Zielona Sowa
Zielona Sowa

Dolegliwości ciężarnej w trzecim trymestrze – jak im zaradzić ?

📅 czwartek 08.08.2019 do środa 14.08.2019
Dolegliwości ciężarnej w trzecim trymestrze – jak im zaradzić ?

Końcówka II i III trymestru ciąży niesie za sobą wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli właśnie zakończyłaś 27. tydzień ciąży, możesz spodziewać się wielu uciążliwych przypadłości. Poznaj te najważniejsze i dowiedz się, jak z sobie z nimi radzić.

Przykre dolegliwości dotykają ciężarne nie tylko w pierwszym trymestrze. Także na kolejnych etapach możliwe jest występowanie objawów, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Chociaż najczęściej są one wpisane w fizjologię kobiet w okresie oczekiwania na dziecko, można sobie z nimi skutecznie poradzić.

Nietrzymanie moczu

27. tydzień ciąży to moment, w którym może dojść do wystąpienia bardzo wstydliwego problemu. Mowa o nietrzymaniu moczu, będący efektem uciskania pęcherza moczowego przez powiększoną macicę. Nie pomaga również fakt, że rozwijający się maluch może kopać w pęcherz moczowy lub napierać na niego główką.

Aby uporać się z tym kłopotem, warto przede wszystkim jak najczęściej opróżniać pęcherz moczowy. Dobrym rozwiązaniem jest także ćwiczenie mięśni dna miednicy, tzw. mięśni Kegla. Polega to na rytmicznym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni, które zlokalizowane są wokół wejścia do pochwy oraz cewki moczowej. Wykonaj nawet do 10 serii po 10 powtórzeń na dobę, a problem może zniknąć.

Zgaga

Zgaga to kolejna dolegliwość, która – choć może dokuczać przez całą ciążę – nabiera na sile przede wszystkim w trzecim trymestrze. Często pojawia się w okolicach 27 tygodnia ciąży.

Poprzez zgagę należy rozumieć uczucie palącego bólu w okolicach mostka. Jest efektem przedostawania się kwasu żołądkowego do przełyku. Bardzo często nasila się zaraz po obfitym posiłku oraz po przyjęciu pozycji leżącej.

Chcąc złagodzić objawy zgagi, warto:

  •  spać w pozycji, w której głowa jest lekko uniesiona,
  • spożywać mniejsze porcje, jedząc posiłki znacznie częściej,
  • unikać tłustych i smażonych potraw,
  • unikać zawiesistych sosów, zasmażek itp.,
  • wypić szklankę mleka przed pójściem spać,
  • ostatni posiłek przed snem spożyć dość wcześnie.

Jeśli zgaga jest bardzo nasilona, wówczas należy skonsultować się z lekarzem. Żadnych leków – nawet dostępnych bez recepty – nie można przyjmować bez uzgodnienia z ginekologiem.

Twardnienie brzucha

W okolicach 27. tygodnia ciąży pojawia się wiele uciążliwych dolegliwości, w tym twardnienie brzucha. Jest to przypadłość całkowicie naturalna – napięcia i skurcze macicy to tzw. skurcze Braxtona Hicksa. W ten sposób macica przygotowuje się do porodu.

Tego rodzaju skurcze to skurcze przepowiadające, dlatego nie rozwija się z nich akcja porodowa. Jeśli się pojawią, nie ma powodu do niepokoju – szczególnie jeśli są bezbolesne i krótkie.

Jeśli w trzecim trymestrze odczuwasz skurcze Braxtona Hicksa, możesz spróbować je złagodzić. Wystarczy, że w momencie ich pojawienia się odpoczniesz i się zrelaksujesz.

Nadmierna potliwość

W okresie ciąży dochodzi do zmian w aktywności gruczołów łojowych. Jest to szczególnie widoczne po ukończeniu 27. tygodnia ciąży – aktywność staje się bardziej nasilona. W efekcie wiele kobiet uskarża się na nadmierną potliwość, czego konsekwencją może być nawet pojawienie się potówek w okolicach brzucha, piersi oraz karku.

Nadmiernej potliwości nie da się całkowicie wyeliminować, ponieważ kobieta ciężarna nie ma wpływu na aktywność gruczołów łojowych. Aby zmniejszyć uciążliwość problemu, można:

  • zastosować specjalne antyperspiranty,
  • nosić przewiewne ubrania.

Hemoroidy

Trzeci trymestr ciąży to okres, w którym wiele kobiet uskarża się na hemoroidy. Dochodzi do tego wskutek wzrostu ciśnienia żylnego wywołanego uciskiem macicy na niektóre żyły jamy brzusznej i miednicy. Skutkuje to zwolnieniem przepływu krwi we wnętrzu żyły głównej dolnej oraz zwiększeniem ciśnienia w żyłach doprowadzających do niej krew, w tym żyłach w okolicy odbytu. Na powstawanie hemoroidów w ciąży wpływa także przewlekłe zaparcie, co ma nieodłączny związek ze sposobem odżywiania się w okresie oczekiwania na dziecko.

Aby zapobiec hemoroidom, należy:

  • wypijać odpowiednią ilość płynów,
  • spożywać dużą ilość produktów spożywczych będących źródłem błonnika,
  • prowadzić aktywny tryb życia – o ile ciąża nie jest zagrożona.

Obrzęki

Obrzęki – szczególnie w okolicy kostek nóg oraz na dłoniach – są typową dolegliwością w trzecim trymestrze ciąży. Winę za to ponosi zastój wody w organizmie, co jest naturalną konsekwencją zmian hormonalnych.

Pojawienie się obrzęków i towarzyszące im sztywnienie palców nie jest powodem do niepokoju. Aby złagodzić ten stan, należy wypijać sporą ilość wody, unikać przebywania w jednej pozycji (stanie, siedzenie z nogami opuszczonymi) przez długi czas.

Wyżej wymienione dolegliwości często występują u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Jeśli jednak masz jakiekolwiek obawy, umów się na konsultację z ginekologiem. Lekarz rozwieje wszelkie wątpliwości.

 

 

 

 

736 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent