I po kim Ty to masz? Lato w muzeum – warsztaty dla dzieci i rodzin

różne oddziały MNK
🗺 mapa
📅 wtorek 29.08.2017
5 zł
I po kim Ty to masz? Lato w muzeum warsztaty dla dzieci i rodzin

Chryzantemy w dłoniach dziewczynki i kolor czapki na głowie Stańczyka, konia z rzędem i mrówki na sukni Telimeny, wstrzymane słońce oraz Polskę, której nie ma na mapie, przepis na świąteczną babkę i „uje”, którego się nie kreskuje, świąteczną szopkę i zakopiański kredens, filiżankę z Ćmielowa, łyżkę z dedykacją, sygnet z herbem, zegarek z kopertą i pocztówkę z Ciechocinka.

Po przodkach dziedziczymy nie tylko kolor oczu, alergię na orzechy czy talent do opowiadania dowcipów. Minione pokolenia zostawiły nam dzieła sztuki, literaturę i przedmioty – te, z których jesteśmy dumni, i te, których się troszkę wstydzimy. Cenne, piękne i do dziś podziwiane oraz dziwne, niepraktyczne lub budzące zdumienie.

Pamiątki, wspomnienia, zwyczaje, tradycje, a nawet niektóre skojarzenia są dziś naszym wspólnym dziedzictwem. Zapraszamy do udziału w cyklu letnich warsztatów, podczas których poprzyglądamy się naszym przodkom i sobie nawzajem, poszperamy w zakamarkach naszej muzealnej rekwizytorni i wspólnie zastanowimy się, po kim my to wszytko mamy.

Zapraszamy dzieci do udziału w cyklu spotkań i warsztatów, które odbywać się będą w wybranych Oddziałach i Galeriach Muzeum Narodowego w Krakowie. Na większość zajęć obowiązuje rezerwacja. Sugestie dotyczące wieku dzieci znajdują się pod terminami. W przypadku młodszych dzieci obecność i pomoc rodziców bądź dorosłych opiekunów jest mile widziana.

Część warsztatów odbywa się w ramach programu towarzyszącego wystawie „#dziedzictwo”, a hasło „dziedzictwo” jest tematem przewodnim wszystkich wydarzeń.

SIERPIEŃ

  • 22.08.2017 (wtorek), godz. 10.30
    Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
    Kto mieszka w obrazie
    Kim oni są? Dlaczego spoglądają na nas lub wyglądają, jakby nikim się nie przejmowali? Niektórzy sprawiają wrażenie bardzo zajętych. Przyjrzymy się bohaterom obrazów i wspólnie zastanowimy się, dlaczego akurat ich malowali artyści. Jakie ma to znaczenie dla nas dzisiaj?preferowany wiek dzieci: 6–9
    prowadzenie: Katarzyna Maziarz
  • 24.08.2017 (czwartek), godz. 10.30
    Gmach Główny / wystawa: #dziedzictwo
    Podróż w (nie)znane
    Podróże fascynują, lubimy wyjeżdżać, zwiedzać, poznawać nowe miejsca. Wówczas odpoczywamy, ale także uczymy się i odkrywamy różnorodność świata. Dawniej, gdy każda podróż była wydarzeniem wymagającym szczególnych przygotowań, ta rozmaitość była bardziej zaskakująca i przez to bardziej pociągająca niż dziś. Podczas warsztatów spróbujemy dowiedzieć się, jaki wpływ miały podróże i relacje dawnych podróżników na miejsce, w którym obecnie żyjemy.preferowany wiek dzieci: 7–10
    prowadzenie: Blanka Dudek
  • 25.08.2017 (piątek), godz. 10.30
    Dom Józefa Mehoffera
    Karty pamięci – czyli co i jak zapisać, by nie zapomnieć
    Na fotografiach zapisane są chwile, które już nie wrócą: uśmiech babci, gdy nie była jeszcze babcią i nosiła długie warkocze, umazaną lodami twarz taty-małego chłopca, gasnącą świeczkę na torcie w nasze pierwsze urodziny. Zdjęcia to pamiątki po ważnych dla nas osobach, odwiedzonych miejscach, zabawnych czy mrożących krew w żyłach przygodach. A gdy są one podpisane, opatrzone dedykacją, mają odcisk palca czy szminki to już prawdziwy skarb. Dlatego wyjątkowe dla nas fotografie skrzętnie przechowujemy: w starym, solidnie oprawionym albumie, w zniszczonym pudełku po butach na dnie szuflady, w portfelu, na dysku komputera…
    W letnie przedpołudnie pochylimy się nad czarno-białymi zdjęciami rodziny Mehofferów, by zastanowić się, z jakiego powodu są one dla nas tak cenne, a opowieści o nich tak barwne. Przygotujemy również osobiste albumy-atlasy wspomnień, które pomogą nam w porządkowaniu zarówno tych dziedziczonych, jak i naszych osobistych wspomnień.preferowany wiek dzieci: 6–9
    prowadzenie: Marysia Masternak
  •  26.08.2017 (sobota), godz. 10.30
    Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich / wystawa: Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich
    (O)twórzmy świątynię pamięci!
    Kto, gdzie i w jakim celu otworzył to tajemnicze miejsce? Czy był to tylko chwilowy kaprys pewnej elegantki sprzed ponad dwustu lat, czy prezent, który ona i jej wnuk przygotowali dla nas? Otwórzmy skrzypiące drzwi do świątyni pani Izabeli, przyglądnijmy się skarbom w niej ukrytym, porozmawiajmy o jednej z najcenniejszych polskich kolekcji. Może coś wyjątkowego trafi teraz do wielkiej kolekcji naszej pamięci?preferowany wiek dzieci: 7–10
    prowadzenie: Paulina Chełmecka
  • 29.08.2017 (wtorek), godz. 10.30
    Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
    Dziedziczny znak
    Czym w ogóle jest znak? Czy można go odziedziczyć? Czy posiadanie takiego szczególnego znaku może mieć większą wartość niż skarbiec pełen cennych przedmiotów? Czy oprócz znaku można odziedziczyć legendę? W trakcie warsztatów dowiemy się, czym były znaki rodowe – czyli herby – poszukamy ich w przestrzeni muzeum, nauczymy się je opisywać i posłuchamy związanych z nimi opowieści. Później spróbujemy swoich sił w tworzeniu nie tylko herbów dla siebie i swoich rodzin, ale także fantastycznych legend herbowych.preferowany wiek dzieci: 7–10
    prowadzenie: Edyta Kuś

Prowadzący:

Blanka Dudek  – artystka, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa oraz studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i dorosłych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Bierze udział w licznych wystawach, konkursach i plenerach.

Ewelina Krawczyk – absolwentka Edukacji Artystycznej AJD w Częstochowie. Ukończyła studia podyplomowe z Arteterapii oraz Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej. Animator działań artystyczno-pedagogicznych, edukator w Muzeum Narodowym. Doświadczenie w pracy z dziećmi zdobyła jako nauczyciel w krakowskich przedszkolach. Obecnie prowadzi warsztaty plastyczne i twórcze dla dzieci. Jej pasją jest ruch i wspinaczka skalna.

Izabela Lechowicz – absolwentka Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu. Zajmuje się fotografią, prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Założyła Światłoczułą – autorską pracownię plastyczno-fotograficzną. Lubi Beskid Niski.

Agnieszka Fluder – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Pracowni Interdyscyplinarnej. Zajmuje się wideo, multimediami i działaniami w przestrzeni, eksperymentuje z ruchem oraz dźwiękiem. Prowadzi zajęcia edukacyjne, tworzy, projektuje.

Bartosz Wajer – zajmuje się fotografią eksperymentalną, animacją, malarstwem, jest także autorem interdyscyplinarnych projektów. Absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Magda Schuster – absolwentka UJ i łódzkiej ASP.  W Muzeum prowadzi zajęcia i warsztaty dla młodszych i starszych,  poza Muzeum zajmuje się ceramiką, rękodziełem artystycznym i ilustracją. Współpracuje ze szkołami i domami kultury. W wolnym czasie reanimuje peerelowkie meble.

Hiacynta Sowa – absolwentka edukacji artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, z wykształcenia magister sztuki. Prowadzi warsztaty plastyczne, ekologiczne, edukacyjne oraz zabawy integracyjne. Działa również jako trener i opiekun na zorganizowanych wyjazdach dla dzieci. Z pasją realizuje się w malarstwie sztalugowym, fotografii i ceramice.

Paulina Chełmecka – historyk sztuki, plastyk, asystent w dziale Zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich. Kilkuletni współpracownik Działu Edukacji MNK i Benedyktyńskiego Instytutu Kultury w Tyńcu.

Katarzyna Maziarz – absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, oligofrenopedagog, animator, edukator muzealny. Pracuje w Dziale Edukacji MNK, współtworząc programy dla rodzin i najmłodszych zwiedzających. Miłośniczka Młodej Polski i brudzących się w muzeum dzieci.

Marysia Masternak – absolwentka historii sztuki i edukatorka muzealna, pracuje w Dziale Edukacji MNK tworząc programy edukacyjne dla dzieci i rodzin. Interesuje się szeroko pojętą kulturą wizualną. Lubi i ceni ludzi oraz małe przyjemności i wielkie podróże (a każdą podróż, również tą z książką w dłoni w zaciszu domu, uważa za wielką).

Edyta Kuś – archeolog i edukator. W Dziale Edukacji MNK zajmuje się programem dla szkół. Interesuje się sposobami wykorzystania źródeł archeologicznych w edukacji historycznej oraz społecznym postrzeganiem pracy archeologa. Pasjonuje się archeologią średniowiecza i nowożytności.

Jagoda Gumińska-Oleksy – absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, na co dzień prowadzi warsztaty dla dzieci i opiekuje się programem edukacyjnym dla dzieci i rodzin w Muzeum Narodowym w Krakowie. Lubi podsłuchiwać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują, i wierzy, że kiedyś uda jej się wejść do wnętrz ulubionych obrazów.

Ważne informacje:

  • Preferowany wiek uczestników podano pod każdym terminem.
  • Cena: 5 zł
  • Liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja: (12) 4335 744 (w dni powszednie w godz. 9.00–16.00) lub rezerwacja@mnk.pl
257 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent