Poniżej program wydarzenia:
Oddział Pałac Biskupów Krakowskich
- Zwiedzanie wystawy czasowej Portret – zwierciadło duszy. Obraz społeczeństwa polskiego od początku XIX wieku do roku 1914, na przykładzie zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach.
- Zwiedzanie ekspozycji stałych i Galerii malarstwa polskiego i europejskiej sztuki zdobniczej.
- Kielecka gra Muzeaika pt. Liczydło.
Oddział Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
- Zwiedzanie wystawy biograficznej poświęconej Stefanowi Żeromskiemu.
- Kielecka gra Muzeaika pt. Liczydło.
Oddział Muzeum Dialogu Kultur:
- WATCH DOCS non stop – Pokażemy dziesięć krótkometrażowych obrazów z Objazdowego Festiwalu WATCH DOCS, który w Kielcach rusza już 22 maja. Zobaczymy między innymi meksykańską „Rzeczywistość 2.0" w reżyserii Victora Orozco Ramireza, czyli obraz ulicznych egzekucji narkotykowych karteli, które są przebojem meksykańskich mediów społecznościowych, amerykański „Nigdy więcej – historia rewolucji" w reżyserii Matthew VanDyke – dramatyczne świadectwo młodych syryjskich rebeliantów czy szwedzki „Szaraf" – dokumentalną animację przedstawiającą relację ocalałego z morskiej katastrofy nastoletniego uchodźcy. Start o godz. 20 na sali konferencyjnej Muzeum.
- Nocną porą będzie też można zwiedzić dwie nowo otwarte wystawy czasowe: fotografii Jeana-Marca Caracciego składających się na projekt „Homo Urbanus Europeanus" oraz ilustracji Joanny Biskup-Brykczyńskiej do niewydanej książki dla dzieci „Dziwne wierszyki z trudnymi do przewidzenia zakończeniami".
- Kielecka gra Muzeaika pt. Liczydło.
Ekspozycja Muzealna Orla 3
- Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Zwierzęta i kontynenty".
- Kielecka gra Muzeaika pt. Liczydło.
Oddział Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
- Zwiedzanie nowej wystawy czasowej Trylogia – dziwne materii pomieszanie przygotowanej z okazji 130. rocznicy pierwszego wydania "Ogniem i mieczem".
- Kielecka gra Muzeaika pt. Liczydło.
Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, Oddział Świętokrzyski Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów i Muzeum Narodowe w Kielcach zapraszają na pierwsze spotkanie z cyklu „Zwykli ludzie, niezwykłe działania" pt. „Piotr Michałowski – malarz, działacz i obywatel", które odbędzie się trzy godziny przed inauguracją Europejskiej Nocy Muzeów, 17 maja br. o godz. 17, w Pałacu Biskupów Krakowskich, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.
Pomysłodawcą cyklu jest pani Jolanta Kuklińska, wieloletni pedagog i miłośnik ziemi świętokrzyskiej. Dzięki jej bezinteresownemu zaangażowaniu powstał cykl pod hasłem „Zwykli ludzie – niezwykłe działania", poświęcony działalności kieleckich twórców, regionalistów, ludzi związanych z kulturą.
Pierwsze majowe spotkanie będzie poświęcone Piotrowi Michałowskiemu – malarzowi, radcy górniczemu i naczelnikowi oddziału hut Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, który mieszkał niegdyś w Białogonie.
W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajdują się cztery jego dzieła, dwa z nich możemy na co dzień podziwiać w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej w skrzydle północnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Dwie nieprezentowane prace mistrza zostaną upublicznione tego wieczoru.
Zapraszamy polonistów i osoby zaangażowane w propagowanie działań ludzi, o których często się zapomina, a przecież ich praca, twórczość i działalność na rzecz lokalnej społeczności i miasta składają się na naszą tożsamość. Mamy nadzieję, że to spotkanie uwieńczy trud Stowarzyszenia Genius Loci Karczówka, które od kilku lat nosi się z zamiarem ufundowania płyty pamiątkowej Piotrowi Michałowskiemu.
Spotkanie poprowadzi Mirosław Piątkowski.
Program:
- Godz. 17 Joanna Kaczmarczyk, kierownik Działu Malarstwa i Rzeźby, pokaz multimedialny: „Piotr Michałowski (1800-1855). Artysta, działacz, nowator"
- Godz. 17.30 Małgorzata Szalińska, nauczycielka języka polskiego: „Motyw konia w literaturze"
- Godz. 18 Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego: „Ufundujmy płytę poświęconą pamięci Piotra Michałowskiego" Genius Loci Karczówka
- Godz. 18.30 Piosenki i wiersze w wykonaniu uczniów ze szkoły w Białogonie
- Spotkanie uwieńczy konkurs i poczęstunek
Kamienica pod Trzema Herbami
ul. Rynek 3, 25-303 Kielce
41 344 60 96 lub 41 344 40 14, wew. 241
dialog@mnki.pl
http://mdk.mnki.pl