Poznamy sposoby spędzania wolnego czasu dzieci z różnych kontynentów. Sprawdzimy co kryje się pod nazwami: Serso, Kelereng i Banyoka. Gry i zabawy zespołowe zabiorą nas w podróż po podwórkach świata. Odwiedzimy między innymi Zambię, Ghanę, Indonezję, Boliwię i Japonię. Damy się porwać opowieściom z teatrzyku kamishibai, czyli tradycyjnego japońskiego teatrzyku obrazkowego. Będzie to również okazja, aby stworzyć w tej technice swoją własną opowieść.
Program:
11.00 – 17.00
- Ścieżka edukacyjna – osiem stacji na których edukatorzy z Muzeum Etnograficznego wprowadzać będą w świat zabaw i gier ze różnych kontynentów.
- Biblioteka na wolnym powietrzu – a w niej książki z kolekcji Muzeum oraz Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”. Do skorzystania na miejscu.
- Strefa relaksu – wydzielona przestrzeń, w której można będzie odpocząć na leżakach, poczytać książkę, spotkać się i porozmawiać.
- Napędzana ręcznie karuzela, inspirowana kolekcją Muzeum.
Karuzela powstała w 2010 roku jako jeden z elementów „Parku doświadczeń kulturowych”, który stanął na bulwarach wiślanych w ramach Festiwalu Etnodizajnu. Od tamtej pory odwiedziła m.in. Brukselę, Paryż a niedługo zawędruje do Liege. Autorem projektu karuzeli jest Olaf Cirut. Wykonanie: Leszek i Aleksander Lisowscy.
14.00 – 15.00
- Teatrzyk kamischibai (tradycyjny japoński teatr obrazkowy).
Etnokalendarz to cykl weekendowych warsztatów tworzony z myślą o uczestnikach w różnym wieku. W sezonie wrzesień 2015 – czerwiec 2016, w partnerstwie z Ośrodkiem Działań Ekologicznych „Źródła” zapraszamy do wspólnego przyglądania się otaczającemu nas światu i istniejących w nim współzależności kulturowych, środowiskowych, gospodarczych. Chcemy, aby warsztaty w MEK były okazją do szukania odpowiedzi na ważne pytania, twórczych eksperymentów i podejmowania nowych wyzwań. Zależy nam na rozwijaniu ciekawości i wrażliwości oraz poczucia, że każdy z nas swoimi codziennymi wyborami ma szansę realnie oddziaływać na życie ludzi w różnych częściach świata.
Informacje praktyczne
Termin: 5 czerwca (niedziela) godz. 11.00 – 16.00
Miejsce: plac Wolnica
Partner: Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
Opiekuni merytoryczni: Anna Chomczyńska, Kamil Czepiel
Kontakt: Anna Szelingowska, e-mail: szelingowska@etnomuzeum.eu lub (12) 430 18 27
Patronat medialny:
Radio Kraków / Miasto Dzieci
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Muzeum Etnograficzne jest narzędziem do rozumienia teraźniejszości, myślenia o przyszłości i odkrywania przeszłości. Jest przestrzenią spotkania, rozmowy i krytycznej refleksji o tym, co wokół nas i za co chcemy brać razem odpowiedzialność. Wsłuchujemy i wpatrujemy się …
31-066 Kraków
(12) 430 60 23
edukacja@etnomuzeum.eu
http://www.etnomuzeum.eu
facebook