Europejska Noc Muzeów 2019 pod hasłem Biblioteka dla Ziemi

Biblioteka pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/113
🗺 mapa
📅 sobota 18.05.2019
Europejska Noc Muzeów 2019 pod hasłem Biblioteka dla Ziemi
Poprzez tegoroczny program chcemy zaangażować odbiorców do bardziej świadomej konsumpcji dóbr i dbania o naszą wspólną planetę Ziemię. Zaangażowanie w ekologię pomaga zrozumieć nieustanny proces degradacji środowiska naturalnego. Wierzymy, że poprzez edukację czy zabawę jesteśmy w stanie wpłynąć na zmianę myślenia potrzebną do niwelacji szkodliwego działania człowieka. Nie bądźmy obojętni na fakt, że to my przyczyniamy się do tego, iż każdy żółw morski ma w jelitach zagrażające mu cząstki plastiku.

16:00-17:00

Warsztaty Drugie życie książki kierowane są do dzieci w wieku szkolnym. Do origami wykorzystane zostaną książki z różnych powodów wycofane z księgozbioru biblioteki – wybrakowane, zalane bądź też zniszczone. Za pomocą sztuki składania papieru chcemy oswoić potencjalnych młodych czytelników z książką w jej tradycyjnej formie, uwrażliwić na to, by dbać o własne i wspólne dobra, a także podsunąć pomysłowe wykorzystywanie rzeczy zniszczonych i uważanych za niepotrzebne. Zabawa z origami to kreatywny sposób, by przybliżyć dzieciom idee zero waste polegającą na maksymalnym wykorzystaniu przedmiotów i próbie zmniejszenia produkcji odpadów.

Spotkanie poprowadzą pracownice Biblioteki pod Żółwiem
Zapisy na zajęcia: martyna_tymrowska@wbpg.org.pl

16:00-17:30

Wykład Ekofeminizm – czyli co? To nurt w obrębie radykalnego feminizmu trzeciej fali, który bada powiązania pomiędzy ideologią feministyczną a ekologią humanistyczną. Jego najważniejszą cechą jest doszukiwanie się związków pomiędzy pozycją kobiet w patriarchalnym społeczeństwie a niszczeniem środowiska naturalnego. Na spotkaniu będziemy zastanawiać się między innymi nad tym, jakie jest źródło mitologicznej „Matki Ziemi”, jak bardzo kobiece jest bycie EKO, dlaczego to kobiety częściej nie jedzą mięsa i bronią praw zwierząt. Pojawi się też kwestia tego, co to znaczy, że polska ekologia jest kobietą i co to wszystko tak naprawdę dla nas mieszkańców Ziemi oznacza.

Spotkanie poprowadzi Mateusz Kozielecki / ZielonaZmiana.pl

Mateusz Kozielecki – lokalny działacz na rzecz zwiększenia ochrony w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym (LoveLasy.org), były aktywista i wolontariusz takich organizacji jak Greenpeace, Otwarte Klatki, Amnesty International. Autor bloga ZielonaZmiana.pl. Z wykształcenia socjolog, miłośnik głębokiej ekologii, ekofilozofii oraz filozofii indyjskiej. Od 2019 roku zaangażowany w globalny ruch klimatyczny „Earth Strike”. W wolnej chwili przytula się do drzew.

18:00-21:00

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Warsztaty EkOrkiestra skierowane są do ludzi, którym pojęcia kreatywności i dbania o los Ziemi nie są obce. Uczestnicy będą mieli możliwość stworzenia instrumentów z odpadów z tworzyw sztucznych i papieru, które przyniosą ze sobą (zostaną one określone w e-mailu po zgłoszeniu chęci uczestnictwa). Następnie nauczą się na nich grać proste rytmy i podkłady. W drugiej części warsztatów skonstruują tekst eko-pieśni i skomponują do niego prostą melodię. Niepotrzebne jest żadne wykształcenie muzyczne ani plastyczne. Wystarczy otwarta głowa i chęć połączenia pożytecznego działania z dobrą zabawą.

Spotkanie poprowadzi Justyna Mazurkiewicz

Zapisy na zajęcia: martyna_tymrowska@wbpg.org.pl

Justyna Mazurkiewicz – Tekściarka, śpiewaczka, bębnistka, etnolożka. Wykształcona z biologii, ochrony środowiska i logopedii. Ze sceną muzycznie poznała się za pośrednictwem polskiej muzyki tradycyjnej (Kapela Przewłockiego, Zespół Ztrój). Swoim doświadczeniem dzieliła się na warsztatach tanecznych, instrumentalnych i wokalnych. Szczególnie podczas autorskich zajęć z tworzenia własnych przyśpiewek, współpracowała przy tym z Biblioteką pod Żółwiem, czy Europejskim Centrum Solidarności. Pisanie jest jej pasją od dziecka, tworzenie melodii – od ponad roku. Ekologia wkrada się samoistnie w jej życie.

Pełen program Nocy Muzeów: http://ikm.gda.pl/nocmuzeow/

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie