Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

Hipoterapia dla Dzieci w Poznaniu

📅 poniedziałek 11.02.2013 do poniedziałek 11.03.2013
Hipoterapia dla Dzieci w Poznaniu

 

WIOSNA 2013 – ZAJĘCIA HIPOTERAPEUTYCZNE W PONY-CLUB (POZNAŃ)

Organizator: Systemowe Wspieranie Rozwoju "Kropla" (www.i-hipoterapia.pl)
Więcej informacji oraz zapisy pod nr tel. 607 607 563

 

Nauka dowodzi, że może być elementem wspomagającym rehabilitację w różnym jej ujęciu.

Zajęcia hipoterapeutyczne w Polsce, dzielimy na: fizjoterapię na koniu, która jest formą gimnastyki leczniczej, psychopedagogiczną jazdę konną i woltyżerkę, która ukierunkowana jest na usprawnianie intelektualne oraz na terapię kontaktem z koniem, która stymuluje rozwój emocjonalny i społeczny. Oczywiście powyższy podział jest umowny bo należy pamiętać, że koń i jazda czynna wpływają na jeźdźca całościowo, a zastosowane ćwiczenia i techniki dostarczają dodatkowych, ukierunkowanych stymulacji. Zastosowany podział pozwala ujrzeć szerokie spektrum działania tej formy rehabilitacji, której jednak przebieg i efekty są wypadkową oczekiwań oraz zaangażowania wszystkich jej uczestników. Zespół hipoterapeutyczny koordynowany przez hipoterapeutę stanowią lekarz oraz inni specjaliści prowadzący osobę korzystającą z zajęć (fizjoterapeuta, pedagog, psycholog, logopeda). Hipoterapeuta, w zależności od własnych cech osobowości, doświadczenia oraz warsztatu zawodowego nadaje rytm przebiegu spotkania oraz sens obecności konia.

Czasem jest tak, że wierzchowiec, przede wszystkim pobudza ciało do ruchu, a innym razem emocje, uświadamia przeżycia lub też, dając radość, dumę i zadowolenie z samego bycia z nim, pomaga przyswoić nową wiedzę. Napędza do wykonywania trudnych w innych warunkach poleceń, monotonnych zadań. Koń i jego obecność stwarza wyjątkową atmosferę i motywację do działania. Każde spotkanie, pomimo strukturalizacji (ten sam terapeuta, ten sam koń, ta sama ujeżdżalnia, ten sam dzień i godzina, przygotowanie do zajęć, wyczyszczenie konia, moment wsiadania a potem pożegnania) jest jednostkowe i niepowtarzalne. Koń zapamiętuje poszczególne osoby, uczy się ich i reaguje w sposób adekwatny na „dany dzień".

Zajęcia hipoterapeutyczne podnoszą ogólną sprawność, normalizują napięcie mięśniowe, poprawiają równowagę i poczucie rytmu, lepsza staje się orientacja w schemacie własnego ciała oraz orientacja w przestrzeni, zwiększa się poczucie własnej wartości, poprawie podlega funkcja patrzenia, słyszenia, myślenia, zwiększają się parametry procesów uwagi i pamięci. Osoba korzystająca z hipoterapii postrzega środowisko jako bardziej przyjazne stąd i relacje społeczne są bardziej satysfakcjonujące.

„W ciszy daje się usłyszeć nawet najbardziej subtelne emocje".

 

 

582 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent