Fantastyczne stwory i jak je znaleźć – ferie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

pl. Jana III Sobieskiego 2
🗺 mapa
📅 piątek 09.02.2024 do sobota 10.02.2024
🎫 14zł
Fantastyczne stwory i jak je znaleźć – ferie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Kto nie lubi historii o smokach, jednorożcach, bebokach, południcach czy innych stworach? Na naszych warsztatach weźmiemy pod lupę wszystkie pradawne opowieści, wytropimy fantastyczne stwory ukryte na obiektach muzealnych i spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd one właściwie pochodzą. Podczas warsztatów nie tylko odwiedzimy ciekawe wystawy, ale również wykonamy własną pracę artystyczną lub weźmiemy udział w fascynującej grze.

wstęp: 14 zł
obowiązują zapisy w Dziale Edukacji (dwa tygodnie przed zajęciami): 32 281 82 94, w. 127
zbiórka: przed kasą główną MGB, pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzi: Dział Edukacji i Dział Archeologii MGB

13 stycznia (sobota), godz. 12.30
Kamuflaż na dinozaura
prowadzą: Anna Rak i Marek Ryś
Dzięki tym warsztatom nie tylko dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o dinozaurach i zobaczycie skamieniałe kości prehistorycznych istot, ale ponadto każdy będzie mógł zamienić się w niemal prawdziwego dinozaura i śmiało wkroczyć w świat sprzed milionów lat. Stworzycie specjalny kostium, który, chociaż skromny, zmieni Was w prehistoryczne jaszczury.

27 stycznia (sobota), godz. 12.30
Karnawał po śląsku
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
Karnawał bez maski to jak Kubuś Puchatek bez Prosiaczka! Chyba każdy słyszał o karnawale w Rio, ale nie wszystkim znana jest tradycja karnawału na Górnym Śląsku. Dawniej był to niezwykle radosny okres, obfitujący w zaskakujące zabawy. Wyszkubki, zimowe wesela, taniec „na owies”, korowody zapustne, babski comber, taniec z niedźwiedziem i przede wszystkim wielkie muzykowanie – nasi pradziadowie wiedzieli, jak się bawić! Na zajęciach wykonamy maski, które pozwolą nam zmienić się w fantastyczne stworzenia uczestniczące w zimowych zabawach naszych pradziadków.

30 stycznia (wtorek), godz. 12.30
Tajemnice starych ksiąg
prowadzą: Anna Rak i Magdalena Pospieszałowska
Czy wiecie, jak wyglądały średniowieczne manuskrypty, z czego wykonywano papier i jakie tajemnicze stwory znajdowały się na kartach starych ksiąg? Tym razem wcielimy się w rolę mnichów – tych, którzy wykonają samodzielnie papier czerpany – i dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o historii pisma.

31 stycznia (środa), godz. 12.30
Poszukiwacze zaginionego jednorożca
prowadzi: Cecylia Jańczuk
Co tak naprawdę możemy znaleźć na starych kaflach zdobiących niegdyś piece? Czy pojawiają się tam jakieś dziwne postacie? Podczas warsztatów dowiemy się, w jakie stworzenia wierzyli ludzie w czasach średniowiecza i jak te opowieści dotrwały do naszych czasów. Pojawią się z pewnością opowieści o smokach, jednorożcach, syrenach i wielu innych fantastycznych stworzeniach. Na koniec każdy stworzy i nazwie swoją uroczą bestię.

1 lutego (czwartek), godz. 12.30
Plamotwory – kawowe stwory
prowadzi: Anna Rak
Przywykliśmy do myśli, że malować można tylko farbami. Tymczasem malować można wszystkim – herbatą, kawą, sokami owocowymi, a jeśli lubicie odrobinę tajemniczości, również sokiem z cytryny albo mlekiem. Oczywiście każda z tych cieczy ma inne właściwości barwienia papieru, które można w różny sposób wykorzystać do malowania obrazów. Ale jak to zrobić? Zapraszamy na zajęcia, w czasie których obudzimy wyobraźnię i nauczymy się, że „danie plamy” może być świetną bazą dla dzieła sztuki.

2 lutego (piątek), godz. 12.30
Śląska demonologia dla odważnych
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
Zima to czas grubych wełnianych swetrów, herbaty z cytryną, długich wieczorów oraz opowieści przy kominku. Najlepsze z tych opowieści są oczywiście te, które nas straszą, traktując o różnej maści upiorach, zmorach i innych przedziwnych oraz tajemniczych stworzeniach żyjących wokół. Uwielbiali je także nasi pradziadkowie! Pretekstem do poznawania ich życia będą historie o różnych stworach, potworach i demonach, które dawniej zaludniały śląskie ziemie. Kim była południca, fajerman lub mamuna i co mówiły o świecie? Czy na pewno zniknęły? Zapraszamy na zajęcia, na których najmłodsi dowiedzą się, dlaczego tak bardzo lubimy się bać oraz czego (i dlaczego) bali się nasi przodkowie na Śląsku.

3 lutego (sobota), godz. 12.30
Żywa prehistoria
prowadzą: Anna Rak i Cecylia Jańczuk
Jak wyglądają potomkowie dinozaurów i czy jeszcze dziś możemy ich spotkać? Podczas zajęć wykonamy miniaturowe kaboszony, które pomogą nam zachować pamięć o tamtych czasach.

6 lutego (wtorek), godz. 12.30
Kamuflaż na dinozaura
prowadzą: Anna Rak i Marek Ryś
Dzięki tym warsztatom nie tylko dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o dinozaurach i zobaczymy skamieniałe kości prehistorycznych istot, ale ponadto każdy będzie mógł zamienić się w niemal prawdziwego dinozaura i śmiało wkroczyć w świat sprzed milionów lat. Stworzymy specjalny kostium, który, chociaż skromny, zmieni nas w prehistoryczne jaszczury.

7 lutego (środa), godz. 12.30
Beboki z kachli
prowadzi: Dział Archeologii MGB
Zapraszamy na warsztaty, podczas których zanurzymy się w barwnym świecie potworów i niezwykłych zwierząt rodem ze średniowiecza. Odkryjemy tajemnicze zwierzaki i fantastyczne stwory przypominające smoki i stonogi, ukryte na starych kaflach, by następnie poznać materiał, jakim jest glina, i dzięki przygotowanym formom stworzyć własne projekty kafli.

8 lutego (czwartek), godz. 12.30
Kto w lesie spotka swojego przodka?
prowadzi: Marek Ryś
Podczas zajęć udamy się na wyprawę do naszego muzealnego lasu, który skrywa wiele tajemnic. Jego mieszkańcy niechętnie opowiadają o nich obcym, ale dla nas zrobią wyjątek. Obiecujemy, że żadne zwierzę ani roślina w trakcie zabawy nie ucierpi, a tym, co z lasu wyniesiemy, będzie wiedza i szacunek dla jego mieszkańców. Zajęcia opierają się na odczytywaniu znaków i kolekcjonowaniu fragmentów informacji, by potem złożyć je w całość.

9 lutego (piątek), godz. 12.30
Pogromcy mitów – Smok wawelski
prowadzą: Anna Rak i Marek Ryś
Czy Smok wawelski istniał naprawdę? Podczas zajęć poznamy legendę związaną z tym fantastycznym stworzeniem, wspólnie przygotujemy przedstawienie muzyczne, które później wykonamy w przestrzeni Galerii Malarstwa Polskiego, a także udamy się w podróż do przeszłości oraz spróbujemy wytropić prawdziwego Smoka wawelskiego.

10 lutego (sobota), godz. 12.30
Jednorożce… z piernika
prowadzi: Cecylia Jańczuk
Pierniki i pierniczki na przestrzeni dziejów przybierały najróżniejsze, zawsze niezwykle ciekawe symboliczne kształty, nieraz mające konkretne znaczenia. Widzieliście ciasteczka w kształcie karocy zaprzężonej w konie albo w formie niedźwiedzia? A może wiecie, co znaczy otrzymanie pierniczka w kształcie eleganckiej, ozdobnej rękawiczki? Czy tylko serce jest symbolem miłości? Na zajęciach obejrzymy XVIII-wieczne formy piernikarskie i dowiemy się, jakie ukryte znaczenia mogą się za nimi kryć. Ozdobimy też pierniczki, które potem będzie można sprezentować komuś jako słodką walentynkę. Czy znajdą się na nich mityczne i prehistoryczne stwory?

753 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent