BlogoLand – blogerski weekend w Rabce

📅 wtorek 05.07.2016 do niedziela 10.07.2016
Rabka blogoland
Wspaniały, twórczy weekend – spotkanie Mam blogerek wraz z rodzinami w Rabce przeszło już do historii. Odwiedziły wiele  godnych polecenia miejsc w uzdrowisku, a także czekały na nie liczne spotkania oraz inspirujące warsztaty.

 Blogoland. Informacje na temat odwiedzanych atrakcji.

  1. Muzeum Górali i Zbójników
    Sądecka 4, Rabka Zdrój

 www.muzeum-zbojnikow.pl

Zabytkowa chałupa góralska z XIX wieku – Dom pod Trzema Madonnami,  zameczek zbójnictwa karpackiego, szałas pasterski, koliba Śleboda, kapliczki, dzwonniczka, dyby, … a w nich odkryjecie:

  • wiekową czarną izbę góralską z wyposażeniem,  bogate zbiory etnograficzne;
  • unikalne stropy kasetonowe z malarstwem na szkle Jana Fudali;
  • zbójnictwo karpackie: listy gończe, wyroki zbójnickie oraz skarby!
  • szlak humoru góralskiego Zygmunta Pytlika;
  • dawne narty, zabawki, kapelusze i kufry;
  • stroje góralskie i sprzęty potrzebne by je przygotować;
  • tradycje pasterskie i wołoskie korzenie góralszczyzny;
  • kapliczkę Chrystusów Frasobliwych i Świątków;
    oraz wiele, wiele więcej…

“Hej, kany sie podziały starodowne casy…?
Posły miyndzy góry i pomiyndzy lasy”

Poznawanie regionalnej historii i tradycji może odbywać się przy okazji, podczas atrakcyjnego, ciekawie spędzonego czasu, pełnego dobrej zabawy dla małych i dorosłych. Z tą myślą działa Muzeum, do którego chce się wracać 🙂
Zmiana ekspozycji, wprowadzenie elementów interaktywnych oraz mulimediów, prace remontowe pozwoliły tchnąć nowe życie w miejsce, które kilka lat pozostawało niedostępne dla zwiedzających. W obecnej formie Muzeum działa od czerwca 2014 roku.
Wcześniejsza historia placówki to kilkanaście lat działania Muzeum Gorczańskiego, Akademii Malarstwa na Szkle i Ośrodka Kultury Wołoskiej stworzonych i prowadzonych przez Jana Fudalę www.janfudala.pl.
Dokładamy starań by umożliwić przetrwanie zabytkowego Domu pod Trzema Madonnami oraz gromadzonych eksponatów. Chętnie przyjmujemy zdjęcia, pamiątki, starocia, przedmioty regionalne. Dbamy, by dawne czasy, gwara i zwyczaje nie poszły w zapomnienie. Cieszymy się, gdy znajdują się osoby chcące wspierać nasze działania. Zawsze chętnie podejmujemy współpracę.
Osoby, które pracują w Muzeum mają odpowiednie wykształcenie, wiedzę, doświadczenie by gwarantować wysoki poziom merytoryczny placówki. Ale to, co najważniejsze to pasja, żywe zainteresowanie prezentowaną tematyką oraz chęć zapewnienia zwiedzającym niezapomnianych wrażeń 😉

  1. Rabkoland park rozrywki.

Rabkoland.pl

Rynek bn

Rabkoland – najlepszy park dla dzieci
Rabkoland – magiczne miejsce, pełne przygód i zabaw, w którym rządzi uśmiech oraz radość. Wbrew pozorom, kraina ta nie znajduje się gdzieś za siedmioma górami i siedmioma lasami, ale na terenie znanego uzdrowiska dla dzieci w Rabce – Zdroju.  Karuzele, teatry dla dzieci i bilet no-limit dbają o to, żeby z parku wszyscy wyszli z szeroko uśmiechniętymi buziami.
Początkowo może się wydawać, że Rabkoland to park, w którym główną atrakcją są karuzele. Oczywiście, po części jest to prawda, bo karuzele i kolejki są tym, co dzieci uwielbiają najbardziej i w Rabkolandzie ich nie brakuje. Balerina, Musik Express, Can Can – to w parku nie nazwy tańców, a trzy karuzele, na których od tego roku (2015) (dzięki biletowi no-limit) można się kręcić bez końca.
Oczywiście w parku jest o wiele więcej znanych i uwielbianych, również przez dorosłych, atrakcji takich jak wielkie 28-metrowe koło młyńskie, Kolejka Kopalnia Złota, Latający Autobus, Wiking, Autoskuternia i wiele więcej. W sumie, w Rabkolandzie jest ponad 30 urządzeń, z których dzieci mogą korzystać same lub z rodzicami. Oczywiście, wszystkie urządzenia zostały tak dobrane, aby mogła się na nich bawić cała rodzina. Taka właśnie misja przyświeca wszystkim w Rabkolandzie – sprawić, aby każdy wracał do niego z uśmiechem, zarówno dorośli, jak i ich pociechy.

MAGICZNE FIGURY
Tym jednak, co najbardziej przykuwa uwagę odwiedzających, szczególnie tych najmłodszych, są figury ruchome. Jak można przeczytać na stronie parku w Rabkolandzie, jest ich już 256! Nie wiemy czy ktoś, kiedyś faktycznie je policzył, ale „na oko” widać, że liczba ta nie jest sztucznie zawyżona.
W największym namiocie parku, znanym, jako Cyrk Wielki,  jest ich prawie sto. Trzeba przyznać, że sam pomysł zgromadzenia takiej ilości atrakcji w jednym miejscu zasługuje na uznanie. Przez Cyrk Wielki, można przejechać specjalnym cyrkowym wózkiem, który przewozi zwiedzających po wszystkich atrakcjach.
Przejazd wśród artystów i zwierząt ze świadomością, że to figury ruchome, a niewymęczone zwierzęta w niewoli, jest naprawdę uroczy. W trakcie wycieczki,  gościom parku towarzyszą muzyka i efekty świetlne, które świetnie współgrają z podróżą i uzupełniają towarzyszące temu emocji. Tego typu atrakcji w polskim parku, do tej pory nie widzieliśmy.
Drugą dużą atrakcją z figurami ruchomymi jest Wesoła Farma. W tym miejscu, dzieci mogą nie tylko obserwować figury, ale mogę też wziąć udział w wspaniałej interaktywnej zabawie. Naciskając guziki wprawiają w ruch zwierzęta gospodarskie, śpiewające znaną piosenkę „Pan McDonald farmę miał”.
Oprócz tego, na terenie całego parku znajduje się bardzo dużo inscenizacji, które po naciśnięciu guzika zaczynają śpiewać i tańczyć. W tym tegoroczna nowość,  zabawne Śpiewające Warzywa!
Oczywiście ruchome figury znajdziemy też w Strasznym Dworze, który jest Rabkolandowym pałacem strachów. I chociaż widać, że większość dzieci przejeżdża go z zamkniętymi oczami, to jak już je otworzą to w środku dzieją się sceny, które niejednemu zjeżą włos na głowie np.: makabryczna kolacja czy egzekucja na krześle elektrycznym.

ALE TO JESZCZE NIE WSZYSTKO!
Dla spragnionych wiedzy Rabkoland oferuje też edukację. Na jego terenie znajdują się dwa Muzea. Muzeum Orderu Uśmiechu – jedynego odznaczenia na świecie przyznawanego przez dzieci dorosłym oraz Muzeum Polskich Rekordów i Osobliwości. Z tym ostatnim pomysłem, wiąże się też bardzo ciekawa historia. Na terenie Rabkolandu siedzibę ma Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych. Celem towarzystwa jest gromadzenia wiedzy i dowodów, o wszystkich wydarzeniach, które są w jakiś sposób rekordowe i brali w nich udział Polacy. W Muzeum znajdziemy, więc replikę największego oscypka, rekordową kolekcję rzeźb z jednej zapałki czy osobliwe obrazy wyszywane guzikami. Warto to zobaczyć w przerwach podczas jeżdżenia na karuzelach.
Rabkoland to także występy artystów i nietypowe imprezy cykliczne. W każdy weekend – a w wakacje codziennie! –  w Teatrze Iluzji Hokus Pokus, możemy dać się zaczarować Rafałowi Mulce, finaliście programu Mam Talent, o którym Agnieszka Chylińska powiedziała, że „ma w sobie tą moc!”.
Drugim rezydentem  parku jest Pan Kukiełka, który prowadzi Teatr Pacynka. Przedstawienia Kukiełki są mocno nastawione na interakcję z widzami, a punktem kulminacyjnym jest sesja fotograficzna z małymi aktorami występującymi w głównych rolach spektaklu.
Rabkoland jest też bardzo znany z organizacji Mistrzostw Polski w Dojeniu Sztucznej Krowy. W każdą trzecią sobotę lipca do Rabki, przyjeżdżają śmiałkowie z całego świata, walczyć o tytuł Dojarza roku. Robcula (bo tak owa krowa ma na imię) nie protestuje i dzielnie oddaje mleko, również w weekendy, dla wszystkich odwiedzających park. Inną cykliczną imprezą są Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia.

PARK PEŁEN WRAŻEŃ
Podsumowując Rabkoland to doskonały pomysł na spędzenie udanego dnia z dzieckiem. Dzięki biletowi no-limit, gwarantowane jest, że nawet najbardziej energiczne dzieci w drodze powrotnej do domu, już w samochodach będą spać ze zmęczenia.
Jeśli będziecie kiedyś na wakacjach w Tatrach i w drodze powrotnej, traficie na słynny korek na Zakopiance (głównej drodze z Zakopanego do Krakowa), zróbcie sobie przerwę, zjedźcie do Rabkolandu, czym sobie i swoim pociechom uczynicie mega radochę!

  1. Rabka Zdrój. Miasto Dzieci Świata.

Informacja turystyczna:
www.it.rabka.pl

Rabka-Zdrój to znane w Polsce uzdrowisko dla dzieci i dorosłych, którego bogactwem są zasoby wód mineralnych, korzystny mikroklimat i walory krajobrazowo-turystyczne. Miejscowość oferuje doskonałe warunki do leczenia uzdrowiskowego i wypoczynku, a także piękne górskie krajobrazy i tereny umożliwiające aktywne spędzanie czasu wolnego, tak latem jak i zimą. Dodatkowym atutem miasta jest bogata oferta kulturalna przeznaczona zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Można u nas poznać świat barwnych góralskich zwyczajów oraz oryginalnych tradycji rzemieślniczych.

Park Zdrojowy
Wyjątkowym miejscem w Rabce-Zdroju jest Park Zdrojowy. Jego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Park znajduję się w centrum uzdrowiska i zajmuje powierzchnię 30 ha.
W latach 2010-2011 przeprowadzono jego kompleksową rewitalizację. W jej wyniku park został kompozycyjnie podzielony na dwie części o odmiennym charakterze. Część zachodnia tzw. strefa słońca, pełni funkcje reprezentacyjno-wypoczynkową. Przygotowano tu 10 ogrodów tematycznych z różnorodną roślinnością m.in. ogród różany, skalny, pnączy i wrzosowisko. Różnorodnych kwiatów i krzewów pośród alejek zachęca do długich spacerów oraz kąpieli słonecznych. W tej części znajdują się również największe atrakcje parku: tężnia solankowa, place zabaw, korty tenisowe i kawiarnia.
Druga (wschodnia) część parku to tzw. strefa cienia o charakterze spacerowo-refleksyjnym, nawiązującym do atmosfery parku angielskiego. Alejki zostały w niej poprowadzone po liniach prostych pośród wysokich drzew i krzewów.
Rabczański Park to doskonałe miejsce wypoczynku wśród zieleni i kwiatów. Ogromną radość sprawiają spacerowiczom mieszkające w parku wiewiórki, które chętnie częstują się orzechami z ręki.
Prócz pięknej przyrody park oferuje odwiedzającym możliwość korzystania z zespołu urządzeń sportowych na ścieżce zdrowia, siłowni na wolnym powietrzu, boiska do siatkówki plażowej, kortów tenisowych oraz placów zabaw dla dzieci. W sierpniu 2014 roku oferta Parku Zdrojowego została poszerzona o najnowocześniejszy w skali Małopolski trialpark i skatepark wraz z torem do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich.
W środku parku stoi drewniana altana „Pod Grzybkiem” – doskonałe miejsce do zorganizowania wydarzeń artystycznych.
Nieopodal „Grzybka” w sierpniu 2012 r. zostały ustawione rzeźby, które powstały w Rabce-Zdroju podczas I Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego „Baśnie z Gór”. Nad rzeźbami przez dwa tygodnie (01-14.07.2012 r.) pracowała czwórka polskich i zagranicznych rzeźbiarzy – Jacek Kogutek z Zakopanego, Robert Buček z Czech, Paolo Vivian z Włoch i Piotr Bies z Rabki-Zdroju – pomysłodawca, organizator i komisarz artystyczny pleneru. Wynikiem ich pracy są cztery rzeźby z dolomitu: Księżniczka na Ziarnku Grochu, Księżniczka w Okienku, Stopa Olbrzyma i Smok.
W centrum parku znajduje się pomnik Jana Pawła II turysty, przy którym rozpoczyna się Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym. Przez rabczańskim park przebiega wiele innych szlaków turystycznych i narciarskich. W samym parku można poruszać się po wyznakowanej trasie Nordic Walking.
W dniu 25 września 2014 r., w 200. rocznicę urodzin Juliana Zubrzyckiego – założyciela rabczańskiego uzdrowisko, odsłonięto jego popiersie przy fontannie „Nerka” w Parku Zdrojowym.
Na skraju parku, w rejonie willi „Pod Trzema Różami” znajduje się cmentarz żołnierzy radzieckich z czasów II wojny światowej.
Rabczański deptak rozpoczyna się przy ul. Chopina, obok Muszli Koncertowej i biegnie wzdłuż ul. Jana Pawła II. Jest to znakomitych miejsce do spacerów i odpoczynku w miłym otoczeniu. Tuż przy deptaku na najmłodszych czekają kucyki, na których można odbyć krótką przejażdżkę lub pozować do pamiątkowej fotografii.
Na deptaku odbywają się również imprezy kulturalne i sportowe m.in. start jednego z etapów wyścigu kolarskiego „Tour de Pologne” i Małopolskiego Wyścigu Górskiego.
Tuż przy deptaku znajduje się pomnik poświęconym żołnierzom Związku Walki Zbrojnej AK poległym i zamordowanym za ojczyznę w latach 1939-1945 oraz obelisk upamiętniający żołnierzy z Oddziału Partyzanckiego AK „Adama” por. Jana Stachury, którzy zginęli podczas walk z niemieckim okupantem.
Przy jednym z krańców deptaku znajduje się kolejna rabczańska atrakcja – fontanna ze słoniami. Fontanna zbudowana została na planie prostokąta, a jej wnętrze wypełniono barwną mozaiką przedstawiającą herb Rabki-Zdroju. W narożnikach fontanny znajduje się siedem, wykonanych z brązu figur słoni. Słonia rodzinka to ulubieńcy odwiedzających Rabkę maluchów. Wszystkie słonie zostały przedstawione z trąbami uniesionymi do góry, na znak szczęścia dla mieszkańców i kuracjuszy odwiedzających uzdrowisko.
Dodatkową atrakcją fontanny są widowiska „woda-światło-dźwięk”. Wspaniałe spektakle powstają dzięki zsynchronizowanym zmianom strumienia wody, kolorowym światłom i ścieżce dźwiękowej.
W dniu 1 czerwca 1996 roku, jako dowód uznania za pracę na rzecz dzieci, podczas I Światowego Zlotu Kawalerów Orderu Uśmiechu, Rabka-Zdrój otrzymała zaszczytny tytuł „Miasto Dzieci Świata”. Tytuł ten został Rabce przyznany zgodnie przez Kapitułę Orderu Uśmiechu, UNESCO i Wojewodę Nowosądeckiego.
Jest on dla Rabki bardzo ważny, ponieważ ogrom działań jest podejmowanych tutaj właśnie z myślą o dzieciach, ich zdrowiu, rozwoju, a przede wszystkim uśmiechu, spowodowanym mile spędzonym czasem, pośród różnego rodzaju rozrywek i atrakcji.

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców
  1. Pensjonat Prezydent.
    pensjonatprezydent.eu
    34-700 Rabka-Zdrój ul. Na Banię 16a
    tel: 18 26 76 733

Do Państwa dyspozycji oddajemy pensjonat o wysokim standardzie zlokalizowany w centrum Rabki-Zdroju. Położonym na stoku góry Bani z widokiem na panoramę Gorców i centrum miasta.

  1. Uzdrowisko Rabka – Zdrój.

 www.uzdrowisko-rabka.pl

Nasza misja
Naszą misją jest zdrowie. Aby ją wypełnić, każdego dnia przykładamy maksimum uwagi do właściwego zaspokojenia potrzeb naszych kuracjuszy w zakresie poprawy i zachowania zdrowia, pielęgnacji i relaksu. Naszym celem jest stałe zachowanie najwyższej jakości świadczonych usług i oferowanych produktów tak, aby wszyscy odwiedzający Uzdrowisko Rabka mogli w jak największym stopniu skorzystać z jego leczniczego klimatu i zasobów naturalnych

  1. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
    www.skansenchabowka.pl

Skansen Taboru Kolejowego, który powstał na terenie dawnej parowozowni w Chabówce słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. Na kilku torach urządzono ekspozycję wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów, żurawi, i innego taboru specjalnego. Do obsługi czynnych parowozów, prowadzących pociągi retro pozostawiono urządzenia umożliwiające zaopatrzenie ich w węgiel i wodę oraz oczyszczenie paleniska. Na parterze w budynku administracyjnym otwarto wystawę stałą dzięki której wszyscy zwiedzający mają możliwość zapoznania się z historią kolei w rejonie Chabówki ze szczególnym uwzględnieniem parowozowni, która dziś pełni rolę Skansenu.

NAJCENNIEJSZE EKSPONATY:

  • Parowóz tendrzak TKb-1479, zbudowany w niemieckiej wytwórni Schwartzkopff w 1878 roku dla kolei lokalnej Magdeburg – Halberstadt.
  • Parowóz Tw12-12 budowy austriackiej (StEG, Wien, 1920 rok), przeznaczony niegdyś do obsługi pociągów na liniach o słabej nawierzchni w dyrekcjach okręgowych: lwowskiej i krakowskiej.
  • Parowóz pospieszny Pt31-64, zbudowany w chrzanowskim Fabloku w 1938 roku, reprezentujący najliczniejszą i najbardziej udaną serię polskich parowozów pospiesznych, których budowę z niewielkimi modyfikacjami kontynuowano po II wojnie światowej pod oznaczeniem serii Pt47.
  • Parowóz towarowy Ty37-17 zbudowany w zakładach Cegielskiego w Poznaniu w 1938 roku, reprezentujący serię 27 nowoczesnych maszyn budowy przedwojennej, przeznaczonych do obsługi ciężkich pociągów towarowych. Znajdujący się w Chabówce egzemplarz jest jedynym zachowanym w Polsce.
  • Parowóz towarowy Tr202-19 budowy angielskiej, jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy tej serii. Drugi (Tr202-28) znajduje się w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.
  • Parowóz towarowy TKt1-63 budowy niemieckiej z 1916 roku, przeznaczony niegdyś do obsługi pociągów na liniach podgórskich. Na PKP obsługiwał m. in. pociągi na trasie Kraków – Zakopane.
  • Parowóz towarowy TKt3-16 budowy niemieckiej z 1935 roku, przeznaczony obsługi pociągów osobowych i towarowych na liniach lokalnych. Na PKP obsługiwał m. in. pociągi na górskich liniach z Nowego Sącza, Jasła i Zagórza
  • Parowóz towarowy TKh100-51 zbudowany w niemieckiej wytwórni Orenstein & Koppel w 1928 roku. Maszyny tej serii obsługiwały pociągi na kolejach lokalnych. Znajdujący się w Chabówce egzemplarz pracował niegdyś na kolei Olesno – Praszka.

Pług wirnikowy z napędem parowym, zbudowany w 1943 roku, przeznaczony do odśnieżania torów z głębokich zasp śnieżnych.

Blogoland. Informacje na temat odbytych prelekcji :

  1. Akademia Fotografii – warsztaty filmowe prowadzone przez Agę Szuścik

Na blogoLandzie Agnieszka Szuścik przeprowadziła prelekcje na temat efektów filmowych, w czasie warsztatów powstał też film, który ma byc formą video poradnika dla rodziców.

  1. Prelekcja o przekazach rodzinnych Pani Renata z Centrum terapeutycznego „Tęcza“

Warsztaty:
Przekazy rodzinne, czyli co można wynieść z domu

  1. Magdalena Strojniak Studio My – analiza składu ciała
    Certyfikowany dietetyk i coach żywieniowy

Na blogolandzie Pani Magdalena wykonała analizę składu ciała

  1. Warsztaty kosmetyczne z marką kosmetyków Colwayinternational

Atrakcje dla dzieci Teatr Bajdurka –  szczegóły tutaj http://www.bajdurka.pl/

Organizatorzy BlogoLand : Rabkoland  i Niezłe Ziółko 

525 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent