonalną i prowokującą rozmowę o nich samych, zdecydowanie wykraczającą poza moralizatorskie tony. Podczas spektaklu aktorzy postawią publiczność zarówno w roli ofiary, jak i sprawcy, przez co skłonią do refleksji i zadania sobie wielu, często niewygodnych pytań
Uwaga: w spektaklu używane są światła stroboskopowe

Autor: Wawrzyniec Kostrzewski
Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski
Współpraca reżyserska: Olga Sarzyńska
Muzyka: Piotr Łabonarski
Wizualizacje i kostiumy: Maria Matylda Wojciechowska
Choreografia: Jarosław Staniek/Katarzyna Zielonka
Produkcja: Karolina Gromadzka
Światło: Szymon Szczęsny
Obsada: Olga Sarzyńska, Dominika Majewska, Katarzyna Ucherska, Maria Sobocińska, Marcin Stępniak

 19.09.2021, godz. 17:00 – Wędrówka Nabu, Teatr Lalek Arlekin w Łodzi, spektakl dla widzów 7+, czas trwania: 60 min

Nabu to mała dziewczynka, która mieszka w wiosce za morzem. Ma piękny, ciepły dom i kochającą rodzinę. Pewnego dnia, w niewyjaśnionych dla niej okolicznościach wybucha pożar, który odbiera im wszystkim bezpieczne schronienie. Dom udaje się szybko odbudować, ale niestety, nie na długo, bo wkrótce znów pojawia się ogień… Nabu postanawia uciec z ogarniętej pożogą rodzinnej wioski, by odnaleźć miejsce, w którym nie palą się domy i gdzie wszyscy mogliby być wreszcie bezpieczni.
„Wędrówka Nabu” to historia o odwadze, strachu i poszukiwaniu domu. Spektakl stanowi zapis heroicznej, samotnej wyprawy przez pustynie i wielkie wody, podczas której dziewczynka nie spotyka życzliwych ludzi, wpada w niewidoczne druty kolczaste, które pozostawiają odczuwalne rany oraz zobaczy łódki, których nie ma… lub są, ale nie dla wszystkich. Historia Nabu pokazuje, jak ciężko jest uciec przed strachem i bólem. Jak wiele trzeba wycierpieć, by osiągnąć cel wędrówki. I mimo tego, że dotychczasowa droga bardzo ją okaleczyła i wystraszyła, mała bohaterka decyduje się wyruszyć poza bezkres horyzontu. Do lepszego świata..
Książka Jarosława Mikołajewskiego na podstawie, której powstał spektakl to niezwykła, poetycka opowieść podejmująca temat kryzysu migracyjnego i nietolerancji. Jej adaptacja jest opowiedziana przy użyciu lalek stolikowych i plastycznych środków wyrazu. Ożywiona przez troje aktorów jest pretekstem do odważnej dyskusji z młodym odbiorcą, być może łamiąc społeczne a nawet polityczne tabu.

REALIZATORZY:
Reżyseria: Przemysław Jaszczak
Tekst piosenki: Magda Żarnecka
Scenografia: Aleksandra Starzyńska
Muzyka: Urszula Chrzanowska
Projekcje: Agnieszka Waszczeniuk

OBSADA:
Adrianna Maliszewska – Nabu
Wojciech Schabowski – narrator, żołnierz, policjant, celnik
Michał Szostak – narrator, żołnierz, policjant, celnik
oraz pedagożka teatru – Justyna Rogowska

19.09.2021, godz. 19:00 – 21 postulatów dla przyszłości teatru / instalacja performatywna

 Po miesiącach spędzonych bez teatru i zajęć na żywo, spotkają się w jednym miejscu i „nowej” sytuacji.
W ciągu czterech intensywnych dni wspólnej pracy warsztatowej w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii, kilkanaścioro nastolatków przyjrzy się krytycznie teatrowi i podzieli pomysłami na jego przyszłość.
Młodzi dorośli z Krakowa, Torunia, Wałbrzycha, Sosnowca, Wrocławia i Warszawy stworzą „grupę operacyjną ds. młodych w teatrze” i nakreślą wizję teatru, jakiego potrzebują, za jakim tęsknią i od którego wolą się trzymać z daleka.
W ramach warsztatów prowadzonych przez dramaturga i reżysera Michała Buszewicza, młodzież przygotuje autorską instalację performatywną złożoną z 21 postulatów, po której zostanie dźwiękowy ślad w postaci podcastu. Warsztatom towarzyszyć będzie wieczorne oglądanie spektakli i dyskusje o repertuarze dla młodzieży w Polsce.
Przygotowane przez młodzież postulaty staną się zaproszeniem do szerszej debaty z udziałem artystów – jakiego teatru potrzebują młodzi, jaki chcą współtworzyć i oglądać, a w końcu – jakie nowe kierunki współpracy z młodzieżą warto wyznaczyć w teatrach instytucjonalnych, wsłuchawszy się w jej głos.
To kolejny już projekt partycypacyjny w Łaźni Nowej, który daje młodzieży możliwość formułowania na forum swoich myśli i dzielenia się nimi ze światem. Zachęcamy młodych uczestników kultury do partnerskiego dialogu.
Tym razem sięgamy daleko poza granice Krakowa, zapraszając do współpracy uczestników z całego kraju, a pracę zrealizujemy w nowym miejscu w Nowej Hucie, w którym sztuka i kreatywne energie traktowane są ze szczególną czułością i uważnością.

W spotkaniu wezmą udział młodzi ludzie z teatrów: Teatru Horzycy w Toruniu, TR Warszawa, Wrocławskiego Teatru Lalek, Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.
Młodzież przyjedzie do Krakowa wraz z pedagogami teatru, prowadzącymi w rodzimych teatrach działania skierowane do nastoletnich odbiorców.
Warsztat o młodych w teatrze z ich udziałem poprowadzi kuratorka projektu i pedagożka teatru – Dorota Kowalkowska.

Kuratorka projektu: Dorota Kowalkowska
Praca warsztatowa, reżyseria instalacji: Michał Buszewicz

Pokaz finałowy – 19.09 godz. 19:00, Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii. Z biletem na spektakle Festiwalowe wstęp bezpłatny. Rezerwacje miejsc: bilety@laznianowa.pl

Wejściówki na instalację oraz bilety na spektakle festiwalowe (5//25/40 zł): bilety.laznianowa.pl

Mała Boska Komedia 2021 - ulubiony festiwal młodych widzów znowu na żywo

180 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent