Komorebi ekoprojekt (nie tylko) dla dzieci

📅 piątek 28.08.2020 do niedziela 20.09.2020
Komorebi ekoprojekt (nie tylko) dla dzieci

*”Komorebi” oznacza w języku japońskim rozproszone światło, które przedziera się przez liście drzew. To optyczne zjawisko kojarzy się z dzieciństwem, z beztroskim tarzaniem się po trawie, leżeniem w hamaku, bujaniem się na huśtawce zawieszonej na drzewie.

Kiedy byłam dzieckiem, spędzałam dużo czasu na wsi i w lesie. Przemierzyłam leśnymi ścieżkami niezliczoną ilość kilometrów, upajając się ciężkim, wilgotnym zapachem mchu i ziemi, nasłuchiwałam odgłosów zwierząt i szukałam ich tropów. Teraz, kiedy jestem już dorosła, staram się wyjeżdżać poza centrum miasta jak najczęściej, bo czuję, że na łonie natury „wracam do siebie”. Lubię kłaść się pod drzewem i patrzeć na słońce przesączające się przez liście. Temu pięknemu zjawisku optycznemu japończycy nadali określenie komorebi. Tak właśnie nazwałam projekt, który powstał z miłości do natury.

Ta wystawa utkana jest z ptasich treli, zapachu mchu rosnącego na gałęzi leżącej na mokrej ściółce, szumu kołyszących się na wietrze drzew. Zachwytem nad cudem natury dzielą się również artystki i artyści, których zaprosiłam do współpracy. Każda z osób poprzez swoją pracę opowiada w inny sposób o tym, co jest dla niej ważne w kontakcie z przyrodą: co ją ciekawi, co zachwyca, co inspiruje, co kocha, co niepokoi. Ale wszystkie opowieści łączy jedno – głębokie przekonanie o tym, że jesteśmy nieodłączną częścią przyrody i że naszym obowiązkiem jest to, żeby traktować ją z szacunkiem.

Wystawa jest polem do swobodnej eksploracji, doświadczania sztuki wszystkimi zmysłami. Dzieci mogą dotykać, wąchać, nasłuchiwać dzieł sztuki. Projekt ma zwrócić uwagę na silny aspekt naturalnej, nierozerwalnej więzi człowieka z naturą. Ta relacja to terytorium, na którym zbiegają się refleksje socjologów, etyków, przyrodników, ekologów, artystów. W dobie kryzysu klimatycznego, każde działanie ekologiczno-edukacyjne ma ogromne znaczenie, dlatego realizujemy również warsztaty, akcje artystyczne, spotkania jako działania towarzyszące wystawie. Będą one miały na celu uwrażliwianie na piękno otaczającej nas przyrody i zwiększenie ekologicznej świadomości. Spotkania będą realizowane zarówno w Galerii BWA jak i na łonie natury. Staraliśmy się stworzyć projekt jak najbardziej ekologiczny, ograniczając do minimum ilość śmieci do stworzenia wystawy. Prace stworzone przez artystów są wykonane z naturalnych tworzyw, druki towarzyszące projektowi są realizowane na papierze z recyklingu

Kuratorka: Aneta Zasucha

Artystki i artyści:

Natalia Bażowska, Michalina Bigaj, Joanna Bronisławska / Asi Mina, Kornel Janczy, Anna Królikiewicz, Diana Lelonek, Krzysztof Maniak, Diana Rönnberg, Matylda Sałajewska, Michał Smandek, Paweł Szeibel, Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan / do dizajnu, Urszula Zajączkowska.

Komorebi to projekt, na który składają się działania realizowane specjalnie dla dzieci: wystawa, interdyscyplinarne warsztaty, spotkania z artystami, akcje artystyczne.

Projekt ma dwa główne założenia: przede wszystkim zaproszeni do współpracy artyści  stworzyli interaktywne prace na wystawę, której można doświadczać w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach do 20 września br. Wystawa jest polem do swobodnej eksploracji, doświadczania sztuki wszystkimi zmysłami. Dzieci  mogą dotykać, smakować, wąchać, nasłuchiwać dzieł sztuki. Projekt ma również zwrócić uwagę na silny aspekt naturalnej, nierozerwalnej więzi człowieka z naturą. Ta relacja to terytorium, na którym zbiegają się refleksje socjologów, etyków, przyrodników, ekologów, artystów. W dobie kryzysu klimatycznego, każde działanie ekologiczno-edukacyjne ma ogromne znaczenie, dlatego warsztaty, akcje artystyczne, spotkania, odbywające się w ramach projektu uwrażliwiają na piękno otaczającej nas przyrody i zwiększają ekologiczną świadomości. Ten projekt ma uświadamiać dzieciom (i dorosłym), że człowiek jest nieodłącznym elementem przyrody. Dzieciństwo to idealny czas na to, aby wyrobić dobre nawyki na całe  życie. Budowanie i wzmacnianie w dzieciach więzi z przyrodą jest niezbędne, aby mogły rozwijać się w sposób pełny i zrównoważony. A rozwijanie postawy pokory i szacunku wobec przyrody jest niezbędne do tego, aby ją ocalić.

 Przed nami jeszcze następujące warsztaty:
– warsztaty roślinne Pawła Szeibla (14 września, godz. 10.00)
– warsztaty dźwiękowe Michała Smandka (15 września, godz. 10.00)
– warsztaty dźwiękowe Joanny Bronisławskiej / Asi Miny (17 września, godz. 10.00)
– warsztaty budowania domków dla ptaków i owadów Krzysztofa Maniaka (19 września, godz. 10.00)

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, prosimy o zapisy: edukacja@bwa.katowice.pl / 32 259 90 40

 

Partnerzy projektu „Komorebi”;

Pracownia Edukacji Żywej, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Fundacja „Dzieci w Naturę”, Fundacja „Nauka poszła w las”, Fundacja „Kosmos”

Wszystkie działania w ramach projektu Komorebi są BEZPŁATNE.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt potrwa do 20 września 2020 roku.

Zapraszamy do zaglądania na naszą stronę oraz śledzenia Galerii Sztuki Współczesnej BWA na facebooku (https://www.facebook.com/bwakatowice) i instagramie (@bwa_katowice)

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent